Jak vypěstovat jehněčí salát ze semen

jehněčí salát (Valerianella locusta) je jemný zelený salát, který nejlépe roste v chladném počasí. Je to jedna z prvních zelenin, která na jaře raší, díky čemuž je oblíbeným salátem, ale může velmi dobře růst i na podzim.

Jehněčí salát má mnoho přezdívek v závislosti na zemi a regionu, jako je blanchette, kabelka, clairette, rapunzel, ušní boltce nebo zajíc, kozlík lékařský, kanovník, pšeničný salát, doulceta, sladký zub, gallinette atd. V USA vznikl obecný název „corn salát“, protože jehněčí salát měl tendenci divoce růst na kukuřičných polích.

Ačkoli jehněčí salát roste v mnoha oblastech divoce, existuje několik odrůd jehněčího salátu s většími listy a sladší chutí, které byly vyšlechtěny speciálně pro zeleninové zahrady.

Jak pěstovat jehněčí salát

Jehněčí salát se obvykle pěstuje jako jednoletá rostlina. Vysévat ji můžete na podzim a na jaře by měla znovu začít růst. Ať tak či onak, rostlina začne produkovat semena, když teploty začnou stoupat.

Na výběr jsou dva druhy žvýkaček: velkosemenné a malosemenné. Malosemenné odrůdy dobře rostou pouze v chladném počasí, ale jsou jednou z prvních rostlin, které na jaře raší, takže jsou vítanou pochoutkou, když není nic jiného čerstvého k jídlu. Velkosemenné odrůdy snesou letní vedra a vydrží kvetení až do června.

Jehněčí salát nevyžaduje velkou údržbu. Pokud sázíte na podzim, možná budete chtít rostliny po zamrznutí půdy mulčovat. Jinak udržujte rostliny dobře zalévané a bez plevele.

Potřeba světla

Když se pěstuje brzy na jaře, vystavení plnému slunci pomůže zahřát půdu a pomůže rostlinám růst. Jak se dny oteplují, rostliny ocení polostín, zejména odpoledne.

Podlaha

Jehněčí salát poroste prakticky kdekoli a v jakékoli půdě. Potřebuje pouze dobrou drenáž a má tendenci růst s více listy v půdě bohaté na kompost nebo jinou organickou hmotu s neutrálním pH půdy.

zalévání

Zalévejte pravidelně a brzy ráno. Pokud je rostlina na plném slunci, zalévejte častěji.

teplota a vlhkost

Jehněčí salát jako plodina v chladném období vydrží teploty až -15 °C. Pro klíčení semen jsou však nutné teploty mezi 10 a 21 °C.

Potřeba hnojiva

Protože vegetační období jehněčího salátu je velmi krátké, není potřeba žádné hnojivo. Pokud půda potřebuje živiny, přidejte před výsadbou kompost nebo dobře prohnilý hnůj, který poskytne živiny pro zdravý růst.

Odrůdy jehněčího salátu

Dost často najdete pouze semena s označením „Mâche“, nicméně osivářské firmy začínají nabízet i pojmenované odrůdy.

‚Bistro‘ a ‚Piémont‘: velkosemenné odrůdy, které v horku rychle nevadnou
‚Verte d’Etampes‘: malosemenná odrůda se silnými listy, které pomáhají prodloužit sezónu
„Verte De Cambrai:“ Samorozsévač, který by se měl rok co rok vracet.

Sklizeň jehněčího salátu

Sklizeň jako nakrájený salát a jít znovu. Nejprve použijte vnější listy, když jsou dlouhé asi 7 cm. Nechte růžici na místě, aby mohly následovat další listy. Můžete uříznout celou hlavu, ale je nepravděpodobné, že by znovu dorostla.

Jehněčí salát je často popisován jako oříšková chuť. Listy jsou velmi jemné a jemné, jako salát, ale méně sladké a více travnaté. Obecně se jí čerstvé, s velmi lehkým vinaigrettem. Můžete ji však přihřát a listy zvadnout, do salátu nebo jako přílohu.

Pěstování jehněčího salátu ze semen

Semena jehněčího salátu se vysévají přímo na zahradě, buď brzy na jaře, nebo na podzim. Teplota půdy by měla být alespoň 10 stupňů Celsia a obrňte se trpělivostí, semena mohou klíčit pomalu. Nedělejte si starosti s rozestupem. Rozprostřete semínko a lehce přikryjte. Sezónu můžete prodloužit vysazováním postupně každé dva týdny po celé jaro. Udržujte půdu vlhkou až do klíčení, poté podle potřeby zalévejte každý týden. Rostliny by měly vyklíčit za týden až 12 dní.

Chcete-li zasadit podzimní plodinu, trochu ochlaďte půdu tak, že ji dobře zalijete a poté ji na několik dní před setím zakryjete záhonem. V některých oblastech, které jsou příliš horké, budete mít větší šanci vypěstovat podzimní plodinu v zimě. V chladnějších podnebích můžete podzimní jehněčí salát pěstovat pod krytem zvonu.

Běžní škůdci a choroby

Největšími škůdci jehněčího salátu jsou slimáci, kteří milují křehké listy skoro stejně jako lidé. Listy jsou nízké a půda je na jaře vlhká, takže vyloučení je nejlepší taktika slimáků. Vyložte oblast mědí, kávovou sedlinou, křemelinou nebo jiným slimákovým zabijákem.