Jak vypěstovat kedlubnu ze semínka

Kedlubna je odolná dvouletka pěstovaná jako letnička. Semena kedlubny vysejte na zahradu 3 až 4 týdny před průměrným datem posledního jarního mrazu. Kedlubny nejlépe rostou v chladných teplotách mezi 4,4 ° C a 23,9 ° C. Kedlubny potřebují 45 až 60 dní, aby dozrály. V oblastech s mírnými zimami vysévejte kedlubny koncem léta na zimní sklizeň. Kedlubny vydrží brzké podzimní mrazíky.

Popis kedlubny:

Kedlubna (Brassica oleracea var. gongylodes) má zduřelý kulovitý stonek, díky kterému vypadá jako tuřín rostoucí na kořeni zelí. Stonky mohou být bílé, fialové nebo zelené a jsou zakončeny růžicí dlouze stopkatých modrozelených listů. Kedlubny jsou sladší než zelí nebo tuřín.

Výtěžek kedlubny:

Na osobu v domácnosti vysaďte 4 až 5 kedluben.

Sazenice kedlubny:

Kedlubny vysévejte na plném slunci. Pěstujte kedlubny v oblasti, která je dobře odvodněná, dobře obracená a bohatá na organickou hmotu. Kedlubny preferují půdy, kde je pH mezi 5,5 a 6,8. Před setím zapracujte na záhony odleželý kompost.

Kedlubny je plodina, která by se měla pěstovat v chladném počasí. Semena kedlubny vysejte na zahradu 3 až 4 týdny před průměrným datem posledního jarního mrazu. Kedlubny potřebují 45-60 dní k dosažení zralosti a měly by být pěstovány tak, aby ke sklizni dorazily dříve, než budou průměrné teploty nad 23,9 ° C. V oblastech s nepříliš krutými zimami můžete kedlubny vysévat na zimu koncem léta sklizeň. Kedlubny vydrží brzké podzimní mrazíky. V chladných zimních oblastech můžete kedlubny vysévat v létě pro sklizeň před prvními zimními mrazíky.

Výsadba a rozmístění kedluben:

Semena kedlubny vysévejte 1,5 cm hluboko a 2,5 cm od sebe a úspěšné sazenice přesazujte 10 až 20 cm od sebe. Řádky rozmístěte 45-60 cm od sebe. Prořídlé sazenice můžeme přesadit do jiné části zahrady.

Doprovodnými rostlinami kedluben jsou řepa, celer, cibule a brambory. Nevysazujte zelené fazolky, jahody nebo rajčata.

Kedlubna má velké kořeny a není vhodná pro pěstování v nádobách.

Při pěstování kedlubny udržujte půdu rovnoměrně vlhkou.

Zalévání kedluben:

Pro rychlý růst udržujte půdu rovnoměrně vlhkou. Kedlubny, kterým chybí voda, zdřevnatí. Připravte záhony s odleželým kompostem.
Když jsou rostliny vysoké 10 až 12 cm, kedlubny mulčujte odleželým kompostem.

Problémy a škůdci:

Kedlubny mohou být napadeny červci, smyčci zelí a červci kapustovou. Umístěte límce kolem stonků, abyste chránili sazenice před poškozením červotočem. Odstraňte shluky vajíček zpod listů a rostliny omyjte zředěným mýdlovým roztokem. Zelné červy lze hubit postřikem Bacillus thuringiensis.

Kedlubny jsou náchylné na palice a padlí. Rostlinné odrůdy odolné vůči chorobám. Odstraňte a zničte napadené rostliny.

Sklizeň a skladování kedlubny:

Kedlubny jsou připraveny ke sklizni, když stonky dosáhnou průměru 5 až 7 cm.

Kedlubny dobře vydrží v lednici 1 týden nebo jeden až dva měsíce na chladném a vlhkém místě. Kedlubny lze zamrazit.

Běžné názvy: Kedlubny, kořenové zelí, tuřín stébel, tuřín