Jak pěstovat kapustu ze semínka

Kale má dlouhou dobu špatný tisk bez jasného důvodu, ačkoli jeho pověst jako zeleniny pro chudé nepomohla. Používá se také ke krmení hospodářských zvířat, což není pro image vegetariána ideální. Jsem potěšen, že nyní zažívá skutečnou renesanci a uznání.

Kapusta je zvláště skvělá pro zeleninové zahrady, kde obrovská rozmanitost barev a tvarů listů, které tato kapusta nabízí, dodává vaší zahradě charakter.

Proč pěstovat kapustu?

Bez tohoto zelí byste se neměli obejít z mnoha důvodů. Za prvé, trpí méně škůdci než většina druhů rodu Brassica. Přestože kapustové zelí není imunní vůči škůdcům, vypadá mnohem méně atraktivně, a jelikož jde ve skutečnosti o listové zelí, poškození několika listů má menší dopad na celou rostlinu než, řekněme, housenka dravce uprostřed zelí. Kudrnolisté odrůdy jsou odolnější vůči housenkám, pravděpodobně proto, že její listy znesnadňují kladení vajíček.

Květenství kapusty

Tím výhody nekončí. Dekorativní a odolný proti škůdcům, Kale vyžaduje velmi malou pozornost, je velmi odolný a chutná lépe při zmrazení. Rostliny lze sklízet téměř nepřetržitě (růst se zpomaluje v tmavších měsících, kdy je opravdu příliš málo světla) a můžete pěstovat v rozmezí 8-12 rostlin pro dobré nepřetržité zásobování. Kapusta vydrží přes zimu, brzy na jaře vytvoří listy, a když začnou vytvářet hlávky, lze je jíst také jako brokolice.

Kale nemá ráda horko

Bohužel jsem nikdy nežil ve velmi horkém klimatu, ale obecná rada zní, že Kale preferuje chladnější teploty (15-21°C), a přestože snáší sucho a horké počasí, obojí ovlivní jeho kvalitu a může podpořit příliš brzké kvetení. Snáší i částečný stín, a pokud žijete v teplejším klimatu, můžete ho zkusit pěstovat na tmavších místech, ale teplo může kapustu zhořknout.


Jak pěstovat Kale ze semen:

Semenné balíčky vám mohou poradit, ale radím vám, abyste zelí nezasévali až na konci jara (květen a začátek června) nebo dokonce až na začátku léta. V ideálním případě byste měli mít dobře propustnou půdu, která zůstává stále vlhká, proto je dobré kolem rostlin mulčovat.

Když jsem poprvé začal zahradničit, myslel jsem, že kapustu je třeba přesadit, jak říkají všechny pokyny, ale neříkají. Lze jej vysévat přímo v zeleninové zahradě.

Důvodem, proč se často přesazuje, je vytvořit místo pro další zeleninu v konečném prostoru pro výsadbu Kale.

Pokud vyséváte do země, spíše než do květináčů, vysévejte tence asi 1 cm hluboko a 15 cm od sebe.

Přesazujte, když jsou sazenice vysoké asi 10-15 cm (obvykle asi měsíc po výsevu) a umístěte je 35-50 cm od sebe (v závislosti na velikosti vámi zvolené odrůdy) do řádků od sebe vzdálených 45 cm. Stonky zakopejte těsně pod úroveň nejnižších listů. Pevně ​​rozhrňte půdu kolem základny rostlin a čas od času v tom pokračujte, aby je vítr nepoškodil.

Sklizeň:

Začněte sklízet, když je rostlina vysoká asi 45 cm a má přiměřeně velké listy, u salátů můžete začít dříve (jemně). Z každé rostliny odeberte několik listů najednou. Pokud odstraníte hlavu (což obvykle dělám na konci podzimu), začnou růst sekundární výhonky, které jsou vynikající, když se jedí mladé, dlouhé asi 12 cm.

Domácí kapusta, lehce dušená a pokapaná čerstvou citronovou šťávou, je skvělá a s tolika odrůdami, které můžete prozkoumat, doufám, že budete souhlasit, že kapusta stojí za to najít si místo v každé zahradě!