Jak pěstovat oregano ze semen

oregano

oregano (Origanum vulgare) je bylina s robustní vůní a chutí, zvláště dobře roste v květináčích, kde se může šířit v květináči. Její plazivý růst z ní však také dělá ideální rostlinu pro dobrý sezónní kryt nebo může posloužit jako příjemná voňavá obruba u malé cestičky na zahradě. Na konci léta si vychutnejte bílé květy řeckého nebo italského oregana kontrastující s jeho velmi jasně zelenými listy. Pěstujte oregano na bylinkové zahrádce nebo v nádobách. Oregano je často zaměňováno s majoránkou, obě rostliny jsou si dost podobné.

Pěstování oregana ze semen:

Semena oregana seženete ve všech dobrých zahradnictvích nebo i na internetu jako na internetových stránkách prodeje Amazonka .

Naklíčujte semena na jaře v květináči, pokud chcete rostlinu přenést v zimě nebo přímo na zahradu ven, ale buďte opatrní, protože oregano se může stát invazivním jako máta, pokud se neudržuje.

Stonky oregana musí být pro kontrolu této eventuálně invazivní rostliny prořezávány, proto stonky oregana pravidelně štípejte nebo stříhejte, aby rostlina zůstala huňatá.

Oregano bude preferovat pěstování na slunném místě, ale v oblastech, které jsou příliš horké, bude v horkých obdobích vítán malý stín. Umístěte rostliny do dobře odvodněné půdy s pH mezi 6,5 a 7,0. Většina trav nemá hnojivo moc ráda. Krmte je občas střídmě, pak během vegetačního období a vždy brzy na jaře, když začíná nová sezóna.

Oregano se velmi snadno roztírá. Na konci jara seřízněte rostliny zpět na třetinu jejich velikosti, aby byla rostlina košatější. V mírnějším klimatu je oregano stálezelené. Přes zimu rostliny chraňte mulčem, případně je přikryjte. Malé kontejnerové rostliny lze na zimu přemístit dovnitř. Odřízněte odumřelé stonky na jaře, než rostliny začnou nový růst.

Údržba a možná onemocnění oregana:

Vaše rostlina oregana poroste dobře na slunném místě s dobrými pěstebními podmínkami.

Kořenová hniloba, roztoči a mšice mohou napadnout oregano. Ujistěte se, že oregano je v dobře odvodněné půdě, abyste předešli chorobám, a poté zvažte odstranění všech zhnědlých nebo skvrnitých listů. V zahradě je snadné zaměnit rostlinu oregana se sladkou majoránkou, protože tyto dvě rostliny jsou velmi podobné, i když je lze snadno rozlišit podle chuti a vůně.

Sklizeň a skladování oregana:

Než v létě vykvete, roste oregano na zahradě nepřetržitě.

Řecké a italské odrůdy oregana mají v létě bílé květy. Tato rostlina se šíří vysoko, když je připravena kvést.

Pravidelně sklízejte listy, aby rostlina mohla dále růst. Začněte extrahováním snítek oregana, jakmile je rostlina vysoká několik palců. Chuť oregana je nejintenzivnější v polovině léta, těsně před květem, takže je nejlepší doba pro sklizeň listů k sušení. Tato bylinka je lepší sušená než čerstvá. Pro velkou sklizeň seřízněte stonky těsně nad nejmenší sadou listů rostliny. To povzbudí nový růst pro další řez koncem léta. Listy oregana lze sušit, mrazit nebo chladit.

Použití oregana, listů a stonků:

„Tajná“ složka italské omáčky na špagety mamas, oregano, dodává hlubokou chuť italským nebo řeckým pokrmům, masu, rybám, vejcím, sýrům, rajčatovým salátům a zelenině, jako jsou fazole a cuketa. Posypka oregana na zelený salát je lahodným vylepšením. Oregano nevydrží dobře při dlouhodobém vaření, když se použije čerstvé, proto přidejte čerstvé listy na konci vaření nebo použijte sušené listy do omáček nebo čehokoli, co vyžaduje dlouhé vaření. Sušené stonky květů oregana lze použít v řemeslech (např. květinové korunky).