Jak pěstovat scorzoneru ze semen

Scorzonera je známá a oblíbená okopanina ve viktoriánské zahradě. Je velmi vzácné jej vidět v obchodech, protože již není známý, a proto není populární. Přesto je chuť scorzonery považována za lepší než chuť pastináku, kterému se trochu podobá. Scorzonera má tmavší slupku, je menší než pastinák a méně štíhlá.

Sazenice a růst semenáčků:

Scorzonera se velmi snadno pěstuje, pokud je půda řádně připravena a je k dispozici prostor v dobré hloubce. Je z čeledi Asteraceae (nebo Compositae), stejné čeledi jako kozí koza, topinambury a artyčoky. Rostlina by měla být pěstována stejným způsobem jako Salsify.

Řadu scorzonery můžete proložit mrkví, protože o rostlině je známo, že odpuzuje mrkvovou mouchu.

Scorzonera vyžaduje dobrou hloubku půdy, měla by být lehká, vyhovuje jí způsob pěstování na vyvýšených záhonech i ve velkých nádobách. Stejně jako ostatní kořeny, nehnojte půdu rok předtím, což způsobí vidle.Scorzoneras těží z přidání univerzálního hnojiva týden před setím.

Na hlinitých půdách přidejte do půdy písek a kompost pro zlepšení hloubky.

Na vyvýšené záhony vysévejte 3 semena na pozici přímo koncem dubna a začátkem května ve vzdálenosti 23 cm, hloubce 1,5 cm a pro standardní řádky vždy ve vzdálenosti 23 cm pro řádky 38 cm.

Vysévejte od začátku dubna do konce května v závislosti na vaší oblasti, doufejte, že se vyhnete mrazu, ale přesto plánujte umístit zvonky nebo jinou ochranu, pokud mráz ohrožuje semena, která již vyklíčila,

Údržba a zavlažování:

Scorzonera nevyžadují příliš velkou údržbu, v suchém počasí stačí zalévat.

Sklizeň:

Sklizeň kořenů scorzonera by měla být připravena v říjnu nebo listopadu, ale může být ponechána v zemi až do února. Jinak skladujte jako pastinák a mrkev ve vlhkém písku nebo rašelině.


Kulinářská příprava:

Příprava je náročnější než u pokorného pastináku, opaření usnadní seškrábnutí slupky a následné spaření nebo vaření do měkka. Někteří kuchaři doporučují vařit a následně loupat. Náročnost přípravy je pak odměněna výjimečnou chutí.

Scorzoneru můžete použít ve stejných receptech jako pastinák, ale jemnou chuť nejlépe zvýrazníte na páře, poté s rozpuštěným máslem nebo dokonce holandskou omáčkou.