Jak vypěstovat lusky Okra ze semen

gombo OkraProtože mnoho zahradníků zjišťuje, že si opravdu váží okry (Abelmoschus esculentus), tento srdečný bratranec ibišku je na ostrově Réunion nebo Mauricius nazýván také cabo nebo lalo., calou v Guyaně nebo dokonce okra v Louisianě. Jak můžete vidět, pěstování okry vyžaduje teplé počasí, ale používání sazenic může zkrátit 3 týdny nebo více z obvyklé dlouhé sezóny. Dokud se se sazenicemi okra zachází opatrně, jako by to byly vejce, lze je na začátku letní sezóny přesadit na zahradu nebo do velkých nádob.

Pěstování okry: půda, výsadba a péče:

Okra potřebuje teplou půdu a správné povětrnostní podmínky, aby dobře rostla.

Sazenice okry nemají rády chlad. Vysazujte dobře po posledním jarním mrazu, když se půda a vzduch výrazně ohřejí.

Vyberte si své nejslunnější místo pro růst okry a počkejte, až bude teplé počasí, abyste připravili své sazenice. Rostliny ocení, když jsou noci alespoň 15 °C a dny 30 °C nebo teplejší. Na severu mohou zahradníci s výsadbou počkat až do konce června, protože lusky se semeny se běžně objevují za 2 měsíce.

Pokud nežijete v tropické oblasti, je nejlepší nechat semena okra klíčit doma s vědomím, že získané rostliny budou křehké a že se vyplatí s nimi zacházet opatrně, když jdete ven na vaši zeleninovou zahradu.

Semena okra (Okra) si můžete koupit na internetu, najdete je na Amazonka pak použijte a mini vyhřívaný skleník aby vyklíčily umístěním do kompostu nebo zeminy v květináči.

Okra nejlépe roste v půdě s téměř neutrálním pH mezi 6,5 a 7, stále dobře poroste v půdě s pH až 7,6. Rostliny ocení štědré množství kompostu nebo jiné bohaté organické hmoty, kterou je třeba před výsadbou dobře zamíchat do půdy. Pokud vaše půda není bohatá, můžete použít organická hnojiva nebo konvenční hnojiva s pomalým uvolňováním do půdy.

okra luskSazenice okry mají křehké kořeny, které lze snadno zlomit. Jednu hodinu před výsadbou sazenice důkladně vysušte. Jemně vytáhněte rostlinu ze stran nebo použijte biologicky rozložitelné nádoby, oddělte sazenice a umístěte je asi 20 cm od sebe. Zasaďte o něco hlouběji (asi 0,5 cm), než rostly v květináčích. Pokud nepřijde déšť, zalévejte malé rostliny, ale před instalací mulče počkejte několik dní, aby půda mohla absorbovat sluneční teplo. Okra je ceněna pro svou schopnost odolávat suchu ve srovnání s jinou zeleninou, ale pro dobrý růst a produkci budete muset zalévat alespoň 2 cm za týden, jako u jiné zeleniny. Jen vězte, že pokud zažijete delší období sucha a nedáte dostatek vody, bude okra trpět jako poslední.
Okra je příbuzná ibišku a vytváří květy podobné květům ibišku.

Květy okry připomínají květy ibišku, blízkého příbuzného okry. Tato květina je hojně navštěvována mravenci.

Růst okry je často pomalý, ale rostliny rostou mnohem rychleji, jakmile začne být léto velmi horké. Kromě nabírání výšky se listy okry roztahují, jak rostliny rostou a začínají produkovat žluté květy následované krásnými, jemnými lusky semen. Rostliny jsou vzpřímené s jedním hlavním stonkem, díky čemuž vypadají jako keř v zahradě.

Obavy a nemoci:

Chladné počasí je nepřítel číslo jedna okry a stresované rostliny se mohou stát obětí půdních chorob, které je zabijí. Dalším vážným nepřítelem je háďátko. Mravenci často okusují rostliny, aby ukradli doušky nektaru, ale jen zřídka způsobují vážné škody. Mezi další škůdce, se kterými se můžete setkat, patří brouci, štěnice, mšice atd.

Sklizeň a skladování:

Pokud se budete o své rostliny okra dobře starat, budou produkovat bohatou letní úrodu.

Teplé počasí pomáhá luskům rychle růst, proto rostliny denně kontrolujte, jakmile začnou produkovat. Lusk může vyrůst z ničeho do velikosti sklizně za 2-3 dny. Lusky se nejprve objeví u základny rostliny, takže na konci sezóny budete sklízet ty ze špičky rostliny.

Lusky jsou zralé, když jsou 5 až 10 cm dlouhé. Pokud se na rostlině nechají příliš dlouho, stanou se tuhými a vláknitými. Vždy sklízejte lusky, protože brání rostlině ve větší produkci.

Pomocí nůžek odstřihněte lusky a nechte malý konec stonku. Někteří lidé trpí nepříjemným svěděním při kontaktu s okra chloupky, takže možná budete chtít nosit rukavice a košili s dlouhým rukávem, když budete sbírat lusk.

Na konci sezóny budou rostliny okra vysoké.

V horkém podnebí, kde je dlouhé léto, mohou rostliny standardní velikosti dosáhnout výšky 2 m. V tomto případě mnoho lidí prořezává koncem léta asi třetinu rostlin. Pupeny podél hlavního stonku se vyvíjejí a produkují pozdní sklizeň.