Jak pěstovat meduňku

citronový balzámCitronový balzám (Melissa officinalis) je jednou z těch rostlin, které přinášejí chuť bylinek. Patří do čeledi mátovitých a jako všechny máty má tendenci pronikat na její území, listy voní po citronu s nádechem máty. Rostlina vytváří dlouhé stonky a nakonec se celoplošně naklání. Na jaře uvidíte zubaté, velmi světle zelené listy v klenutém kopci. Rostlina může v některých případech dosáhnout téměř 1,5 m, ale bývá o něco kratší a určitě hezčí, aby bylo vidět, zda je pravidelně zastřihována, aby si udržela konzistentní tvar.

Meduňka původně pocházející z jižní Evropy, nyní roste v mnoha částech světa. Rostlina je věčná, vrací se každé jaro a je skutečným včelím magnetem. „Meduňka“ odvozuje svůj vědecký název z řeckého melissophullon, což znamená „včelí list“. Pravděpodobně jste slyšeli, že včely se posledních pár let potýkají s problémy, tak jim ukažte svou lásku tím, že naplníte kout své zahrady meduňkou. Pokud máte potíže s opylováním jedné ze svých rostlin, umístěte ji poblíž, aby vám včely mohly na oplátku pomoci.

Jak pěstovat meduňku:

Tato všestranná bylina se snadno pěstuje. Po každém nebezpečí mrazů ji stačí zasadit do vhodné zeminy a chránit před horkem vrstvou mulče a pravidelnou zálivkou nebo alespoň umístit na místo, kde je dostatek odpoledního stínu. Meduňka zůstává zelená i v mírných zimách. Tato rostlina dobře reaguje na prořezávání, získává dvojnásobnou tloušťku. Kdykoli vaše rostlina vypadá unaveně suchem, kroupami, hmyzem nebo jiným stresem, seřízněte ji a nechte ji omladit novým růstem. Protože většina lidí ji sklízí nepřetržitě, pro mnoho listů použijte trochu hnojiva.

citronový balzám

Meduňka kvete ke konci sezóny. Rostliny mohou být unavené, když se to stane, ale pokud pravidelně stříháte listy, je nepravděpodobné, že se vytvoří květy.

Meduňka se nešíří podzemními běhouny jako máta. Bude se však zvětšovat, každou sezónu vytvoří na zahradě větší trs a vyroste ze semene, které se vyvine z nenápadných květů. Abyste na zahradě nezabírali příliš mnoho místa, prořezávejte ji během vegetačního období několikrát. Květiny vytvoří životaschopná semena, která vyklíčí ve vaší zahradě. Přidání mulče nejen pomůže zabránit klíčení semen, ale mulč se také pomalu rozpadne a dodá půdě bohatou organickou hmotu, kterou tato rostlina potřebuje.

Pomocí nůžek sklízejte listy meduňky, aniž byste poškodili rostlinu.

Pěstování meduňky jako pokojové rostliny :

Meduňka může růst velmi dobře jako pokojová rostlina, ale potřebuje alespoň šest hodin dobrého světla denně.

Použití meduňky:

Meduňka je kulinářská, kosmetická, léčivá a aromatická bylina. Má působivé a praktické využití: Je považován za jeden z pěti nejlepších bylinných léků na problémy se spánkem a po staletí se používá jako sedativní bylina a na úzkost.

Opláchněte čerstvou meduňku pro použití v čajích nebo kuřecích a rybích pokrmech.

Meduňka sušením hodně ztrácí na chuti, je radost ochutnávat, když je rostlina zelená. Při sušení této byliny však zůstává přítomno dostatek vůně, aby se stala lahodným doplňkem do potpourri. Často se také používá jako nálev a můžete ho přidat do domácího potpourri pro lehkou vůni, která doplní většinu směsí na citrusovém základě.