Jak pěstovat žlutý hrách

Žlutý hrách nebo hrách dělený (Pisum Sativum) jsou klasifikovány jako odrůdy zahradního hrachu a jsou jednou z mnoha odrůd hrachu pocházejících z Evropy a Střední Asie. Po vyloupání se žlutý hrách často suší, rozděluje a poté se používá v řadě různých polévek a pokrmů. Pěstování žlutého hrášku v zeleninové zahradě vyžaduje chladné pěstební podmínky a dostatek slunečního světla.

Asi dva týdny před výsadbou vykopejte plochu pro výsadbu do hloubky 25–30 cm. Hrách můžete na zahradu zasadit kdykoli poté, co půda dosáhne teploty alespoň 7 stupňů a půda je dostatečně suchá, aby se nelepila na zahradní nářadí.

Na plochu rozprostřete 5 až 8 cm vrstvu kompostu nebo zeminy z květináče. Půdu důkladně zpracujte pomocí zahradní rýče nebo rototilleru, pokud máte.

Semena žlutého hrachu umístěte do řádků vzdálených 45-50 cm od sebe. Do středu každé řady vyvrtejte 2-4 cm hluboké otvory, asi 2 cm od sebe. Do každé jamky zasejte jedno nebo dvě semena žlutého hrachu a poté je zasypte zeminou ze zahradního květináče.

Uzavřete půdu nad vysázenými řádky. Vysázenou plochu důkladně zalijte rozprašovačem, aby se půda důkladně proschla a udržela středně vlhká, ale mezi zálivkami ji nechte proschnout.

Sklízejte hrách, když je zralý, obvykle 55-80 dní po výsadbě a když se zdá být nafouklý a mírně zaoblený.

Při sklizni ve zralosti je žlutý hrách suchý, houževnatý a nabobtnalý škrobem a má velmi vysoký obsah bílkovin.

Jakmile je žlutý hrách zbaven slupky bohaté na vlákninu a je ještě bohatší na energii a bílkoviny, žlutý hrách (semena) se poté rozdělí na dvě části (děložní listy), čímž vznikne to, čemu se říká žlutý hrach.

Poté je můžete jemně namlít, abyste získali hrachovou mouku!

K pěstování žlutého hrášku budete potřebovat:

  1. Semena žlutého hrachu
  2. Kompost nebo zemina v květináči
  3. Zahradní rýč nebo kultivátor
  4. Fogger
  5. Rostlinné kolíky nebo mřížoví

Pokud vysazujete odrůdy žlutého hrachu popínavého typu, je dobré je před výsadbou umístit do mřížoviny nebo kůlů. Odrůdy žlutého hrachu popínavého typu budou k růstu potřebovat dobrou oporu.