Jak pěstovat kapary ze semen

Co jsou kapary a jak se používají?

Kapary, neotevřená poupata sklizená z keře kapary, jsou miláčky středomořské kuchyně. Kapary se nacházejí v evropských potravinách, stejně jako v afrických a indických, kde se pěstují keře kapary.

Pěstování keře kapary však není snadný úkol.

Co jsou kapary? Keře kapary (Capparis spinosa L.) obecně rostou divoce ve Středomoří v suchých skalnatých oblastech podobných těm, kde rostou olivy. Kapary rostou v ostružiní, stejně jako ostružiny.

S pěstováním kapary se nejčastěji setkáváme ve Španělsku a Africe, ale v minulosti bylo exportérem i jižní Rusko. Keře kapary jsou, jak již bylo zmíněno, poupata vytrvalé keřovité rostliny (vysoké 1 m až 1,5 m), která má mnoho ostnitých větví nesoucích 5 cm bílé květy s fialovými tyčinkami.

Co jsou kapary a jak se používají?

Malá poupata kapary neboli Capparis spinosa se sbírají denně, poté se nakládají do octa nebo se mohou nakládat do soli. Výsledná chuť kapary je silná a výrazná, jako u hořčice a černého pepře, díky koncentraci hořčičného oleje, který se uvolňuje při rozdrcení rostlinné tkáně. Tato štiplavá chuť a vůně se dobře hodí do různých omáček, tapenád, pizzy, masa, ryb a salátů.

Nezralé listy, které rostou na keři kapary, lze také konzumovat jako vařenou zeleninu a rostoucí kořeny keře kapary byly použity jako náhrada soli.

Plody kaparových keřů (brusinky, kapary nebo taperony) se dají použít k přípravě omáček ochucených kapary nebo někdy konzervované v octě ke konzumaci jako malé okurky.

Rostlina kapary má také léčebné využití. Kapary lze sklízet, aby pomohly odstranit plynatost, zlepšily činnost jater nebo pro své protirevmatické účinky. Odvěký lék, kapary jsou také pokládány za užitečné při léčbě arteriosklerózy, ledvinových onemocnění, diuretik, anémie, artritidy, dny a vodnatelnosti.

Jak pěstovat kapary ze semen:

Pěstování keře kapary lze dosáhnout množením ze semen, i když najít zdroj semen je docela problém. Pokud najdete semena pro pěstování kapar, můžete je zkusit pěstovat ve velkém květináči s podstavcem z hrubého kamene nebo drcených cihel. Dávejte pozor, abyste nepřelili, protože listy rostliny jsou přirozeným konzervátorem vody. Semena kapary jsou velmi malá a snadno klíčí, ale v poměrně nízkém procentu

Sušená semena klíčí obtížněji a měla by být na jeden den namočená ve vlažné vodě, poté zabalena do vlhké utěrky, uzavřena do sklenice a na dva až tři měsíce v chladu. Po vychladnutí semena přes noc znovu namočte a poté zasaďte do hloubky 1 cm na dobře odvodněné médium.

Jak pěstovat kapary z řízků:

V únoru, březnu nebo dubnu sklízejte řízky kapary pomocí základních porcí po šesti až deseti očkách. Chcete-li vypěstovat keř kapary, umístěte řízky do volného, ​​dobře odvodněného pěstebního substrátu se zdrojem tepla u základny. Ponoření stonku do trochy kořenového hormonu je také prospěšné pro vývoj rostlin.

Péče o kapary:

Péče o keře kapary vyžaduje neustálý proud slunečního záření a suché klima. Rostliny kapary mají podobný rozsah odolnosti jako olivovník (-8 ° C) a snesou také letní teploty nad 41 ° C. Při pěstování kapary je samotná rostlina velmi tolerantní a vytváří hluboké kořenové systémy, aby lépe využívat své zdroje v obtížném prostředí.

Při sklizni je klíčový řez.

Kapary se dělí do pěti odlišných skupin. Během pěstování kapary se poupata sbírají v nezralé fázi a třídí se podle velikosti:

Není to stejné: 5/7 mm
Surfiny: 7/8 mm
Kapucíny: 8/9 mm
Kapuce: 9/10 mm
Kapuce: 10/11 mm
Jemnost: 11/12 mm
Jemnost: 12/13 mm
Hrubé hrubky: 13/14 mm
Mimo ráži: 14 mm a +

Non Pareilles kapary jsou nejoblíbenější a tedy i nejdražší.
V Itálii jsou kapary hodnoceny na stupnici od 7 do 16, která udává jejich velikost v milimetrech.