Jak pěstovat orachu zahradní

Pokud máte rádi špenát, ale rostlina má ve vaší oblasti tendenci příliš rychle semen, zkuste pěstovat orach.

Co je zahradní orache?

Pokračujte níže, abyste se dozvěděli, jak pěstovat zahradní vstavač a zjistěte více o rostlině, jejích potřebách a péči o ni.

Orach zahradní je rostlina v chladném období, je to alternativa ke špenátu v teplém období, u které je méně pravděpodobné, že půjde k semeni. Orache je členem čeledi Amaranthaceae podle fylogenetické klasifikace (dříve čeleď Chenopodiaceae), vstavač (Atriplex hortensis), je také známá jako vstavač zahradní, červenice nebo horský špenát. Někdy se mu také říká arronse, belle-dame, bonne-dame, love kapusta, obří špenát, falešný špenát, erodovat, foleta. Název orache je odvozen z latinského „aurago“, což znamená „zlatá tráva“.

Orache, původem z Evropy a Sibiře, je pravděpodobně jednou z nejstarších kulturních rostlin. Pěstuje se v Evropě a na severních pláních Spojených států, aby nahradil čerstvý nebo vařený špenát. Chuť připomíná špenát a je často spojována s listy šťovíku. Semena jsou také jedlá a jsou zdrojem vitamínu A.
Jsou rozemlety a smíchány s moukou, aby vznikly chleby. Semena se také používají k výrobě modrého barviva.

Jednoletá bylina, orache, přichází ve čtyřech běžných odrůdách, z nichž nejběžnější je blonďatá nebo bílá orache. Blondýna má spíše světle zelené až žluté listy než bílé. Vyskytuje se zde také orach červený s tmavě červenými stonky a listy. Orach zelený je mohutná rostlina s hranatým habitem a kulatými tmavě zelenými listy.

Na blonďákovi se nejvíce pěstuje, listy jsou šípovité, pružné a s mírným zoubkováním a jsou 8 až 10 cm dlouhé a 4 až 6 cm v průměru. Orache blondes rychle rostou a dosahují výšky 1,50 m až 1,80 m, doprovázené stonkem semen, který může dosáhnout 2 m na výšku.

Květy nemají okvětní lístky a jsou malé, zelené nebo červené v závislosti na pěstované odrůdě. V horní části rostliny se objevuje množství květů. Semena jsou malá, plochá a červenohnědá, obklopená světle žlutou slupkou podobnou listům.

Jak pěstovat oragán zahradní:

Orach se pěstuje jako špenát.
Semena by měla být zaseta na plném slunci až po částečném stínu asi 2-3 týdny po posledním mrazu pro vaši oblast. Semena vysévejte 1 cm hluboko, 4 cm od sebe v řádcích 30 cm od sebe.

Při teplotách klíčení mezi 10-18°C by semena měla vyklíčit během 7-14 dnů. Sazenice ztenčujte na 12 až 20 cm v řádku. Mladé sazenice se dají jíst, do salátů jako jakékoli jiné mladé výhonky.

Poté od vás bude rostlina vyžadovat jen malou péči, kromě udržování vlhkosti rostlin. Přestože je orach tolerantní k suchu, listy budou mít lepší chuť, pokud budou zavlažovány. Tato lahodná rostlina snáší jak zásaditou půdu, tak sůl a je také mrazuvzdorná.

Orache skvěle funguje i jako výsadba v nádobách.

Sklizeň:

Měkké listy a stonky sklízejte, když jsou rostliny vysoké 8–12 cm, asi 40–60 dní po výsevu. Pokračujte ve sklizni mladých listů, když dozrávají, přičemž na rostlině zůstávají staré listy. Odštípněte poupata, abyste podpořili větvení a pokračování tvorby nových listů. Postupné výsadby lze provádět, dokud se počasí neoteplí, a v chladnějších podnebích lze výsadbu provádět v polovině léta pro podzimní sklizeň.