Jak pěstovat kukuřici na zahradě

kukuřice rostlin zeleninová zahradaZakousnutí se do dokonale zralé sladké kukuřice je jedním z největších letních potěšení a brzy dozrávající odrůdy cukrové kukuřice přinesou rychlejší sklizeň, než byste si mysleli.

Kukuřice potřebuje hodně místa ze dvou důvodů: je velmi žravá a opyluje ji hlavně vítr. Jak se pylová zrnka rozlévají mezi květy, které rostou na vrcholcích rostlin, musí si najít cestu k útržkům hedvábí, které se vynořují z nově vytvořených klasů. Chcete-li zajistit, aby hedvábí přijímalo pyl, sázejte kukuřici v blocích v krátkých řadách spíše než v dlouhém jednotlivém řádku.

Rostliny kukuřice nejsou jako rajčata nebo většina jiné zeleniny, která plodí po dlouhou dobu. Místo toho tvoří několik hrotů na stonku a pak je to. Z tohoto důvodu zahradníci, kteří mají dostatek prostoru, často vysazují 2 nebo 3 rostliny s odstupem 2 týdnů, aby si udrželi dobrou úrodu pro sezónu.

Pěstování kukuřice ve vaší zahradě: půda, výsadba, zalévání a péče

V oblastech, kde půda zůstává chladná, zakryjte půdu černým filmem týden nebo dva před výsadbou a umístěte rostliny do otvorů vyříznutých v materiálu.

Kukuřice potřebuje stanoviště s plným sluncem a úrodnou, dobře odvodněnou půdu s pH 6,0 až 6,8. Sazenice mohou být vystaveny, jakmile pomine poslední jarní mrazík. V případě pozdního mrazu se připravte na to, že sazenice zakryjete látkovou ochranou.

Plánujte přidat hnojivo dvakrát, protože kukuřice je velmi chamtivá rostlina. Před vystavením sazenic upravte půdu kompostem a smíchejte s dobře vyváženým hnojivem. Asi o 6 týdnů později, když rostliny začnou kvést, přidejte další. Po tomto doplňkovém krmení zalévejte kukuřici jednou nebo dvakrát týdně, pokud je horké a suché počasí.

Normální rostliny kukuřice by měly rychle růst se zdravými, tmavě zelenými listy. Kukuřice vám řekne, zda má hlad, pomocí listů, které budou velmi světle zelené. Pokud ano, dejte mu více hnojiva.

Kukuřice roste rychle a ke správnému vývoji vyžaduje hodně vody. Má také mělké kořeny, které ho činí náchylným k suchu. Zavlažování typu kapání zajistí, že vaše kukuřice dostane vodu, kterou potřebuje. Pro velkou plantáž však nemusí být trubky praktické.

kukuřičný klasSklizeň a skladování:

Vědět, kdy sklízet kukuřici ze zahrady, se provádí pohledem na hedvábí. Hnědé hedvábí znamená, že kukuřice je hotová.

Kukuřice je připravena ke sklizni, když hedvábí zhnědne a klas je plný.

Většina rostlin kukuřice produkuje nejméně 2 klasy na stonku. Hybridy mohou vytvořit více. Chcete-li zjistit, zda je klas připraven ke sklizni, podívejte se na hedvábí. Měly by být hnědé a suché s trochou zelené a svěží na základně. Pootevřete, abyste viděli, jestli je klas uvnitř, jestli není hubený. Pokud si stále nejste jisti, zda je klas zralý, zkontrolujte to tak, že oloupete jen tolik, abyste odhalili několik centimetrů klasu. Zatlačte smítko nehtem. Kukuřice je hotová, pokud pustí lehkou, mléčnou šťávu jako odstředěné mléko. Pokud je tekutina čirá, klas není připraven. Uši, které jsou příliš zralé, budou vidět, protože jsou příliš mléčné. Sbírejte je hned.

Kukuřici sklízejte pokud možno ráno, když klasy vychladnou. Chcete-li klas vyjmout, použijte jednu ruku k uchopení kukuřičného stonku a druhou stáhněte klas dolů a pryč od stonku a otáčejte jím, dokud se nezlomí.

Sklizené klasy ihned dejte do lednice. Když jsou uchovávány v chladu, uchovají si velkou část své sladké chuti po dobu jednoho týdne, ale ještě lépe budou chutnat, když je sníte ihned po sklizni. Kukuřici lze blanšírovat a zmrazit, na klasu nebo mimo něj.