Jak pěstovat majoránku nebo oregano zahradní

majoránkaMajoránka sladká neboli oregano zahradní (Origanum majorana) je nízko rostoucí rostlina původem ze Středomoří, tvoří krásný zelený živý plot nebo letní lem. Majoránka decentně zbarvená rostlina má štíhlé, šedozelené listy a na začátku léta drobné uzlíkovité květy podél stonku. Majoránka dobře roste přímo na zahrádce nebo v nádobách a vysadit si můžete krásné okno s kompozicí majoránky, petržele, bazalky a letniček.


Údržba, půda a výsadba:

Zasaďte majoránku do květináče a květináč pak zasaďte do země.

Na většině území majoránka venku nepřezimuje. Můžete ji zasadit do květináče do země a poté ji během chladnějších měsíců přenést dovnitř.

Majoránu sázejte na jaře, jakmile nebudou hrozit mrazy. Majoránka sladká roste pomalu, takže je nejlepší začít s mladými rostlinami, než se samoklíčícími semeny. Zasaďte je 20 cm od sebe na plné slunce do bohaté, dobře odvodněné půdy s pH mezi 6,7 a 7,0 a do půdy přidejte hnojivo s pomalým uvolňováním v době výsadby nebo před ní. Pokračujte v hnojení po celou vegetační sezónu. Sladká majoránka bude dosahovat výšky asi 25-50 cm. Ujistěte se, že rostliny řežete, když se objeví poupata (a předtím, než vykvetou), abyste zajistili pokračující růst.

Pokud žijete na severu a chcete po zimě pokračovat v křupání majoránky, odebírejte řízky od konce jara do poloviny léta, abyste je na zimu uchovali v květináčích. Jinak rostliny přesaďte na podzim. Majoránka může být také rozdělena na jaře nebo na podzim, abyste získali nové rostliny.

Léčba a nemoci:

Uzlíky na majoránce jsou ve skutečnosti květy rostliny.

Sladká majoránka vytváří květy, které začínají vypadat jako malé uzly. To překvapuje mnoho nových zahradníků, ale buďte si jisti, že tyto pupeny jsou naprosto normální.

Všimněte si, že péče o sladkou majoránku se liší v závislosti na vaší lokalitě. V teplých oblastech je majoránka trvalka, ale na zimní ochranu budete muset použít mulč. Majoránka v chladnějších oblastech se dá mulčovat i v zimě a ani tehdy není záruka přežití v mrazech. Majoránka by se měla pěstovat pouze jako letní letnička ve velmi chladných zimách. Je však třeba také podotknout, že majoránka v některých oblastech neodolá letnímu horku a vlhkosti.

Při déletrvajících vysokých vedrech rostliny zalévejte, ale určitě nepřelévejte, protože sladká majoránka má ráda mírně suché klima.

Sklizeň a skladování:

Majoránu lehce prořezávejte, zvláště v oblastech, kde roste jako trvalka.

Odstraňte staré dřevnaté stonky z majoránky, abyste umožnili novějším stonkům růst s chutí.

Listy majoránky sbírejte podle potřeby, začněte 4 až 6 týdnů po výsadbě.

Majoránka je velmi užitečná bylina, protože si zachovává svou chuť i při sušení. Chcete-li majoránku usušit, sbírejte listy těsně poté, co se objeví poupata, ale ještě před otevřením, přičemž při jedné sklizni neodstraňujte více než jednu třetinu listů rostliny. Jakmile listy uschnou, odstraňte je ze stonku. Sklízet můžete znovu, až se později v sezóně znovu objeví poupata.

Používá:

Sladká majoránka, použitá lehce na konci procesu vaření, dodává zelenině, jako je špenát, fazole, hrášek a mrkev, příjemnou jemnou chuť. Je také velmi dobrý v salátech a bylinkových máslech a také do salátových dresinků.