Jak vypěstovat rukolu ze semínek

zeleninová zahradní rukola

Co je rukola? Římané jej nazývali Eruca a Řekové se o něm zmiňovali v lékařských textech z prvního století. Rukola je velmi starý salát, který si v současnosti oblíbilo mnoho kuchařů po celém světě. Rukola je nezbytnou položkou ve vašem obchodě s potravinami, která může být někdy drahá. Kvetení a produkce semen je poměrně snadná, ať už na vaší zahradě nebo v květináči na balkoně a semínka jsou konečně na dračku!

Rukola (Eruca sativa) je obecný název pro mnohé z této listové zeleniny. Jako většina salátů je to jednoletá rostlina a nejlépe roste, když je dostatečně chladné počasí. Rukola je malého vzrůstu s dosti matně zelenými listy, které lze při zakrytí vybělit téměř do bílé, když ještě rostou. Rukola se vždy nachází ve směsných zelených salátech zvaných mescluns.

Tipy pro pěstování rukoly:

Většinu salátů lze vysévat přímo do země a rukola není výjimkou. Stejně jako u většiny zahradních rostlin spočívá tajemství pěstování rukoly v tom, co uděláte, než zasadíte semínka.

Rukola roste nejlépe v dobře odvodněné půdě, ale má hodně ráda vodu, takže ji budete muset zalévat poměrně často. Rostliny také preferují pH půdy mezi 6 a 6,5. Před setím přidejte dobře shnilý hnůj nebo kompost, abyste splnili obě tyto potřeby. To by mělo být provedeno, jakmile bude možné na jaře zpracovat půdu, nebo ještě lépe, připravit půdu na podzim před uzavřením záhonů, aby byly připraveny k výsadbě pro časný jarní růst.

Rukola miluje chladné počasí a ve většině částí Francie ji lze sázet již v dubnu. Přes den potřebujete teploty nad 4° C. Ani mráz mu nebude vadit. Rukola roste nejlépe na slunném místě, i když snese i stín, zvláště když letní teploty stoupají příliš vysoko.

rukolová zahradaPěstování rukoly ze semen:

Semena snadno koupíte v zahradnictvích, v supermarketech nebo v objednat online. Pak už jen stačí posbírat semínka, která vám dají vaše budoucí raketové rostliny.

Od semínka ke sklizni to trvá asi čtyři týdny a na zahradě je to tak rychlé, že můžete mít téměř okamžité výsledky. Rostliny dosáhnou výšky 30 cm, ale zůstanou poměrně malé, dokud letní vedra nevykvetou.

Někteří doporučují zasadit rukolu do řádků a jiní se domnívají, že je snazší vysílat semeno na určenou plochu. Volba je na tobě. Semena zasaďte asi 2 cm hluboko a 2 cm od sebe, poté postupně udržujte vzdálenost až 10 cm od sebe. Naklíčená semena nevyhazujte. Budou chutným doplňkem vašeho salátu nebo sendviče.

Jakmile budou mít zbývající rostliny několik sad listů, můžete začít sklízet. Neodřezávejte z rostliny všechny listy, ale odeberte z každé jen pár listů, získáte tak nepřetržitou zásobu. Další výhodou pěstování rukoly ze semínek je to, že můžete každé dva až tři týdny zasadit nové výsadby, abyste si udrželi zásoby po celé léto. Nesázejte příliš mnoho najednou, protože nechcete, aby rostliny vykvetly dříve, než budete mít možnost sklízet.

Pěstování rukoly v květináčích:

Pro zahrádkáře, kteří mají na zahradě málo místa, zkuste vypěstovat rukolu v květináči. Každý květináč se bude hodit, ale pamatujte, že čím menší květináč, tím více bude potřeba zalévání. Pro ty z vás, kteří mají stromy pěstované v kontejnerech, zasaďte si rukolu jako chutný a atraktivní půdní kryt. Kořeny jsou povrchové a nezasahují do živin ani do růstu jiných rostlin.

Nyní, když víte, jak pěstovat rukolu ze semínek, měli byste to zkusit.