Jak pěstovat hořké okurky ze semen

rostlina hořká okurka

Naučit se pěstovat hořkou okurku, hořký meloun nebo hořkou tykev je vlastně poměrně snadné. Tato zdravá zelenina rychle roste a aktivně produkuje ovoce. Můžete ji pěstovat i v květináčích.

Hořká okurka je jednou z nejoblíbenějších zelenin pěstovaných v jihovýchodní Asii. Stejně jako okurka, meloun nebo dýně patří do čeledi Cucurbitaceae. Původem z indického subkontinentu se používá do asijských specialit. Patří mezi nejzdravější zeleninu a má mnoho léčebných využití. Má jedinečnou, hořkou a křupavou chuť.

Vlastnosti hořké okurky:

Tento velmi malý tropický vytrvalý horolezec má štíhlé stonky, které mohou dosáhnout délky 5 m. Stejně jako ostatní rostliny z této čeledi potřebuje podporu. Lodyha a laločnaté listy jsou všechny chlupaté. Hořká okurka vytváří žluté květy, samčí nebo samičí, které jsou opylovány hmyzem.

Plody hořké chuti se konzumují nezralé, když jsou ještě zelené nebo mírně bledé. Mají jemnou slupku a po uvaření se dají jíst. Uvnitř jsou velká semena. Dužnina vypadá spíše jako okurka.

Pěstování hořkých okurek ze semen:

Semena mohou být zakoupené online nebo v zahradních centrech. Použít můžete i semena ze zralých žlutých plodů. Zralá semena mají karmínově červenou srst. Klíčení není obtížné, ale existují triky, jak jej urychlit.

Semena klíčí pomalu, trvá to asi 3-4 týdny, pokud je vyséváte přímo bez předúpravy, zejména při nízkých teplotách. Ale pro zvýšení rychlosti klíčení a pro rychlejší klíčení je musíte vertikutovat, abyste odstranili vrstvu. Za tímto účelem otřete semena na jedné straně bez poškození endospermu uvnitř semene. Pomůže také namočení semen před výsevem na 24 hodin do vody.

Semena zasejte 2 cm hluboko. Osivo lze vysévat přímo do země nebo do nádob, ale až pomine nebezpečí mrazu a půda se dostatečně prohřeje. Semena vyžadují ke klíčení teplotu nad 20°C.

V mírných oblastech je nejlepší doba setí pozdní jaro, začátek léta, obvykle mezi koncem května a červnem. Zatímco v tropických oblastech můžete začít klíčit semena kdykoli.

hořká okurka

Druhy a odrůdy

Existují dva druhy hořkých okurek. Jeden z Indie, který je menší velikosti a má pichlavou kůži a druhý, který je z Číny. Čínské hořké okurky jsou jemnější chuti, obvykle velké a hladké. Pokud chcete vyšší výnos, zvolte hybridní odrůdu.

Jak srazit hořkou tykev ve sklenicích

Hořkou okurku (hořký meloun) lze snadno pěstovat v nádobách jako tykev, okurky a melouny. Budete potřebovat 25 cm hluboký hrnec a pevnou mříž. Vinice hořké okurky však mohou dosáhnout délky přes 5 m. Je nutný krov nebo jiná nosná konstrukce vysoká minimálně 2 m. Jakmile réva dosáhne této výšky, budete ji muset přesměrovat.

Údržba rostlin, sluneční svit, půda a zálivka:

Tato rostlina se pěstuje stejně jako tykev, melouny nebo okurky.
Zasaďte ji na plné slunce a bude silně plodit. Vzhledem k tomu, že se jedná o velkou révu, budete jí muset poskytnout podporu. Velká mříž nebo zahradní plot. Pokud ji chcete pěstovat na terase, terase nebo balkonu, umístěte ji blízko zdi, aby na ni mohla vylézt.

Hořká okurka snáší širokou škálu půd, ale preferuje hlinitou, písčitou půdu s velmi vysokým obsahem organické hmoty. Hořké okurce se daří v mírně kyselé až mírně zásadité půdě. Ideální je rozmezí pH kolem 6 až 7,1.

Hořká okurka snese krátkou dobu sucho, ale pro zajištění dobrého výnosu je nezbytná pravidelná zálivka, aby byla půda rovnoměrně vlhká.

V počáteční fázi růstu vyžaduje hořká okurka teplotu nad 20 C. Vlhká a teplá teplota urychluje růst rostliny. Je odolnější vůči nízkým teplotám než jiné rostliny z této rodiny, ale k růstu vyžaduje teplou teplotu a vlhkost.

Opylování

Opylovači jako včely za vás udělají opylování, takže se o ně dobře starejte. Pokud v okolí květin nenajdete opylovače, budete je muset ráno opylovat ručně.

Choroby a škůdci

Hořká okurka je náchylná k nemocem, jako je virus mozaiky, jiná tykvovitá onemocnění a padlí. U škůdců, jako jsou mšice a roztoči, je třeba si dávat pozor.

Sklizeň hořké okurky:

Hořká okurka začíná plodit po 2 měsících. Plody se sklízejí, když jsou ještě zelené, trochu bledé a zralé a jsou vysoké asi 8 až 15 cm (podle odrůdy a druhu). Během 6-8 týdnů od vyklíčení uvidíte květy a během dalších 2-3 týdnů se objeví plody a budou připraveny ke sběru.