Jak pěstovat stévii na zahradě

Přestože stévie (Stevia rebaudiana) vypadá jako obyčejná zelená rostlina, je velmi atraktivní volbou do bylinkové zahrádky pro její přírodní sladkou chuť bez kalorií, kterou lze nalézt v jejích listech. Stévie, kterou ocení diabetici a dietáři, je vytrvalá rostlina, která má ráda horké slunce a mizí v mrazu. V teplejších oblastech však kořeny většinou přečkají zimu a rostlina se vrátí na jaře. Může také přezimovat, pokud použijete ochranu. Zahradníci v oblastech bez mrazu s oblibou pěstují stévii po celý rok, což jí umožňuje vyrůst v nízký keř. Síla však po druhém roce opadá, takže pokud chcete sklidit maximum listů, je dobré stévii po dvou letech znovu zasadit.

Pokud zahradíte v nádobách, dopřejte své stévii alespoň 30cm květináč s kvalitní květináčovou směsí. Umístěte ji na plné slunce a zalévejte vždy, když se půda zdá suchá.

Půda, výsadba a péče o stévii:

Stévii zasaďte tak, aby měla asi 45 cm na růst. Rostlina bude preferovat dobře propustnou půdu, doroste do výšky 30-90 cm v závislosti na délce vašeho vegetačního období. Před výsadbou počkejte, až pominou všechna nebezpečí mrazu. Krmte kompostem. Mulč, aby rostlina v horkých letních dnech nevysychala. Rostliny pěstované v nádobách budou potřebovat stejnou rostlinnou potravu a také mulčování.

Péče o rostlinu stévie:

Stévie nemá ráda přemokřenou půdu, proto dbejte na dobrou drenáž, jinak by kořeny mohly uhnívat. Jistým příznakem hniloby je, když se rostlina po zalití nevzpamatuje. Naštěstí rostlinám stévie vadí jen málo hmyzu.

Sklizeň a skladování:

Když vaše rostlina stévie na podzim odkvete, odřízněte květy a rostlina vyrazí další listy.

Stévie má na podzim malé bílé květy. V této fázi se rostlina rozšiřuje a nabízí méně dobré listy pro sklizeň. Květy stříhejte tak, aby rostlina vytvářela listy co nejdéle.

Listy jsou v teplých podzimních teplotách sladší. Ideální jsou před rozkvětem rostliny.

Chcete-li zachovat letní hojnost a aby se stévie pohodlně používala, můžete listy sušit. Stonky odřízněte celé a poté ze stonku odstraňte listy a jemné špičky. Za suchého slunečného dne je položte venku na hadřík. Den by měl být dostatečně dlouhý na sušení listů. Nezapomeňte je uložit, než je rosa zase změkne. Můžete také použít a sušička potravin pokud nějaký máte. Jakmile jsou listy křupavé, rozdrťte je ručně nebo je odstraňte kuchyňským robotem. Skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Přestože se listy v prášku nerozpouštějí, jsou skvělým způsobem, jak osladit nápoje a jídla.

Použití stévie:

Listy stévie lze použít ke slazení čaje a jiných nápojů.

Stévie se pěstuje pro své listy, které dodávají potravinám a nápojům sladkou chuť bez přidání kalorií cukru.

Čerstvé listy používejte během vegetačního období k oslazení čaje. Sladkost v listech je asi čtvrtinová koncentrovanější než stévie v prášku prodávaná v obchodě.

Pamatujte, že stévie vydrží teplo vaření, nezkaramelizuje jako cukr.