Jak pěstovat fava fazole ze semen

sušené fazoleFazole fava (Vicia faba) jsou plodinou v chladném období, která nejlépe roste při teplotách od 15° do 18°C, ale fazole fava rostou při teplotách až 4°C a až 24°C.

Fazol obecný je mohutný a robustní, může dorůst do výšky 90 cm až 120 cm. Rostlina má čtvercové stonky se zpeřenými, špičatými listy, se širokými lístky. Lusky jsou 15-20 cm dlouhé a obsahují 4-6 plochých, oválných semen, která mohou být bílá, žlutá, zelená nebo růžová. Bob obecný má bílé květy poseté hnědou barvou. Bob obecný je součástí čeledi Fabaceae.

Pěstování fazolí ze semen:

Semena bobu obecného lze snadno najít v zahradních centrech, v supermarketech nebo na internetu jako v zahradní části webu Amazon. http://amzn.to/2sxJpJy

Vysévejte 4 až 8 fazolí na osobu. Měly by být vysévány na plném slunci, do volné, dobře odvodněné půdy bohaté na organickou hmotu. Před výsadbou přidejte kompost. Bob obecný preferuje pH půdy 6,0 až 6,8.

fazolová zeleninová zahradaFazole rostou nejlépe v chladném počasí, kde jsou teploty vzduchu nižší než 21 ° C. Fazole, na rozdíl od fazolí, nevytvářejí lusky, pokud je počasí příliš horké. Semena bobu obecného zasejte na jaře, jakmile lze půdu zpracovat pro sklizeň, než bude příliš horko. Než dosáhnete sklizně fazolí, potrvá vám to 80 až 100 dní. V oblastech s mírnými zimami vysévejte fazole brzy na podzim, abyste měli dobrou zimní sklizeň. V letních vedrech nevytvoří lusk.

Semena vysévejte 2 cm hluboko a 10-15 cm od sebe. V oblastech s krátkou sezónou začněte fazole pěstovat uvnitř v květináči a dejte je na zahradu brzy po posledním jarním mrazu.

Zalévání fazolí:

Fazole zalévejte těsně před vyschnutím půdy, ale nepřelévejte je. Během kvetení a tvorby lusků udržujte půdu vlhkou. Fazole fava zasaďte do dobře odvodněné půdy. Fazole není nutné odkládat pro výsadbu do úrodných, kompostovaných půd. Fazole navazují vzájemnou výměnu s půdními mikroorganismy, bakteriemi fixujícími dusík, což jim pomáhá produkovat využitelný dusík.

Fazole můžete zasadit vedle brambor, okurek, kukuřice, jahod a celeru. Nesázejte fazole s cibulí nebo česnekem.

Odstraňte co nejvíce plevele a mělce seškrábejte, abyste nenarušili kořeny.

fazolePěstování fazolí v květináčích:

Fazole lze pěstovat v nádobách, ale dobrý růst zabere více místa, než může poskytnout většina nádob.

Škůdci a choroby bobu obecného:

Fazol obecný může být napaden mšicemi, brouky a roztoči.
Bobule jsou náchylné na mozaiku. Snižte výskyt chorob výsadbou odrůd odolných vůči chorobám. Udržujte zahradu čistou a nemanipulujte s rostlinami, když jsou mokré. Zničte infikované rostliny, aby nemohly přenést chorobu na zdravé rostliny. Choroby přenášené půdou lze omezit každoroční změnou umístění plodin fazolu obecného.

Sklizeň a skladování fazolí:

Vyberte čerstvé fazole k okamžitému použití, když jsou semena velká asi jako hrášek. Fazole, které dosáhnou zralosti, se používají jako sušené fazole. Fazole jsou připraveny ke sklizni a přímému použití přibližně za 85 dní.
Neuvařené fazole lze skladovat v lednici po dobu jednoho týdne. Fazole mohou být zmrazené, konzervované nebo sušené. Sušené fazole lze skladovat na chladném a suchém místě po dobu 10-12 měsíců.