Jak vypěstovat kardamom ze semen

semínka kardamomuNaučit se pěstovat kardamom, jedno z nejdražších koření na světě, nebude snadné, jeho pěstování je středně obtížné, ale zvládnete to, když se budete držet těchto pár tipů.

Kardamom je po šafránu a vanilce jedním z nejdražších koření na světě. Má sladkou, palčivou chuť a velmi výraznou kořenitou vůni. Kardamom si díky své rozmanitosti použití vysloužil pověst královny koření (králem je však černý pepř).

Odrůdy kardamomu:

Obecně se můžete setkat se dvěma odrůdami kardamomu: zeleným (původem z Indie a Srí Lanky) a černým (v Nepálu a himálajských státech Indie).

Vlastnosti kardamomu:

Kardamom (Elettaria cardammommum) je vytrvalá rostlina. Má tuhé, vzpřímené aromatické listy, které tvoří nadzemní část stonků rostliny. Tyto stonky jsou vysoké 2 až 4 metry a kolem rostliny tvoří baldachýn listů.

Drobné květy kardamomu jsou krásné a mají obvykle bílou barvu se žlutými nebo červenými pruhy.

Plody kardamomu se nazývají tobolky. Uvnitř plodů jsou semena rostliny, která se ve skutečnosti používají jako koření.

Pěstování kardamomu ze semen:

Kardamom můžete pěstovat ze semínek. Můžete experimentovat se semeny, která dostanete v obchodě s potravinami, ale tato semena jsou obvykle zpracovaná a ne čerstvá. Nejlepších výsledků dosáhnete, když si semena zakoupíte ve specializovaném obchodě se semeny nebo přímo od něj Internet.

Pěstování kardamomu z oddenků:

Nejjednodušší způsob množení kardamomu je dělení. Chcete-li to provést, nařízněte oddenek ostrým nožem a opatrně jej oddělte od rostliny. Za podobných podmínek ji znovu zasaďte.

kardamonPodmínky růstu:

Optimální pěstování kardamomu je obtížné, protože vyžaduje specifické podmínky pro pěstování: tropické, horké a vlhké klima, které je dokonale vhodné pro jeho vývoj. Kardamom roste ve vlhkých nebo velmi vlhkých subtropických lesích. Kde se teplota většinou pohybuje mezi 18-35 ° C. Vlhkost, aby se kardamomu dobře dařilo, je obvykle kolem 75 %. Pokud se vám podaří tyto podmínky znovu vytvořit, bude to nejlepší, jinak to může být komplikované.

Expozice a sluneční svit:

Kardamom zasaďte na stanoviště s částečným stínem nebo filtrovaným slunečním zářením, mimo přímé slunce a dorůstejte do výšky 2–4 m pod ochranou mnohem vyšších stromů.

Sol

Optimální je půda bohatá na organickou hmotu a hnůj. Kardamom vyžaduje mírně kyselé až neutrální pH kolem 6 až 6,8. Snese i kyselé půdy do 5,5 až 6.

Klíčem k dobrému pěstování kardamomu je správný substrát, který musí být dobře odvodněný, aby mohla voda snadno odtékat, ale půda musí zůstat stále vlhká. Mokré neznamená zaplavenou půdu, ani se nedoporučuje jílovitá textura půdy, protože rostlinu zabíjí.

Zalévání kardamomu:

Kardamom roste v deštném pralese, v těchto oblastech spadne v průměru 200 dní srážek ročně. Je proto nezbytné udržovat půdu neustále vlhkou, nikdy nenechat půdu vyschnout. V létě nebo když rostlina začíná dávat plody, zvyšte množství a frekvenci zálivky.

Sklizeň a skladování kardamomu:

Kardamom začíná plodit od třetího roku po výsadbě.

Sklizeň ovoce musí být prováděna ručně. Plody můžete začít sbírat, když začnou být zelené, suché a snadno se lámou.

Po sklizni lusky sušte po dobu 6-7 dnů a skladujte je ve vzduchotěsné nádobě na chladném a suchém místě mimo přímé sluneční světlo, aby mohly být skladovány po dlouhou dobu.