Jak pěstovat portulaku ze semen nebo řízků

portulakaPortulaka je v mnoha zahradách často považována za plevel, ale když se na tuto šťavnatou, rychle rostoucí rostlinu podíváte blíže, zjistíte, že je jedlá i lahodná.

Pěstování portulaky na zahradě může prospět vašemu zdraví i chuťovým pohárkům.

Co je to portulaka?

Portulaka (Portulaca oleracea) je bylina pocházející z Asie, ale rozšířila se do celého světa. Běžně se vyskytuje na otevřených prostranstvích. Bylina portulaka má červené stonky a masité zelené listy. Květy jsou jasně žluté barvy.

Portulaka je bohatá na omega-3 mastné kyseliny a obsahuje vitamín A, vitamín C, vitamín B, hořčík, vápník, draslík a železo.

Celkově je portulaka velmi zdravá bylina, kterou můžete přidat do svého jídelníčku.

Pěstování portulaky ze semen:

Nejtěžší na pěstování portulaky je najít ji. Jakmile se rozhodnete ji pěstovat, možná zjistíte, že ačkoli jste ji roky ze svých záhonů odstraňovali, najednou se objevila znovu.

Jakmile najdete rostlinu, můžete buď sklízet semena, nebo uříznout nějaké stonky. Všechny portulaky obecně nejlépe rostou na plném slunci a otevřené půdě.

Rostliny nejsou vybíravé na typ půdy nebo výživu, ale obvykle rostou nejlépe v sušší půdě.

Pokud se rozhodnete zasadit semínka portulaky, jednoduše semena rozsypejte po ploše, kde ji plánujete pěstovat. Semena nezakrývejte další zeminou. Semena portulaky potřebují ke klíčení světlo, proto by měla zůstat na povrchu půdy.

Pěstování portulaky z řízků:

Pokud používáte řízky portulaky, umístěte je do země, kde je plánujete pěstovat. Stonky dobře zalijte a během několika dní by měly zakořenit v zemi.

Údržba a sklizeň portulaky:

Péče o portulaku je po růstu velmi jednoduchá. Nemusíte dělat nic. Stejné vlastnosti, které z nich dělají plevel pro některé zahradníky, také usnadňují péči. Nezapomeňte ji pravidelně sklízet a uvědomte si, že se může stát invazivní.

Sklizeň před rozvitím květů pomůže omezit její šíření. Myslete také na to, že tráva je jednoletá. I když je velká šance, že v příštím roce dorazí nová rostlina, možná budete chtít semena nasbírat na konci sezóny, abyste je měli na příští rok, než kupovat novou rostlinu portulaky. Pokud se rozhodnete sklízet šunka ze své zahrady, ujistěte se, že sklízíte pouze šunka, která nebyla ošetřena pesticidy ani herbicidy…