Tipy, jak pěstovat čekanky

čekankuČekanka nebo červená čekanka dodají vaší zahradě a vašemu stolu barvu. Tato zelenina je hojně využívána v Itálii, kde se pěstuje minimálně 15 různých odrůd. Červené listy mají bílá žebra prodchnutá hustou chutí. Radicchio je starosvětská čekanka, zelenina odolná vůči mrazu, kterou lze zaměnit za zelí. Ve skutečnosti je pěstování čekanky velmi podobné pěstování zelí. Poupata jsou malá, dosahují velikosti podobné jako u pomeranče nebo grapefruitu. Chladné počasí zjemňuje chuť listů.
Uprostřed vaší zimní sklizně vytvoří pěkný jasně fialový obrázek.


Pěstování čekanek ve vaší zahradě v chladném období:

Radicchio je chladná rostlina pěstovaná spolu s brokolicí, zelím a květákem. Nejlépe roste v chladnějších obdobích, jako je jaro a podzim. Sazenice čekanky vysaďte na zahradu brzy na jaře (jakmile lze zpracovat půdu). Pro podzimní plodiny je zasaďte v létě na místa s menším slunečním zářením a brzy na podzim v oblastech s mírnými zimami. Čekanka roste nejlépe na plném slunci během chladnějšího počasí. V létě je pro rostliny nejlepší využít odpolední stín. Zavedené rostliny dobře odolávají mrazům.

Při výsadbě rozmístěte rostliny ve vzdálenosti 20 až 30 cm od sebe. Pokud máte rádi čekanku, měli byste zasadit 5-6 rostlin na osobu. Před výsadbou vmíchejte do půdy dostatek organické hmoty. Stejně jako hlávkový salát je čekanka mělká a těží z neustálé vlhkosti půdy a organická hmota pomáhá udržovat vlhkost v půdě. Nečastá zálivka zvyšuje hořkou chuť listů a také vede k nerovnoměrnému růstu. Rostliny hluboce zavlažujte a poskytněte asi 3 cm vody týdně. Nejkritičtější období zavlažování nastává 7-10 dní před začátkem poupat. Připravte půdu kolem rostlin, abyste zachovali vlhkost a omezili růst plevele.

Vyvarujte se přehnojování dusíkem, které může způsobit intenzivní hořké listy. Pupeny se nejlépe tvoří v chladném počasí. Chladnější teploty poškozují chuť listů. Ve všech oblastech kromě nejchladnějších nechte koruny po sklizni zůstat v zemi. Řez korun, když nastane chladné počasí. Rostliny mohou produkovat druhou úrodu na jaře a pravděpodobně budou v mírnějších podnebích.


Sklizeň:

Jednotlivé listy čekanky lze sklízet kdykoli. Hlávky jsou připraveny k řezu při pevném kontaktu (obvykle po 60-65 dnech), podobně jako ledový salát. Pro sklizeň seřízněte celou rostlinu těsně nad linií půdy. Stříhejte hlavy v mládí, vyberte si libovolnou velikost. Starší pupeny jsou hořčí a drsnější. Nečekejte, že se vytvoří všechny hlávky plodiny najednou.

Jakmile poupata dosáhnou zralosti, nebudou dále růst, ale spíše vyvinou srdce, začátek kvetoucího stonku. Když se toto jádro vytvoří, chuť se stane intenzivně hořkou. Rostliny pěstované na podzim vydrží lépe a déle než rostliny pěstované na jaře. Při skladování v lednici v perforovaném igelitovém sáčku vydrží poupata obvykle 3-4 týdny.

Rostliny dobře přežívají podzimní mrazíky. V chladném podnebí lze zmrzlé hlavy sklízet a jíst. Rozmrazujte pomalu a vyhoďte mrazem poškozené vnější listy.