Jak vypěstovat dlouhý koriandr ze semínek

dlouho kvetoucí koriandrKoriandr dlouhý (Eryngium foetidum), také nazývaný koriandr čínský, páchnoucí panikaut nebo Culantro, je rostlina pocházející z Mexika ve Střední a Jižní Americe, má silnou aromatickou vůni. Tato snadno pěstovatelná rostlina má mnoho kulinárních využití v Karibiku a Latinské Americe, ale také v asijské kuchyni, jako je Vietnam, kde se jí říká „ngo gai“ a je dokonce součástí receptu na phở, vietnamské národní jídlo. .. Rostlina je také velmi populární v Panamě, Portoriku a mnoha dalších latinských regionech. Přestože se používá v malém množství, jeho velmi silná chuť se používá jako koření v široké škále pokrmů a lze jej nalézt pod mnoha různými názvy jako Koriander Langer (v Německu), pak chi farang (v Thajsku) nebo still bhandhanya ( v Indii). Stejně jako jeho blízký příbuzný koriandr má rostlina tendenci se prodlužovat a vysazovat semena, když se na jaře dny prodlužují. Zatímco dva koriandry jsou vzhledově velmi odlišné, příchutě listů jsou podobné, i když koriandr je silnější. Pěstuje se jako letnička a v oblastech dostatečně teplých na přezimování může skutečně vydržet dva roky.

Pěstování dlouhého koriandru ze semen :

kvetoucí dlouhý koriandrDlouhý koriandr se stále více pěstuje jako hlávkový salát. Semena vyséváte po mrazech na jaře, jednotlivé listy pak stříháte během dlouhých letních dnů, kdy přijdou vysoké teploty. V této době rozvine dlouhý koriandr svou růžici, která se bude prodlužovat nahoru se stonkem, který vykvete a vytvoří semena. Brzy poté je rostlina obvykle vyčerpána a umírá. Pokud jsou vyprodukovaná semena zralá, spadnou na zem a lze je znovu vysít. V oblastech, které zažívají mrazivé zimní teploty, však tato tropická produkce zanikne. Nejlepším řešením je pěstovat ji na jaře a odříznout květní stonek, když se zdá, že podporuje souvislý růst listů, spíše než květů. Nakonec se jí podaří přejít až do květu, a když to udělá, listy budou tvrdší a méně atraktivní.

Ve Střední Americe, kde je původní, roste dlouhý koriandr v částečně zastíněných oblastech na okraji lesa. Zahradníci zjistili, že výsadba culantro v polostínu bude mít za následek větší listy a delší sklizeň. Rostliny rostoucí na plném slunci se budou pokoušet přímo nasadit květy dříve než rostliny ve stínu, což zkracuje jejich životnost. Umístěte rostliny 20-30 cm od sebe v dobře odvodněné půdě. Pokud chcete krásné velké listy, je ideální bohatá organická půda. Přidejte kompost nebo dehydrovaný hnůj, aby vaše rostliny měly dobrý start. Hnojte pomocí pelet s pomalým uvolňováním, abyste zajistili optimální růst, nebo poté každé dva týdny používejte tekutou rostlinnou potravu.

Mulčování pro zachování vlhkosti půdy a zabránění rozstřikování půdy na listy. Zalévejte podle potřeby, aby byly rostliny zdravé.

Rostlina zmrzne, jakmile jsou teploty příliš nízké, v případě pochybností ji uchovávejte uvnitř v květináči nebo ji chraňte před chladnými noci, pokud ji necháte venku.

Sklizeň:

Chcete-li sbírat čerstvé listy pro použití v kuchyni, odřízněte velké vnější listy jednotlivě.