Proč je zajímavé použít salátový zvon

Zahrádkáři se vždy snaží prodloužit limity zeleninové sezóny. A všichni bychom rádi našli způsob, jak chránit naše rostliny před mrazem před a po hlavní sezóně. Existuje velmi dobrý trik, jak zvýšit šance vašich rostlin a chránit je před mrazem, ale také prodloužit dobu sklizně, stačí rostliny přikrýt, aby si udržely teplo a ochránily je před chladem.

Skleníky jsou odborníkům dobře známé, protože jsou vynikajícími ochránci před přírodními živly, ale tyto polotrvalé stavby se nesnadno přepravují a jsou pro domácího zahradníka příliš objemné a drahé.

Ideálním meziprostředkem jsou proto jednotlivé miniskleníky zvané salátové zvonky nebo dokonce viktoriánské zvonky, zahradní zvonek, melounový zvonek, plastový zvonek nebo dokonce zvonek!

Co jsou to salátové zvony?

Původní zvonice byly velké zavařovací sklenice ve tvaru zvonu, které francouzští zahradníci v 19. století umisťovali na rostliny na jaře a na podzim, aby sloužily jako přenosné miniaturní skleníky. Kdysi tyto skleněné nádoby pokrývaly akry polí mimo Paříž, která poskytovala mimo sezónu zeleninu domácnostem a restauracím ve městě. Evropští zahradníci používali také skleněné zvony ve tvaru stodoly. Tyto kdysi oblíbené zvony byly vyrobeny ze skleněných panelů držených pohromadě chytře navrženými dráty. Daly by se svázat konec ke konci, aby vytvořily tunel a zakryly řady rostlin. Skleněné kryty na stodoly již bohužel nejsou k dispozici, ale domácí zahrádkáři mohou ke stejné funkci použít méně elegantní plastové kryty.

Klasické skleněné zvony jsou stále k dispozici, ale mají značná omezení. Protože jsou vyrobeny ze silného skla a jsou malé, vzduch, který zachycují, se může za slunečných dnů rychle přehřát a může popálit rostliny. Zvláštní pozornost věnujte větrání.

Ačkoli moderní verze těchto jednotlivých zvonů nejsou tak elegantní jako tradiční skleněné zvony, některé nabízejí stejný (nebo dokonce lepší) stupeň ochrany proti mrazu, jsou vyrobeny z lehkých materiálů a lze je snadněji přemisťovat. Některé typy ochrany salátový zvon jsou také vhodné pro skladování, protože jsou stohovatelné.

Různá použití viktoriánského zvonu:

Na své zahradě používám zvonky mnoha způsoby.

Je zřejmé, že nabízejí vynikající ochranu pro nově vysazené mladé rostliny, zahajují sezónu mnohem dříve s rostlinami rajčat, klíčí v zemi, aniž by riskovali, že přijdou o vše kvůli mrazu.

Zvonky také chrání vzrostlé rostliny na podzim. Když je klima příliš chladné na to, aby dozrály papriky nebo lilky, mohou se rostliny celou sezónu vyhřívat ve velkém zvonu.

Kromě toho, že slouží jako ochrana proti chladu, jsou zvonice ideální k tomu, aby zabránily sežrání vašich rostlin slimáky a jinými slimáky.

Při výběru zvonu je třeba vzít v úvahu jeho těsnost. Čím méně je zvon propustný, tím teplejší zůstává zachycený vzduch za chladných nocí. Na druhou stranu vzduchotěsné clony vyžadují více pozornosti, aby nedošlo k přehřátí a možnému úhynu vašich rostlin. Obvykle se rozhodnu vzdát se několika stupňů ochrany proti chladu, abych si dovolil nechat své zvonky téměř bez dozoru.

Pokud žijete v zasněžené zemi a plánujete zeleninu v zimě dlouhodobě chránit, zvažte také odolnost vašich zvonů pod tíhou sněhu.

Zvažte také materiál, ze kterého je zvon vyroben, a jeho odolnost. Některé zvony vydrží pouze jednu sezónu a pozor na silný vítr!

Nakonec zvažte, co budete dělat se zvonky, když se nebudou používat. Pokud je vaše garáž jako moje, je již přeplněná lopatami, hráběmi a dalšími zahradními předměty. Možná nebudete chtít vědět, co dělat se zahradou plnou těžkopádných zvonků. V tomto případě jděte na stohovatelné zvony.