Jak pěstovat mrkev ze semen

mrkev růstPokud vás zajímá, jak pěstovat mrkev (Daucus carota), měli byste vědět, že roste mnohem lépe v chladných teplotách, jaké se vyskytují na začátku jara a pozdního podzimu. Pro optimální růst by noční teploty měly klesnout na přibližně 13 °C a denní teploty by měly být v průměru 24 °C. Mrkev roste v malých zahrádkách a dokonce i na záhonech snese i trochu stínu.

Tipy, jak pěstovat mrkev:

Při pěstování mrkve by měly být povrchy půdy očištěny od všech obtížných prvků, jako je plevel, kameny a další velké kusy kůry. Do půdy lze přimíchat jemnější kousky rostlinné hmoty, aby se obohatila.

Začněte obohacovat půdu zeminou ze zalévání, která pomůže vaší mrkvi růst. Při pěstování mrkve by měla být půda dobře propustná, hlinitopísčitá. Jílové půdy způsobují, že mrkev zraje příliš pomalu a kořeny budou nakonec vypadat neatraktivní a drsné. Pamatujte, že při pěstování mrkve vede kamenitá půda ke špatné kvalitě kořenů.

Určete oblast, kde bude mrkev vysazena. Ujistěte se, že je půda volná a provzdušněte ji, aby vaše mrkev mohla růst dlouhé rovné kořeny. Přihnojte půdu vhodným hnojivem, poté můžete pomocí hrábě promíchat půdu a hnojivo.

zeleninová zahradní mrkev

Pěstování mrkve ze semínek:

Semena mrkve můžete velmi snadno koupit téměř všude, v supermarketech, v zahradnictvích nebo dokonce na internetu jako na web Amazon.

Výsev semen mrkve do řádků je nejlepší způsob, jak pěstovat mrkev, aby se kořeny mohly správně vyvíjet. Semena by měla být zasazena asi 2,5 cm hluboko a 3-5 cm od sebe.

Při pěstování mrkve na zahradě počkejte, až se objeví rostlinky mrkve, a až budou rostliny vysoké 10 cm, zřeďte je na 5 cm intervaly. Možná zjistíte, že některá mrkev je již dostatečně velká, aby se dala sníst. Mrkev rovnoměrně nařeďte v rozestupech 10 cm.

Dávejte pozor, aby plevel nenapadl vaši mrkev, protože spotřebuje živiny nezbytné pro vývoj vaší mrkve s kořeny, které budou méně masité. Jakmile plevel začne ukazovat špičkou nosu, proveďte pravidelné pletí ručně.

Kdy roste mrkev?

Mrkev po výsadbě neustále roste. Jejich zrání netrvá příliš dlouho. S první sklizní můžete začít v polovině jara poté, co hrozba mrazu pomine, a pokračovat v sázení nových semen každé dva týdny pro pokračování sklizně až do podzimu.

Jak sklízet mrkev?

Sklizeň mrkve může začít, když bude mít velikost prstu. Můžete jim však dovolit zůstat v zemi až do zimy, pokud zahradu dobře zakryjete.

Chcete-li zkontrolovat velikost vaší mrkve, jemně odstraňte půdu z horní části kořene a zkontrolujte velikost kořene. Pro sklizeň jemně zvedněte mrkev ze země.