Jak vypěstovat savojské zelí nebo zelí Pontoise ze semínek

Většina z nás zná límcovou zeleninu, už jen pro její spojení s coleslawem, oblíbenou přílohou ke grilování, a fish and chips.

Pokud jde o mě, nejsem velkým fanouškem zelí. Možná za to může nepříjemný zápach z vaření nebo lehce gumová textura. Pokud jako já nemáte zelí obecně rádi, mám pro vás zelí, savojské zelí, nazývané také savojské zelí nebo pontoise. Co je to ale savojské zelí a jak se pojí zelí hlávkové a zelené? To zjistíme.

Co je to zelí Pontoise?

Savoy zelí (Pontoise) patří do rodu Brassica spolu s brokolicí a růžičkovou kapustou. Tato nízkokalorická zelenina se používá čerstvá i vařená a má vysoký obsah draslíku, dalších minerálů a vitamínů A, K a C.

Nejviditelnější rozdíl mezi obyčejným zeleným zelím a zelím Pontoise je jeho vzhled. Jeho vícebarevné zelené listy jsou obvykle těsnější uprostřed a postupně se rozvinou, aby odhalily zkadeřené, nařasené listy (fialové u odrůdy Pontoise). Střed zelí vypadá trochu jako mozek s vystouplými žilkami.

Přestože listy vypadají tvrdě, úžasnou přitažlivostí listů savoje je to, že jsou pozoruhodně jemné, dokonce i syrové.

Díky tomu jsou ideální pro použití do čerstvých salátů, jako zeleninový zábal nebo jako podložka na ryby, rýži a další pokrmy.

A dělají z nich ještě chutnější zelný salát než jejich zelený bratranec.

Listy jsou mírnější a sladší než listy límcových zelených.

Vsadím se, že vás zajímá, jak pěstovat savojské zelí.

Jak pěstovat savojské (nebo Pontoise) zelí:

Pěstování savojského zelí je podobné jako pěstování jakéhokoli jiného zelí. Obě kapusty jsou mrazuvzdorné, ale savojské zelí je zdaleka nejvíce mrazuvzdorné zelí.

Naplánujte si výsadbu nových rostlin na jaře dostatečně brzy, aby mohly dozrát ještě před letními horky.

Semena zasejte 1 měsíc před posledním mrazem:

Semena zasejte 4 týdny před posledním mrazem pro rostliny, které mají být přesazeny v červnu, a zelí opadejte 6-8 týdnů před prvním mrazem ve vaší oblasti.

Před přesazením nechte rostliny ztvrdnout a aklimatizovat se na nižší teploty.

Přesazujte zelí Pontoise ponechejte 60 cm mezi řádky a 45 cm mezi rostlinami na slunné místo alespoň 6 hodin denně.

Půda by měla mít pH mezi 6,5 a 6,8, měla by být vlhká, dobře propustná a bohatá na organickou hmotu pro optimální podmínky při pěstování savojského zelí.

Pokud začnete s těmito požadavky, péče o zelí Pontoise nakonec nebude vyžadovat mnoho práce.

Při ošetřování savojského zelí je vhodné mulčovat kompostem, jemně nasekaným listím nebo kůrou, aby byla půda chladná a vlhká.

Udržujte rostliny neustále vlhké, aby nebyly ve stresu, aplikujte 2 cm vody týdně v závislosti na srážkách.

Přihnojujte rostliny tekutým hnojivem, jakmile vyvinou nové listy, a znovu, když se začnou tvořit poupata. Postupujte podle těchto pokynů a budete jíst lahodnou Brassica oleracea bullata sabauda!