Jak pěstovat rostlinu pepře, abyste získali pepř

pepř na pepřenkuPěstování pepřovníku na pepř (Piper nigrum) je velmi obtížné, ale přesto to můžete zkusit. Černý pepř je nejoblíbenější, nejdražší a základní koření na světě, je velmi drahé a také se mu říká „černé zlato“.

Pepř pochází z jižní Indie a hojně se tam pěstuje i v dalších tropických oblastech, jako je Brazílie, Myanmar a Indonésie. Paprika je tropická rostlina, roste především v jižních státech Indie a tyto státy mají velmi vlhké klima (téměř 90 % světové kultury pepře se pěstuje právě tam). To znamená, že černý pepř má rád extrémně vlhké klima, kde teplota nikdy neklesne pod 16 ° C. Je to liána s krásnými srdčitými listy (jako betelový list), roste na opoře a má vzdušné kořeny a vytváří malý klas. bílé květy v létě před produkcí ovoce.

Jak vypěstovat černý pepř ze semen:

Semena papriky lze vysévat, ale klíčí pouze čerstvá semena, semena jsou životaschopná po velmi krátkou dobu.

Chcete-li ji rozmnožit ze semen, naplňte nádobu kvalitní zalévací směsí, která má dobré množství organické hmoty. Pomocí prstu vytvořte otvory, každý 1 cm hluboký a asi 2-3 cm od sebe. Do každé jamky vhoďte semínko a poté půdu zakryjte. Semena zalévejte poměrně často a udržujte půdu vlhkou.

Papriku lze množit i z řízků.

poivrierplantáž:

Před výsadbou vmíchejte do půdy kompost a zeminu z květináče. Udělejte díru v zemi a zasaďte sazenice nebo rostliny do stejné hloubky, v jaké byly pěstovány v předchozím květináči. Pevně ​​udusejte půdu kolem základny rostliny, aby držela ve správné poloze, a zalévejte.

Pokud sázíte do květináčů, použijte poměrně velký květináč, protože rostliny pepře mají rozsáhlý kořenový systém.

Umístění:

Při výsadbě pepřovníku pamatujte na to, abyste zvolili místo, které zůstává vlhké a teplotu neustále udržuje kolem 24 až 30 C. Paprika však stále snese i teplotu mezi 10 až 40 C. .

Podlaha :

Rostliny pepřovníku preferují úrodné středně hlinité půdy, které udrží trochu vláhy. Vždy je nezbytná dobrá drenáž, podmáčené půdy mohou rostlinu poškodit. Hodnota pH půdy by měla být mezi 5,5 a 7.

Sluneční svit :

Vyhledejte diskrétní stín, optimální je místo, které přijímá denní filtrované světlo, protože rostlina může být poškozena, pokud je vystavena přílišnému přímému slunečnímu záření. Pokud sázíte na slunné místo, měla by být použita tkanina k zastínění a filtraci slunečního záření na alespoň 50 %.

Zalévání:

Nezapomeňte ji dobře zalévat, aby byla půda vždy mírně vlhká, což pomáhá zabránit vysychání půdy mezi zálivkami.

Černý pepřVlhkost vzduchu :

Paprika má ráda vlhkost, čím více, tím lépe. Za tímto účelem rostlinu poměrně často zamlžujte čerstvou vodou. Pokud pěstujete černý pepř v květináčích, umístěte je na podšálek naplněný vodou, tím se také zvýší vlhkost.

Mulčování:

Mulčujte organickou hmotou pro zachování vlhkosti a prevenci plevele.

Sklizeň semen černého pepře:

Černá, bílá nebo zelená paprika se ve skutečnosti sklízí z jediné rostliny. Barva závisí na různém stupni zrání a způsobu zpracování papriky.

Pokud se plody pepřovníku sklízí před zralostí a poté se suší na prudkém slunci, po usušení se zvrásní a zčernají.

Choroby a škůdci:

Nejčastější chorobou, která infikuje rostlinu pepře, je hniloba kořenů, ke které dochází v důsledku nadměrného tepla. U škůdců ji mohou napadnout mšice, slimáci a hmyz. Při pěstování uvnitř si dávejte pozor na svilušky.