Tipy pro pěstování kopřiv na vaší zahradě

Listy kopřivy se po staletí používají k léčbě bolestí kloubů, ekzémů, artritidy, dny a anémie.
Pro mnoho lidí je šálek kopřivového čaje stále všelékem na řešení řady zdravotních problémů.
Na tom není nic překvapivého, protože kopřiva je plná antioxidantů, luteinu, lykopenu a železa.

Kromě zdravotních přínosů jsou kopřivy také chutné.

Jak pěstovat kopřivy na zahradě:

Netýkavka velká, netýkavka dvoudomá nebo také zvaná kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je jednou z 50 odrůd kopřivových rostlin, které lze na světě nalézt.

Vzdálený příbuzný máty, kopřivy jsou také stejně invazivní a je třeba je přísně kontrolovat, abyste neměli problémy s jejich vymýcením z určitých oblastí zahrady.

Kopřivy jsou rychle rostoucí bylina s listy a stonky pokrytými drobnými dutými křemičitými chloupky a rostlina může dosáhnout výšky kolem 1,2 m.
Rostlina si vyvinula žahavé chlupy, které odradí zvířata od krmení.

Pokud tedy nemáte zájem pěstovat kopřivy pro spotřebu, možná je budete chtít pěstovat, abyste odradili jeleny od žvýkání vašich ostatních rostlin nebo aby je používali jako hnojivo. A také vidíte nevýhodu toho, že je necháte vymknout se vaší kontrole!

Pěstování kopřiv ze semen:

Začněte vysévat semena asi čtyři až šest týdnů před posledním dnem bez mrazu ve vaší oblasti.
Zasaďte jedno až tři semena do rašelinových květináčů naplněných zeminou. Lehce je zasypte 0,5 cm zeminy. Semena kopřivy uchovávejte ve vlhkém prostředí. Klíčení by mělo proběhnout asi o 14 dní později.

Semínka kopřivy můžete vysévat i přímo na zahradě. Vyberte místo, které má bohatou, vlhkou půdu, trochu daleko od ostatních trav. Vysévejte na jaře do řádků vzdálených 2 cm a udržujte plochu dostatečně vlhkou.

Pokud jste začali pěstovat kopřivu uvnitř, přesaďte sazenice kopřivy do připraveného zahradního záhonu, vzdáleného od sebe alespoň 25 cm.

Sklizeň kopřiv:

Vaše kopřivy budou připraveny ke sklizni za 80 až 90 dní od semene. Nejlepší dobou pro sklizeň kopřiv jsou první jarní týdny, kdy jsou listy mladé a měkké. Rostlina bude mít na výšku méně než 30 cm. Vyberte první dva nebo tři páry listů z horní části rostlin. Ve sklizni můžete pokračovat celé léto, ale stonky budou velmi vláknité, takže stačí vzít prvních pár listů. Používejte rukavice a volné oblečení. Ve skutečnosti se před sklizní kopřiv oblečte, jako byste šli do bitvy. V opačném případě se vám drobné chloupky zaryjí do pokožky, což bude velmi nepříjemné. Tyto drobné chloupky obsahují několik chemikálií, které způsobují pocit pálení, který může trvat hodiny. Venku používejte ostré nůžky nebo zahradnické nůžky a v kuchyni manipulujte s kopřivami pomocí kleští. Ale buďte si jisti, vařením kopřiv rychle vymažete ty otravné chloupky! Dobrou chuť !