Jak vypěstovat brokolici ze semínek

Pokud máte zeleninovou zahrádku, nezapomeňte do ní zahrnout zeleninu, jako je brokolice (Brassica oleracea), protože nakonec není pěstování brokolice tak obtížné.

Jak pěstovat brokolici na zahradě:

Je dobré vědět, že pěstování brokolice ze semínek je možné. To platí zejména pro podzimní sklizeň.

Pro první letní sklizeň začněte semena brokolice vysévat brzy na jaře.

Pro podzimní sklizeň začněte vysévat semena v polovině léta.

Brokolici může trvat šest až osm týdnů při pěstování v létě a pouze pět až šest týdnů při pěstování na podzim.

Při jarním pěstování sazenic jim dopřejte dostatek chladného počasí, aby otužily, ale dbejte na to, aby byly chráněny před mrazem.

Několik tipů pro pěstování brokolice:

Brokolice roste nejlépe v chladnějším období a preferuje teploty mezi 18 a 24 °C, takže je dobrým pravidlem, měli byste se pokusit určit, kdy brokolici zasadit, aby se jí dařilo zejména během těchto teplot v závislosti na regionu, ve kterém žijete.

Pokud brokolici zasadíte na jaře, sklizeň brokolice bude trvat dlouho, takže buďte opatrní, než budou teploty příliš vysoké. Při sázení stonků brokolice zajistěte, aby byly řádky od sebe vzdálené 90 cm a rostliny 30–60 cm od sebe. Brokolice nejlépe roste v půdách, které jsou dobře odvodněné s texturou mezi pískem a jílovitou hlínou. Ujistěte se, že pH půdy je mezi 5,8 a 6,5.

Rostliny brokolice vyžadují z velké části dostatek slunce, ale snesou i částečně zastíněné polohy na zahradě, což je příjemné pro ty, kteří nemají plné slunce.

Jedním z nejlepších tipů pro pěstování brokolice je zajistit rovnoměrné zásobování rostlin vodou. Zahradu byste měli zalévat ráno, aby byly listy suché před západem slunce. Ujistěte se, že brokolici zaléváte natolik, aby navlhčila půdu do hloubky alespoň 15 cm. Pokud rostliny postříkáte jen lehce, vaše brokolice bude mít mělké kořeny a chybět jí živiny potřebné k dobré úrodě. Brokolice vyžaduje hodně živin. Obecným pravidlem pro hnojení rostlin při pěstování brokolice by bylo aplikovat hnojivo před zasazením/zasetím brokolice do země.

Vaše úroda brokolice je obvykle připravena ke sběru po 65 až 70 dnech po výsadbě. Vybírejte hlávky brokolice, když jsou mezi 8 až 15 cm. Pro sklizeň jednoduše odřízněte hlavní stonek brokolice asi 15 cm pod hlavičkou. V závislosti na odrůdě, kterou jste zasadili, můžete po sklizni hlavní hlávky brokolice získat menší sekundární hlávky. Ujistěte se, že poupata jsou stále zavřená. Pokud rostlina dosáhla květu, bude pozdě na sklizeň.