Tipy, jak si vypěstovat fíkovník na zahradě

Fíky jsou chutné plody, kterým se daří v teplých podnebích, ale s trochou zvláštní péče je lze pěstovat i v mírnějších oblastech.

Zde je několik tipů, jak pěstovat fíkovník na vaší zahradě!

Fíkovníkům se daří v oblastech s dlouhým horkým létem, i když je lze pěstovat i v chladnějších oblastech, pokud jsou pěstovány v nádobách a jsou řádně izolovány od mrazu nebo jsou přeneseny dovnitř.

Fíkovník obecný (Ficus carica) je nejoblíbenějším druhem fíků pro domácí zahrádkáře, protože jeho květy nevyžadují k produkci fíků opylení. Existuje mnoho odrůd fíkovníku obecného, ​​včetně odolných kultivarů, které lze pěstovat venku v mírně chladnějším klimatu. Jiné druhy fíkovníků neprodukují jedlé ovoce nebo mají velmi specifické požadavky na opylení (např. je třeba je opylovat určitým typem vos), takže jejich pěstování je pro domácí zahrádkáře příliš obtížné.

Fíky lze konzumovat čerstvé ze stromu, konzervovat nebo použít při vaření.

Tipy na výsadbu fíkovníků

Fíkovníky lze vysadit venku v teplých nebo mírných oblastech. V oblastech, kde jsou zimní teploty na delší dobu nižší než -12 °C, bude potřeba fíkovníky pěstovat v nádobách a na zimu je uchovávat uvnitř.
Fíkovníky vysázejte venku brzy na jaře nebo pozdě na podzim, když je strom v klidu.
U fíkovníků v květináčích je pěstujte v půdní směsi a přidejte jemné úlomky kůry, abyste zlepšili odvodnění. V létě udržujte strom na plném slunci. Na jaře a v létě nezapomeňte každé 4 týdny přidat hnojivo bohaté na dusík a strom mírně zalévat. V zimě strom přesuňte dovnitř a udržujte půdu vlhkou.

U venkovních fíkovníků zasaďte strom na jaře nebo brzy na podzim na plné slunce. Fíkovníky mohou růst ve většině půdních typů, pokud je půda dobře odvodněná a obsahuje dostatek organické hmoty.
Fíkovníky rozmístěte alespoň 6 metrů od jakékoli budovy nebo jiného stromu.
Fíkovníky mají hluboké kořeny, pokud mají příležitost, takže na to pamatujte při výběru místa pro výsadbu.

Jak zasadit stromy pěstované v kontejnerech do země:
1) Vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte zkroucené kořeny tak, že kořenový bal položíte na bok a pomocí nůžek odstřihnete kořeny.
2) Vykopejte díru o několik centimetrů hlubší a širší, než se rozprostírá kořen. Umístěte strom na malý kopeček hlíny uprostřed díry. Ujistěte se, že kořeny odtlačíte od kmene, aniž byste je příliš ohýbali.
3) Stromek zasaďte o 5-10 cm hlouběji, než byl původně v květináči (podívejte se na barvu kmene, abyste viděli původní linii půdy).

Jak se správně starat o fíkovníky

Mladé fíkovníky pravidelně zalévejte, abyste jim pomohli usadit se. V oblastech se suchým klimatem zalévejte fíkovníky alespoň jednou týdně hluboko.
Pokud nejsou pěstovány v nádobách, většina fíkovníků nevyžaduje pravidelné hnojení. Pokud však váš fíkovník příliš neroste (méně než 20 cm za jedno vegetační období), můžete přidat dusík. Začněte s aplikací dusíku koncem zimy a skončete v polovině léta.
Můžete také aplikovat vrstvu mulče kolem stromu, abyste zabránili plevelům a udrželi vlhkost pro kořeny.
Fíkovníky vyžadují malé prořezávání. Během období vegetačního klidu odstraňte všechny mrtvé, nemocné nebo slabé větve, abyste podpořili růst.
Pokud máte bujný růst fíků, můžete plody ztenčit, abyste podpořili větší fíky.
V chladnějších oblastech přeneste fíkovníky pěstované v kontejnerech na zimu dovnitř. Udržujte půdu vlhkou.
Pokud vaše oblast zažije obzvlášť chladnou zimu, fíkovníky vysazené venku mohou odumřít zpět na zem. Pokud je strom odolná odrůda, podzemní část stromu pravděpodobně nebude ovlivněna. Odstraňte veškeré mrtvé dřevo, dokud je strom ještě v klidu a na jaře sledujte nový růst.

Choroby a škůdci:

– rakovina fíků
– vlněná kořenová hniloba
– Můra fíkovníku
– fíková psylla
– černá moucha fíkovníku

Sklizeň a skladování fíků

– Fíky byste měli sklízet pouze tehdy, když jsou plně zralé, protože po utržení již nebudou zrát. Fíky by měly být plně vybarvené a mírně měkké na dotek.
-Možná budete muset investovat do sítě proti ptákům, abyste ochránili svou úrodu; fíky jsou oblíbenou pochoutkou ptáků a veverek.
-Při sběru fíků používejte rukavice nebo dlouhé rukávy, protože míza z fíkovníku může podráždit vaši pokožku.
– Fíky velmi rychle podléhají zkáze. Skladujte fíky v chladničce; vydrží 2 až 3 dny.
– Pro dlouhodobé skladování můžete celé fíky zmrazit pro pozdější použití. Dalším způsobem skladování je sušení fíků. Můžete si také vyrobit vlastní fíkové džemy.