Tipy, jak vypěstovat endivie ze semínek

Endive může být trochu matoucí zelenina, protože existuje mnohem více než jedna odrůda. Je to rostlina sbíraná pro své listy, obecně se používá do salátů. Jedna odrůda endivie má velmi kudrnaté listy, zatímco jiné budou mít jiný druh, který má mnohem plošší a širší listy. Plochému typu se někdy říká escarole, ačkoli jde o stejnou rostlinu jako endivie. Escarole má ve srovnání s endivie jemnější chuť (mírně hořkou).

Žádné nejsou příbuzné s čekankou endivie (Cichorium endivia). Belgická endivie je blízce příbuzná, ale ne stejná rostlina.

Endivie se obvykle konzumuje syrová, aby letním salátům dodala trochu více chuti. Odrůda escarole je také dobrá syrová a vaří se častěji než endivie. S endivie získáte vitamíny A a C, stejně jako draslík, vlákninu a železo. Endive má extrémně nízký obsah kalorií.

Pěstujte endivie ze semen

Se sklizní endivie můžete začít brzy na jaře nebo později v sezóně pro podzimní sklizeň. Ať tak či onak, mají rádi chladnější počasí. Podzimní plodiny se obvykle vysévají přímo na zahradě, ale můžete začít brzy na jaře pomocí sazenic.

Plánujte, že zahájíte sklizeň endivie 6 týdnů před datem posledního mrazu. Vaše semena musí být pouze pod tenkou vrstvou půdy a musíte je udržovat vlhká, dokud nevyklíčí.

Transplantace

Vaše sazenice endivie mohou vyjít na zahradu asi 2 týdny předtím, než očekáváte poslední mrazíky.

Pokud chcete endivii sklízet v plné zralosti, dejte sazenice 20 cm od sebe. Můžete je zasadit blíže k sobě, pokud budete během sezóny stříhat listy nebo pokud sklidíte menší rostliny, než zaberou příliš mnoho místa.

Půdu promíchejte, ale s endivie nemusíte kopat příliš hluboko. Přidejte trochu kompostu nebo hnojiva. Přimíchejte také vápno pro zvýšení hladiny vápníku v půdě.

Pro přímou výsadbu rozmístěte semena 20 cm od sebe nebo jednoduše vysejte semena na plochu a poté mladé rostlinky ztenčujte, jakmile rostliny začnou růst. Jarní semena by měla být v zemi ve stejnou dobu jako sazenice, 2 týdny před posledním mrazem. Semena podzimní plodiny by měla být zasazena 2 měsíce před očekávaným datem prvního mrazu.

Instrukce pro kulturu

Kořeny endivie jsou mělké a rostou blízko povrchu půdy. Při odplevelování je tedy potřeba dávat pozor, abyste půdu příliš nenarušili (např. kultivátorem) nebo neriskovali poškození rostlin. Plevel buď ručně, nebo plevel udusejte mulčem.

Rostliny pravidelně zalévejte, dbejte na to, aby byla voda u kořenů, nikoli po celé délce listů.

Pěstujte v nádobách

Endive je ideální pro pěstování v nádobách a může být také pěkným doplňkem květinové zahrady. Rostlina dobře poroste v poměrně malém květináči o průměru 15 cm. Než začnete vysévat semena, přidejte do zeminy trochu vápna a nádobu dobře zalévejte.

Choroby a škůdci

Nedostatek vápníku může způsobit pálení špiček, což je pravděpodobně problém, když špičky listů začnou hnědnout, i když je rostlina dobře zalévána. Přidání vápna v době výsadby tomu obvykle zabrání. Jakmile rostliny vyraší, nezkoušejte kopat do nového vápna, riskujete vyvrácení kořenů. K záchraně vašich rostlin nejlépe poslouží tekuté vápenaté hnojivo.

Příliš mnoho vlhkosti kolem vašich rostlin může způsobit, že se objeví bílá houba podobná prachu nazývaná padlí. Zalévejte pouze na zem a nenechte své rostliny přemokřit. Zřeďte doplňky, aby se zlepšilo proudění vzduchu. Jakmile vaše endivie onemocní, stačí ji ošetřit organickým fungicidem.

Malé mšice mohou poškodit vaše rostliny, když jsou ve velkém množství. Sají rostlinné šťávy, takže nezanechávají ožvýkané stopy. Podívejte se pozorně, nebo je můžete přehlédnout. Lze je opláchnout vodou (provádí se ráno), nebo můžete rostliny ošetřit přírodním organickým insekticidem.

Pokud máte v úmyslu sklidit listy během několika dní, nestříkejte své rostliny fungicidem nebo insekticidem.

Dávejte si také pozor na slimáky a hlemýždě, ačkoli silná chuť endivie jim dělá menší problém než u jiné listové zeleniny.

Sklizeň a skladování

S řezem listů nebo dokonce trháním celých sazenic můžete začít zhruba po měsíci růstu. Nebo můžete počkat, až rostliny dosáhnou plné velikosti a sklízet je jako zralé endivie.

Ke konci sezóny, asi 2 týdny před sklizní hlav endivie, zakryjte rostliny hromadou slámy. Vyhnete se tak slunci na listech a lehce je „vybělí“. Pokud to uděláte, získáte jemnější chuťové listy, ale není to nutné, pokud máte rádi obvyklou příchuť endivie.

Vnější listy můžete také převázat přes vnitřní, stejně jako při blanšírování květáku. U obou technik to provádějte pouze tehdy, když jsou listy suché (ne po zalévání nebo dešti), jinak můžete skončit s plesnivou endivií.

Nenechávejte je mnohem déle, než je jejich datum splatnosti, protože horké letní počasí způsobí, že rostliny vykvetou a zasadí semena (také známé jako šroubování). Listy pak budou na konzumaci příliš hořké, a to i pro endivie. Pro vaši podzimní sklizeň nebude nic z toho problém, protože rostete až po odeznění vedra.

A při podzimní sklizni budou listy sklizené po prvních lehkých mrazících mnohem sladší než vaše letní sklizeň.

Stejně jako většina listové zeleniny se endivie špatně skladuje a v lednici vydrží čerstvá pouze 3–5 dní.