Jak pěstovat, sklízet a připravovat křen

Již více než 3 000 let lidé melou pepřové kořeny křenu jako koření. V této tradici by mělo pokračovat více zahradníků, protože jen málokterá rostlina se pěstuje tak snadno jako křen (Amoracia rusticiana). Bratranec zelí, křen, je trvalka, která vydrží teploty -28°C.

Ale žádná rostlina není dokonalá a křen má tendenci se šířit agresivně. Pokud však nikdy nezapomenete na jeho invazivní povahu, může být křen přátelským obyvatelem vaší zeleninové zahrádky. Svazek křenu umístěný na konci řady poskytuje užitečnou bariéru proti plevelu a nežádoucímu pohybu.

Novou výsadbu můžete vyrobit z kořenů křenu zakoupených ve školce nebo jednoduše použít zdravé kořeny z trhu. Kořeny křenu vysazené na podzim nebo koncem zimy raší na jaře. Rostliny potřebují alespoň jednu sezónu, nejlépe dvě, než budou připraveny ke sklizni. U zavedených rostlin se často vyvinou bílé letní květy, které by měly být odstraněny, aby rostliny neplýtvaly energií a předešlo se nechtěnému opětovnému výsevu. Křen se vždy vrátí následující rok, bez ohledu na to, jak pečlivá je vaše sklizeň. Na jaře tedy budete mít dostatek rostlin ke sklizni a přesunu.

Jak sklízet křen:

Chladné půdy podporují tvorbu sloučenin, které dodávají kořenům křenu jejich štiplavost. Nejlepší je proto sklízet křen na podzim, v zimě a brzy na jaře. Začátkem října jsem ochoten vykořenit rostlinu nebo dvě, většinou proto, abych měl na podzimním stole hřejivé účinky křenu. Další křen vykopávám koncem listopadu, těsně před tím, než začne zem mrznout. Kořeny křenu sklízím znovu na jaře, když skončím se sklizní starších rostlin a vytrháváním nebo přesunem nových rostlin, které se objevují na nesprávných místech.

Ke sklizni křenu doporučuji použít rycí vidle a začít kypřením půdy v širokém kruhu kolem rostliny. Dále rýpejte prsty, abyste našli směr, kterým rostl kořen. Spíše než jít přímo dolů, hlavní kořen křenu bude téměř vodorovný v nepředvídatelném směru. Sledujte tento kořen vidlemi a jemně zarývejte do okolní půdy. To je nejlepší způsob, jak zajistit, abyste měli ty největší kořeny, které se snadno uvolní, pokud rostliny vytrhnete, místo abyste je vykopali.

Nejjednodušší použití kořenů křenu má stejný průměr jako vaše prsty. Kořeny omyji, osuším a vložím do igelitového sáčku nebo jiné vzduchotěsné nádoby do lednice. Neloupaný křen nemá prakticky žádnou chuť a v lednici vydrží několik týdnů.

Jak připravit křen:

Křenové sloučeniny se aktivují několika minutami působení vzduchu, ale ničí se vysokým teplem. Existuje mnoho způsobů, jak konzervovat křen, ale nejuniverzálnější je připravit „připravený strouhaný křen“, který lze poté přidat k dalším přísadám a vytvořit různé křenové omáčky. Pro recept přidejte lžičku připraveného křenu do půl hrnku kečupu a máte krevetovou koktejlovou omáčku. Přidejte připravený křen do smetany a máte smetanovou křenovou omáčku k pečenému masu, bramborám nebo zelenině. Ve výčtu by se dalo pokračovat, ale musím poznamenat, že oblíbená je hořčice s připraveným křenem.

Mnoho zdrojů doporučuje ke strouhání oloupaného kořene křenu použít kuchyňský robot, ale podle mých zkušeností to vytvoří hrudkovité husté pyré s kousky dřevitých kořenů. Kořen křenu raději nastrouhejte struhadlem, je to pomalá práce, ale někdy je ten nejpomalejší způsob nejlepší.

Než začnu strouhat, vyčistím malou sklenici a smíchám dohromady lžíci bílého octa, lžíci vody a lžičku cukru a soli. Toto je lák na přípravu křenu.

Při práci venku, kde vás výpary nebudou pálit do očí, nastrouhejte oloupané kořeny co nejjemněji. Když je dužina vystavena vzduchu, enzymy způsobí, že se látky v kořenech přesunou do kořeněného hořčičného oleje. Tento proces se zastaví, když se nastrouhaný kořen ponoří do octa. Z tohoto důvodu je nejlepší udělat pauzu na tři až čtyři minuty, abyste přesunuli malé hromádky nastrouhaných kořenů křenu do solné směsi. V případě potřeby vmíchejte více solného roztoku, aby se nastrouhaný křen zalil tekutinou.

Přípravek z křenu vydrží v lednici měsíc, ale málokdy doma a zvláště v chladných obdobích vydrží tak dlouho.