Jak pěstovat crosnes z hlíz

Crosnes patří mezi zapomenutou zeleninu, jsou známé také jako Chorogi, Betony nebo čínské artyčoky. Crosnes jsou velmi plodné a produkují lahodné křupavé hlízy a mají poměrně huňatý horní růst tvořený vrásčitými listy, které mohou dorůst až do výšky 50 cm.
Ve skutečnosti jsou crosnes spřízněny s rodinou mincovníků. Je možné najít nějaké v bioobchodech a začít svou kulturu odtud.

Tipy pro dobré pěstování crosnes:

Vzhledem k tomu, že jsou hlízy crosnes poměrně odolné, lze je sázet od dubna do října. Případně můžete hlízy uchovávat v mírně vlhkých kompostovacích miskách nebo květináčích na dobře odvodněném místě a nechat je naklíčit. Uvidíte, jak se objeví listy, a když rostliny dosáhnou výšky asi 7 až 10 cm, můžete je znovu zasadit do své zeleninové zahrady. Slimáci a hlemýždi mají velmi rádi rostliny, když jsou ještě malí, takže je nejlepší dát je do květináčů nebo pod zvon jako ochranu, aby mohli přežít měkkýše a jiný hmyz, dokud se dobře neusadí. Sázejte asi 25 cm od sebe a 7,5 cm hluboko do 45 cm řádků.

Hlízy můžete sklízet od října a během zimních měsíců. Zvedněte hlízy, abyste je konzumovali, jak potřebujete, protože se velmi dobře drží v zemi a po sklizni méně. Nechte několik hlíz v zemi, aby příští jaro znovu vyklíčily a přirozeně se rozšiřovaly rok co rok. Můžete také vykopat hlízy v lednu a uložit je až do jara, abyste je znovu zasadili na nové místo. Zjistili jsme, že pokud je střídáte na více místech vaší zeleninové zahrady, získáte větší hlízy, ale přesto budete mít dobrou úrodu, pokud nějaké necháte na původním místě, za předpokladu, že nejsou příliš přeplněné jinými rostlinami.

Jak vařit crosnes:

Chuť hlíz je jemná a lahodná. V Japonsku se čínský artyčok používá hlavně ke konzervaci jako nakládané okurky. Tyto hlízy jsou součástí Osechi, tradičního pokrmu připravovaného na oslavu japonského nového roku. Zbarvená do červena červenými listy shiso po nakládání se nazývá Chorogi. Ve francouzské kuchyni se jeho vařená hlíza často podává s pokrmy v japonském stylu. Zábavná zelenina k vaření a jídlu v zimě. Křupavé a ořechové, lze je použít jako náhradu vodních kaštanů nebo je blanšírovat a poté orestovat na bylinkách a másle. Můžete je lehce podusit, poté přidat na restování a je to také vynikající.