Jak sklízet a připravovat vlastní olivy

Až budete sbírat a připravovat své vlastní olivy, přemýšlejte o mnoha možnostech jejich použití v kuchyni… tapenáda, plněné olivy, olivy v salátu, olivy ráno, olivy večer, olivy v době večeře! Co je lepší, že?

Co takhle nasbírat a připravit čerstvé olivy přesně tak, jak je máte rádi
?

Pokud žijete poblíž olivovníku (pravděpodobně pokud žijete na jihu Francie), je čas začít!

Olivy dozrávají koncem léta a začátkem podzimu.
Mnohokrát lidé olivy upustí a ve velkém se s nimi plýtvá. To může být způsobeno nutností zpracovat olivy před jejich konzumací, možná kdyby byly konzumovatelné přímo ze stromu, nevzniklo by tolik odpadu. Dokud je nevylisujete syrové pro jejich krásný olej, jsou olivy nesnesitelně hořké, pokud se konzumují čerstvé. Pokračujte, zkuste jeden.

Navrhuji tedy, abyste si prostudovali techniku, jak odstranit tuto hořkost a získat chutě, které chcete.

Krok 1: Sklizeň

Když najdete strom, který produkuje, všimnete si několika věcí. Nejprve se podívejte, jak je kůra pokroucená a pokroucená, je tak krásná. Za druhé, některé olivy jsou pravděpodobně zelené a některé tmavě fialové nebo černé. Čím je oliva tmavší, tím je zralejší. Když si v obchodě koupíte zelené olivy, stejně jako zelené papriky, kupujete nezralé plody. Vyberte si poměr, který vyhovuje vašemu vkusu. Můžete si pochutnat na mnoha odrůdách oliv, ale to by vám nemělo bránit v tom, abyste vyzkoušeli, co roste lokálně. Nezapomeňte také vybrat dobré skleněné nádoby, které dobře těsní.

2. krok: Vypeckování a zalévání

Velká část hořkosti oliv pochází z pecky. Uvnitř můžete pecku ponechat, ale proces bude trvat mnohem déle, než se odstraní hořkost, můžete olivu také nakrájet, pokud ji nechcete vypeckovat úplně. Jinak doporučuji koupit třešňový nebo olivový trus (najdete je na Amazonka). Obvykle je seženete v každém obchodě, který prodává kuchyňské potřeby. Až přinesete svou sklizeň oliv, začněte je odpeckovat a pracovat na předloktí. Když je postavíte, umožní vám je také nacpat! Poté naplňte sklenice vypeckovanými olivami tak, aby pod víčkem zůstaly asi 2 cm místa.

Bonusová výzva: uložte si některá semínka a naklíčte je, aby vyrostlo ještě více olivovníků!

Krok 3: Použijte zdravou dávku soli

Pro tuto metodu budete potřebovat hodně soli. Ujistěte se, že používáte nakládací nebo konzervační sůl. Pokud je těžké to najít, použijte hrubou sůl. Budete ho potřebovat, abyste z oliv odstranili hořkost tím, že připravíte to, čemu se říká solný roztok (nebo super slaná voda). Tento proces také fermentuje olivy a dodává úžasnou novou vrstvu přízně. Připravte směs z 1 šálku vody na 1,5 polévkové lžíce soli. Pokud směs povaříte, sůl se rychleji rozpustí a vodu ještě trochu pročistíte. Pokud navíc olivy zalijete horkým solným roztokem, vytvoříte mnohem těsnější těsnění – zabráníte mikrobiálnímu růstu a zároveň zvýšíte účinnost soli. Udělejte tolik, aby směs mohla vyplnit zbývající objem vašich nádob mírně pod víkem. Uzavřete nádoby a umístěte je na tmavé místo, které zůstane při pokojové teplotě. Počkejte týden.

4. krok: opakujte krok 3

Po týdnu můžete vylít lák a zkusit olivu, abyste viděli, kolik hořkosti bylo odstraněno. Pokud jsou olivy stále příliš hořké, v kroku 3 znovu udělejte solnou lázeň pro olivy. Tento proces obvykle trvá tři až pět týdnů, v závislosti na vaší preferenci hořkosti a fermentované chuti.

5. fáze: několik odstínů marinád

Jakmile budou olivy odpovídat vaší chuti, můžete si připravit lehčí lák a přidat do něj svůj oblíbený ocet spolu s bylinkami a kořením, abyste se přidali k party. Pokud budete udržovat dobré těsnění, vydrží měsíce i při pokojové teplotě.

Po výrobě vlastních oliv je konečně můžete použít všude v kuchyni!