Jak vypěstovat sečuánský pepř ze semen?

Pepřovník sečuánský (Zanthoxylum simulans), někdy nazývaný pepř čínský, pepř sancho, pepř japonský nebo i pepř sečuánský, jsou půvabné, rozložité stromy dosahující v dospělosti 4 až 5 m výšky.

Rostliny sečuánského pepře nabízejí celoroční okrasnou hodnotu, počínaje bujnými květy koncem jara a začátkem léta.

Po květech následují bobule, které se začátkem podzimu barví do jasně červené.

Skvrnité větve, svinutý tvar a dřevnaté trny dodávají na zajímavosti po celou zimu.

Co je to sečuánský pepř?

Pěstování této odolné rostliny není pro domácí zahradníky obtížné.
Jak jste možná uhodli, tento fascinující strom pochází z oblasti Sichuan v Číně. Rostliny sečuánského pepře jsou ve skutečnosti blíže citrusovým plodům než chilli papričky nebo zrnka pepře.

Sečuánský pepř, který se objevuje, když jsou stromy staré dva nebo tři roky, se na Západě při vaření příliš nepoužívá. Jsou však stálicí v Asii, kde se používají k okořenění různých pokrmů. Podle Encyclopedia of Herbs and Spices od PN Ravindrana mají drobné lusky jedinečnou chuť a vůni, které nejsou štiplavé jako známá zrna černého pepře. Většina kuchařů dává přednost pražení a drcení hřebíčku před přidáním do jídla.

Jak vypěstovat sečuánský pepř ze semen?

Semena sečuánského pepře je nejlepší zasít na podzim, v době sklizně.

Semena sečuánského pepře můžete také začít vysévat na jaře, poté, co je chvíli necháte v chladu.

Kde najít semena sečuánského pepře?

Semena sečuánského pepře si můžete koupit na internetu jako na Amazonka nebo ve specializovaných zahradnictvích.

Rostlinu můžete také zakoupit přímo v zahradním centru.

Rostlinám paprik sečuánský, obvykle vysazovaných na jaře nebo na podzim, se daří na záhonech nebo ve velkých nádobách. Zasaďte sečuánské papriky téměř do jakéhokoli typu dobře odvodněné půdy. V době výsadby by se měla do půdy přidat hrst univerzálního hnojiva, které poskytne další výživu, aby rostlina dobře nastartovala.

Rostliny pepřovníku sečuánského snášejí plné slunce až částečný stín, odpolední stín je však prospěšný v teplejším podnebí.

Zalévejte podle potřeby, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená.

Voda je důležitá během dlouhých období sucha, zejména pro rostliny pěstované v nádobách.

Rostliny sečuánského pepře obecně nevyžadují velké prořezávání. Seřízněte je, abyste zlepšili tvar a odstranili odumřelé nebo poškozené porosty, ale dávejte pozor, abyste neořezávali nové porosty, protože zde se vyvíjejí nové papriky.

Rostliny sečuánského pepře obecně nejsou ovlivněny škůdci a chorobami.

Sklízejte rostliny sečuánského pepře na podzim. Umístěte pod strom plachtu, abyste zachytili lusky, a poté setřeste větve. Při práci s rostlinami sečuánského pepře používejte rukavice, abyste si chránili pokožku před trny.