Jak pěstovat novozélandský špenát (novozélandský špenát)

Rohatý čtyřúhelník (Tetragonia tetragoniodes ) se také nazývá „novozélandský špenát“ nebo „letní špenát“.

Novozélandský špenát je trvalka pěstovaná jako letnička za teplého počasí. Nový Zéland Nový Zéland zasejte do posledního jarního mrazu nebo ještě později v sezóně. Výsev ze semen může být zahájen uvnitř 2-3 týdny před posledním jarním mrazem pro pozdější přesazování.

Novozélandský špenát není mrazuvzdorný jako pravý špenát. Tyto dvě rostliny nejsou příbuzné, ale mohou být použity čerstvé nebo vařené stejným způsobem. Novozélandský špenát vysazujte během teplé části roku, kdy běžný špenát neroste.

Popis čtyřúhelníku:

Novozélandský špenát je vytrvalá zelenina pěstovaná jako křehká letnička. Je to nízkorostoucí listnatá rostlina se slabým stonkem, která se může šířit několik desítek centimetrů a dosáhnout výšky 30 centimetrů. Novozélandský špenát má šťavnaté, trojúhelníkové až oválné listy, které jsou světle až tmavě zelené a dorůstají délky 5-10 cm. Listy novozélandského špenátu jsou menší a rozmazanější než listy běžného špenátu. Novozélandský špenát má malé žluté květy a kuželovité tobolky.

Tip: Pěstujte jednu nebo dvě rostliny novozélandského špenátu na člena domácnosti.

Jak pěstovat novozélandský špenát:

Místo výsadby:

Zasaďte novozélandský špenát na plné slunce. Novozélandský špenát preferuje hydrofilní, dobře odvodněnou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Ttragoni mají slabý stonek a zdá se, že se vlečou zahradou. Rostliny umístěte do kopců podobných tykvi. Novozélandský špenát preferuje pH půdy 6,8 až 7,0. Připravte záhony dobře vyzrálým kompostem. Tam, kde jsou intenzivní letní vedra, vysaďte novozélandský špenát, kde bude mít odpolední stín.

Novozélandský špenát nejlépe roste za teplého počasí při teplotách od 15 do 23°C. Vysévejte novozélandský špenát do zahrady v den posledního průměrného jarního mrazu nebo později. Novozélandský špenát začněte doma 2-3 týdny před posledním jarním mrazem pro pozdější přesazování. Novozélandský špenát není mrazuvzdorný jako pravý špenát. Novozélandský špenát vysazujte během teplé části roku, kdy běžný špenát neroste. Rostlina je odolná vůči suchu, ale listy nebudou tak jemné. Novozélandský špenát potřebuje 55-65 dní, aby dosáhl sklizně.

Výsadba a rozmístění:

Novozélandský špenát vysévejte 1 cm hluboko a 5-10 cm od sebe. Novozélandský špenát roste ze semen, která produkují více semenáčků, podobně jako semena řepy. Semena namočte přes noc do vody, abyste urychlili klíčení. Když jsou sazenice vysoké 8 cm, přesaďte ty nejsilnější, na vzdálenost 30-45 cm. Letní špenát dejte do kopečků podobných tykvi. To umožní slabému stonku expandovat. Kopce nebo řady rozmístěte 60-90 cm od sebe.

Doprovodné rostliny:

Jahody jsou dobrým společníkem. Vyhněte se výsadbě novozélandského špenátu ve stínu vysokých rostlin, jako je kukuřice nebo zelené fazolky.

Novozélandský špenát dobře poroste v nádobách. Pěstujte dvě rostliny v květináči o objemu 20 l.

Údržba čtyřúhelníků:

Udržujte novozélandský špenát rovnoměrně vlhký, pravidelně zalévejte pro rychlý a plný růst. Nenechte podlahu vyschnout. Novozélandský špenát je tolerantní k suchu, jakmile se usadí, ale listy nebudou tak jemné a chutné. Dobrý mulč je ideální pro udržení vlhkosti půdy. Připravte záhony s odleželým kompostem. Postranní rostliny oblečte v polovině sezóny odleželým kompostem.

Novozélandský špenát nemá vážné problémy se škůdci a nemá vážné problémy s chorobami.

Letní špenát bude připraven ke sklizni 55 až 65 dní po výsevu. Pro nejlepší chuť zastřihněte mladé listy a jemné špičky listů. Tato zkrácená a opakovaná sklizeň podpoří nový růst a delší sklizeň.

Novozélandský špenát vydrží v lednici až týden, lze ho zmrazit, zavařit nebo sušit.