Jak skladovat a uchovávat zahradní plodiny

Uskladnění úrody je skvělý způsob, jak se vypořádat s přebytkem (přebytek jedné zeleniny) a měsíci, kdy roste málo úrody. Existuje mnoho způsobů, jak uchovat zeleninu, jako je sušení, mrazení nebo konzervování.

Jednoduché skladování

Některé druhy ovoce a zeleniny vydrží i měsíce, pokud jsou skladovány ve správných podmínkách. Klíčem k úspěchu je vybrat si vzorky bez vad a pravidelně je kontrolovat a odstraňovat všechny nemocné plody. Například jedno shnilé jablko může zničit celou partii. Uskladnění sklizně na suchém, dobře větraném místě zabrání jejímu hnilobě. Můžete si koupit úložné boxy, ale stejně dobře poslouží dřevěná přepravka nebo mělká kartonová krabice. Některé krabice a bedny budou navrženy tak, abyste je mohli stohovat, ale pokud to uděláte, ujistěte se, že mezi jednotlivými úrovněmi může cirkulovat vzduch.

Ke skladování se dobře hodí jablka a hrušky. Každé ovoce zabalte do novin a umístěte je do jedné vrstvy na dno nádoby.

Kořenová zelenina jako mrkev, brambory a řepa se také dobře skladují. Z řepy a mrkve odřízněte listy a vložte je do jedné vrstvy, aniž byste je obalili. Obě kořenové zeleniny budou nejraději zasypat vrstvou písku, aby negumovaly. Brambory lze skladovat v pytlích nebo papírových pytlích. Skliďte je za suchého dne a nechte je uschnout na slunci. Brambory zbavte veškerého bahna, aby se netvořila plíseň. Skladujte je na tmavém místě, aby se na pokožce nevytvářely toxické zelené skvrny. Pastinák je nejlepší nechat přes zimu v zemi a sklízet podle potřeby.

Cibule, česnek a šalotka se nejlépe skladují, když jsou důkladně vysušené a poté spletené, než je uskladníte na suchém místě. Můžete také odstřihnout vršky a zavěsit puchýře do starých punčochových kalhot nebo síťoviny.

Rostliny čeledi tykve, jako jsou dýně, mohou v závislosti na odrůdě vydržet až tři měsíce. Dýně a tykve se přes zimu neudrží, ale jiné tykve (jako máslová dýně a špagety) lze skladovat až do časného jara. Ujistěte se, že jsou v dobrém stavu a uložte je na chladném a suchém místě, jako je skříň. Cuketa se špatně skladuje a měla by se skladovat v lednici až tři týdny.

Listové plodiny, jako je hlávkový salát a špenát, se špatně skladují a měly by se konzumovat několik dní po sklizni. Vysévejte pravidelně až do začátku podzimu, abyste měli listy ke sklizni během chladnějších měsíců.

Luštěniny, jako je hrách a fazole, lze sušit pro použití v dušených pokrmech nebo blanšírovat a zmrazit.

mražené mirabelky

Zmrazte svou sklizeň

Mražení je rychlý a snadný způsob, jak uchovat sklizeň. Zmrazte v použitelném množství, aby bylo možné produkty snadno rozmrazit. Vybírejte pouze pevné, sotva zralé ovoce a zeleninu a po sklizni je co nejdříve zmrazte. Zabalte je do vzduchotěsného mrazicího sáčku nebo plastové nádoby, abyste zajistili, že se dobře udrží a netrpí „spálením mrazem“ (nejedlé suché hnědé skvrny způsobené nedostatkem vlhkosti). Některé druhy ovoce a zeleniny bude nutné před zmrazením blanšírovat. To zabraňuje vodě v ovoci a zelenině krystalizovat a porušovat jejich buněčné stěny, což má za následek měkkou, vlhkou konzistenci při rozmrazování. Ovoce nebo zeleninu jednoduše ponořte do velkého hrnce s vroucí vodou asi na třetinu až polovinu normální doby vaření, poté přendejte do ledové vody, před sušením a zmrazením.

Obzvláště dobře mrazí následující ovoce a zelenina:
  • Maliny
  • Jahody
  • Sušené švestky
  • borůvky
  • Blanšírovaná jablka
  • Blanšírované fazole
  • Zelené fazole
  • Rybíz
  • Hrách
  • Rebarbora

džemy

Sušení, octování, kandování, zavařování nebo stáčení plodin

Mezi plodiny, které se dobře suší, patří rajčata, paprika a jablka. Sušení může dramaticky změnit chuť a strukturu vaší sklizně a může být zajímavým doplňkem pokrmů. Ovoce nebo zeleninu jednoduše omyjte a nakrájejte na tenké plátky a kousky uspořádejte v jedné vrstvě na plech. Tradičně to bylo ponecháno venku za dlouhých slunečných dnů, aby se uschlo. Jednodušší způsob je nastavit troubu na nejnižší teplotu 130 °C a nechat plechy na místě několik hodin, dokud se kousky nescvrknou a nebudou téměř křupavé. Po vysušení uložte kousky do sterilní vzduchotěsné nádoby a spotřebujte je během několika týdnů.

Červená řepa a šalotka jsou chutné marinované a vydrží několik měsíců. Červenou řepu omyjte a připravte (neodstraňujte vršek příliš blízko kořene, může vymývat barvu). Vařte ve vodě po dobu 30 minut, nebo dokud se kůže a vršek snadno neodlepí. Nakrájejte je a vložte do sterilní sklenice a zalijte nakládacím octem. (Sklenice lze sterilizovat tak, že je dobře umyjete a poté je vložíte do trouby na 150 °C na 10 minut). Umístěte je do mělké misky a zasypte solí, aby odtekla přebytečná vlhkost. Nechte je přes noc, poté důkladně opláchněte a vložte do sterilní nádoby a zalijte marinádou.

Nakládané okurky a malé okurky se také velmi dobře uchovávají ve sklenici naplněné bílým octem.

Konečně, ale tohle je skvělá skladovací klasika na zimu, marmelády jsou nutností na uskladnění, když máte hodně ovoce a dají se uchovat až rok. Užijí si je po celý rok až do příští letní sezóny.

a ty? Jaké jsou vaše způsoby ukládání?