Tipy, jak svou zelinářskou zahradu živit rodinu po celý rok

Chcete uvolnit vazby se svým sousedským obchodem s potravinami a sklidit všechny své produkty z vlastní zeleninové zahrádky? Přechod od jarního a letního rekreačního zahradničení k celoročnímu pěstování vysokého procenta čerstvých produktů pro vaši rodinu vyžaduje pečlivé plánování, ale konečné výsledky stojí za ten čas a úsilí.

V závislosti na velikosti vaší rodiny a aktuálním uspořádání vaší zeleninové zahrady možná budete muset přidat další možnosti výsadby, abyste mohli pěstovat rostliny, které chcete pěstovat. Pokračujte ve čtení našich tipů o velikosti zahrady, o tom, jaké plodiny zasadit, jak ze svého pozemku vytěžit maximum a jak si uchovat extra úrodu.

Jak velká by měla být moje zeleninová zahrádka?

Dobrá otázka. A neuspokojivá odpověď zní: záleží…

Obecně řečeno, 20 m² zahradní plochy na osobu ve vaší rodině umožní sklizeň, která nasytí každého po celý rok. Pro průměrnou čtyřčlennou rodinu tedy plánujte zahradu o rozloze 80 m² – pozemek o velikosti 6 x 13 m by měl stačit. Pokud je vaše rodina větší (nebo menší), zvyšte nebo snižte podle potřeby.

Některé plodiny zabírají více místa než jiné, takže pokud plánujete pěstovat růžičkovou kapustu, chřest nebo vysoké odrůdy melounů či tykví, počítejte s pár čtverečními stopami navíc.

Kolik bych měl zasadit?

Zasaďte si víc, než vaše rodina ráda sní, a nebojte se trochu rozvětvit do exotičtějších odrůd, i když ve vaší domácnosti nechybí vybíraví jedlíci. Proměna zahradničení v rodinnou záležitost často přesvědčí nerozhodné, aby vyzkoušeli nová jídla.

Zvažte také své klima. Většinu času máme na jihu Francie mírné zimy, takže zahrada bude plodit téměř celý rok. Pokud však žijete v části země, která zažívá obzvláště chladné počasí, možná se nebudete moci spolehnout na zimní sklizeň a místo toho budete muset část své sklizně z konce léta zmrazit.

Pokud si plánujete uchovat část úrody na zimu, přidejte z každé plodiny pár rostlin navíc. Zde je seznam oblíbené zeleniny a odhad, kolik rostlin zasít pro čtyřčlennou rodinu:

 • Řepa – řada 6 až 10 m dlouhá
 • Papriky – 10 až 15 rostlin
 • Brokolice – 12 až 15 rostlin
 • Mrkev – řada 14 až 5 m dlouhá
 • Kukuřice – 40 až 50 rostlin
 • Okurky – 4 až 6 rostlin nebo 2 až 4 révy
 • Lilek – 6 až 8 rostlin
 • Kapusta zelí – řada 5-6m dlouhá
 • Salát – řada 6 až 10 m dlouhá
 • Melouny – 4 až 6 rostlin
 • Brambory – 40 až 50 rostlin
 • Špenát – řada 10 až 12 m dlouhá
 • Tykve – 4 až 6 rostlin
 • Rajčata – 5 až 8 rostlin
 • Cuketa – 4 až 8 rostlin

Jak ze své zahrady vytěžím maximum?

Sezónní výnos závisí na několika faktorech, včetně kvality semen a půdy, správného rozmístění rostlin, dostatečného zavlažování a počasí. Počasí nemůžete ovlivnit, ale můžete udělat pár kroků, abyste maximalizovali produkci vaší zahrady po celý rok.

1. Sázejte znovu a znovu.

Jakmile se úroda sklidí a již neplodí, vezměte ji ze zahrady a zasaďte na její místo něco jiného. Posuňte setí o dva nebo tři týdny, abyste prodloužili sklizeň a zasadili různé odrůdy stejné plodiny, které dozrávají v různých časech. Tomu se říká sukcesní výsadba. V závislosti na délce vašeho vegetačního období možná budete muset strategicky uvažovat, jaké rostliny si vyberete pro druhou (nebo dokonce třetí) výsadbu.

Pokud je vaše druhá nebo třetí výsadba pozdě v sezóně, rozhodněte se pro plodiny za chladného počasí, jako je listová zelenina, brokolice nebo kořenová zelenina. Hledejte odrůdy, které rychle rostou nebo přezimují a produkují brzy na jaře (pokud to vaše klima dovolí).

2. Zkuste meziplodiny.

Meziplodiny nebo společné sázení plodin různých velikostí a rychlostí růstu je technika návrhu zeleninové zahrady, kterou často používají zahradníci, kteří se snaží maximalizovat výnos na malém prostoru.

Zkuste to ve své největší zahradě. Zatímco vaše rostliny růžičkové kapusty dozrávají, využijte velký prostor mezi nimi k rychlému pěstování ředkviček nebo salátové zeleniny.

3. Sklizeň brzy a pravidelně.

Brzká a pravidelná sklizeň obecně vede k vyšším výnosům rostlin. Zvykněte si sbírat zeleninu jednou denně nebo obden.

4. Pěstujte zeleninu vhodnou pro váš region.

Při výběru semen a rostlin pro vaši zahradu zvažte svůj region. Pokud je vaše klima náchylné na extrémní povětrnostní podmínky, některá méně odolná zelenina za to prostě nestojí.

Promluvte si s ostatními zahradníky v okolí nebo kontaktujte místní školky.

Jak mohu skladovat svou sklizeň?

Pokud očekáváte krutou zimu, existuje spousta způsobů, jak skladovat sklizeň, abyste si zajistili domácí zeleninu přes zimu a brzy na jaře.

Zmrazení je nejjednodušší možnost a nevyžaduje žádné speciální vybavení. Zeleninu a ovoce nakrájenou na kostičky nejprve zmrazte v jedné vrstvě na plechu a poté rozdělte na jednotlivé porce.

I když je to trochu méně obvyklé, sušení je další jednoduchý způsob, jak uchovat sklizeň. Suché krmivo je lehké a nezabere mnoho místa a nebudete se o něj muset starat, pokud bude jídlo odříznuto na delší dobu.

Zahradnictví, abyste uživili rodinu po celý rok, je neuvěřitelně obohacující. Základem je začít brzy a mít v hlavě plán. Pokud vše půjde dobře, budete si užívat čerstvé zahradní produkty, dokud nebude čas zasadit sazenice příštího jara.

Neváhejte se podělit o své tipy a rady, jak nakrmit vaši rodinu po celý rok se svou zeleninovou zahrádkou!