Jak pěstovat malinový keř na vaší zahradě

Maliny jsou velmi oblíbené zahradní ovoce a jsou velmi nenáročné na pěstování. Zkuste pěstovat letní a podzimní odrůdy, pár rostlin se vám od poloviny léta do poloviny podzimu odvděčí dostatkem plodů. Pokud máte přemíru, maliny také velmi dobře mrazí a jsou z nich skvělé džemy, koláče, omáčky, coulis a pečené dezerty.

Výsadba malinového keře:

Maliníku se daří v úrodných, mírně kyselých půdách zadržujících vlhkost, které jsou dobře odvodněné a bez plevele. Nemají rádi přemokřené půdy a mělké vápenité půdy. Pro dosažení nejlepších výsledků vysaďte na chráněné, slunné místo, i když snesou i částečný stín.

Maliny lze sázet kdykoli v období vegetačního klidu, mezi listopadem a březnem, za předpokladu, že půda není zmrzlá nebo podmáčená.

Většina lidí pěstuje letní maliny, připravené ke sklizni na začátku léta. Můžete si také zakoupit podzimní maliny s malinami, které jsou připraveny ke sklizni od konce srpna do října.

Maliny na prodej uvidíte ve dvou podobách: palice s holými kořeny (jak název napovídá, při nákupu těchto rostlin jsou kořeny odhaleny) nebo v nádobách. Obě formy by měly být vysazeny mezi listopadem a březnem.

Maliny se obvykle sázejí v řadách a trénují podél tyče a drátěného systému. Ale pokud máte menší zahradu, můžete maliny pěstovat, ať už v nádobách, nebo tvořit jednu oporu.

Květy maliníku jsou samosprašné a opylované hmyzem, takže se vyhněte velmi větrnému stanovišti, pokud nemůžete nainstalovat větrolamy. Také boční větve některých kultivarů jsou velmi dlouhé a mohou se ve větru lámat.

Před výsadbou zbavte místo výsadby vytrvalých plevelů, protože po usazení malin bude obtížné je potlačit. Rostliny rozmístěte asi 45–60 cm od sebe a poté přidejte 7,5 cm silný mulč z objemného organického materiálu. Vyhněte se houbovému kompostu nebo příliš bohatému statkovému hnoji, který může spálit nový růst.

Letní kultivary svažte tak, aby při růstu podepřely drátky.

Maliny můžete pěstovat v nádobách. Malinové palice na podzim zasaďte do květináče o průměru 30 cm pomocí kompostu a víceúčelové zeminy. Ujistěte se, že rostliny jsou během léta dobře krmeny a zalévány.

Začátkem března aplikujte obecné hnojivo s pomalým uvolňováním, poté mulčujte dobře shnilou organickou hmotou.

Rostliny by měly být od sebe vzdáleny 45-60 cm, a pokud sázíte do řádků, rozmístěte řádky 1,8 m od sebe, ideálně od severu k jihu, aby si vzájemně nezastínily.

Po výsadbě seřízněte stonky na méně než 25 cm od země.

Média:

Jediný plot:

Tento systém je ideální pro letní ovocné maliny na malé zahrádce.
Sloupky o délce 2,5 m a průměru 75 mm zatlučte do země do hloubky 75 cm v rozestupech 5 m.
Mezi sloupky natáhněte pozinkovaný drát o síle 12 ve vertikálních rozestupech 60 cm.
Zasaďte letní maliny a svažte rákosky podél jedné strany drátů.
Mějte plodové palice na jedné straně a nové mladé palice na druhé straně drátů, jak sezóna postupuje. Na podzim mohou být plodové palice snadno prořezány a mladé palice budou odděleny podél druhé strany drátu.

Jednoduchý plot s paralelními dráty:

Tento systém se dobře hodí pro maliny na podzim a zvyšuje výnos na malém prostoru pro plodování malin. Uchycení tyčí není nutné. Sbírání je obtížnější a ve více přeplněných podmínkách je vyšší pravděpodobnost plísňových problémů.
Sloupky o délce 2,5 m a průměru 75 mm zatlučte do země do hloubky 75 cm v rozestupech 5 m.
Ke každému sloupku připevněte dvě krátké vodorovné délky dřeva, jednu nad a jednu 60 cm pod.
Položte pozinkovaný drát o tloušťce 12 v paralelních řadách podél konců vodorovných délek řeziva, abyste vytvořili dvě paralelní délky drátu podél plotu.
Natáhněte tenký drát nebo zahradní motouz mezi paralelní pozinkované dráty jako příčky, každých 60 cm.
Malinové palice není třeba svazovat, protože budou podepřeny paralelními dráty a příčníky.

Jedinečná podpora:

Tento systém je ideální pro velmi malé zahrady.
Zatlučte sloupek o délce 2,5 m a průměru 75 mm do země do hloubky 75 cm.
Kolem základny zasaďte dvě nebo tři rostliny a palice svažte zahradním motouzem.
V polovině jara posypte kořeny rostlin univerzálním hnojivem a poté přidejte mulč ze zahradního kompostu nebo statkového hnoje. Zabráníte tak růstu plevele.
Na začátku léta přiveďte přísavky mezi řádky letních malin a tenké palice malin podzimních 10 cm od sebe.

Maliny v květináčích:

Jednotlivé rostliny maliníku lze pěstovat v 38cm nádobách s 80% víceúčelovým kompostem a pro zvýšení hmotnosti 20% zalévací zeminy tvořící bambusové palice.

Udržujte kompost vlhký a během vegetačního období krmte měsíčně univerzálním tekutým hnojivem.

Velikost :

Pravidelným každoročním řezem dosáhnete zdravějších rostlin a kvalitnějších plodin.

– Letní maliny:

Po sklizni seřízněte plodící stonky na úrovni země, staré stonky nenechávejte.
Vyberte nejodolnější mladé palice, asi šest až osm na rostlinu, a svažte je v rozestupech 8–10 cm podél drátěných podpěr.
Odstraňte zbývající mladé stonky na úrovni země.

– Podzimní maliny

V únoru seřízněte všechny palice na úroveň země.
V létě, pokud je hodně přeplněno, mírně snižte počet palic.

Zalévání:

V období sucha maliny dobře zalévejte.

Sklizeň:

Rané letní maliny jsou připraveny ke sklizni na začátku léta, zatímco podzimní maliny dozrávají až koncem léta. Vyberte si suchý den. Jezte je čerstvě natrhané, zmrazte nebo z konzervy.