Jak pěstovat cizrnu ze semen

CizrnaCizrna (Cicer arietinum) je ve Španělsku známá také jako garbanzo, je to luštěnina, ale ne jako hrášek nebo fazole, i když jejich názvy napovídají něco jiného.

Cizrna je oblíbeným doplňkem vegetariánské stravy, protože má velmi vysoký obsah bílkovin pro rostlinné plodiny a také získáte kyselinu listovou, mangan, železo a vlákninu. Jsou v zásadě velmi výživné a bohaté na několik minerálů, které nejsou v rostlinné formě běžné. Cizrna se široce používá v kuchyni Středního východu, v pokrmech jako hummus a falafel.

Potřebují dlouhé vegetační období, ale také relativně chladné počasí. V podnebí s příliš horkými léty nezapomeňte zalévat více a případně dodat rostlinám stín.

Pěstování cizrny ze semen:

Semínka cizrny si můžete koupit na klíčení v zahradnictví nebo si je můžete objednat na internetu, například je najdete na internetových prodejních stránkách jako je např. Amazonka.

CizrnaCizrna potřebuje poměrně dlouhou vegetační dobu, proto se vyplatí začít vysévat semena v interiéru pro dřívější začátek. I když to může pomoci vaší sklizni, cizrna se nepřesazuje příliš dobře. Začněte tedy své rostliny v papírových květináčích, které lze sázet společně, aniž byste tahali za velmi jemné kořeny.

Semena zasejte do květináče asi 4 týdny před datem posledního známého jarního mrazu ve vaší oblasti. Semena by měla být zaseta asi 2-5 cm hluboko do země. Můžete zasadit 1 nebo 2 semena na květináč, ale ponechte si pouze jedno pokaždé, když vyklíčí. Dopřejte jim dostatek slunce a udržujte půdu vlhkou, dokud nevyraší přes povrch půdy.

Transplantace:

Sazenice zasaďte po datu posledního mrazu a udržujte je asi 10-15 cm od sebe. Trochu nepořádku je dobré, protože každá rostlina poskytne svému sousedovi určitou oporu. Kromě toho nebudou potřebovat více. Většina rostlin cizrny bude mít v dospělosti méně než 60 cm.

Pokud semena vyséváte na zahradě a nezačínáte doma, měli byste tak učinit asi 1-2 týdny před tímto datem mrazu. Sazenice mohou být citlivé na mráz, takže pokud rostou rychleji, než se očekávalo, možná je budete chtít přes noc přikrýt.

Péče o rostliny:

Jako luštěnina si cizrna fixuje svůj vlastní dusík z půdy, takže pokud používáte hnojivo ve své zeleninové zahradě, měli byste se vyhnout všem přípravkům s vysokým obsahem dusíku. Nejlepší bude hnojivo bez dusíku. Rostlinám se obecně velmi dobře daří bez hnojiva.

Jejich kořeny jsou mělké a budou velmi blízko povrchu půdy. Odstraňte všechen plevel ručně nebo místo toho použijte mulč.

Zalévejte rostliny pravidelně, pouze kolem země. Nelijte vodu na celou rostlinu, jinak z ní uděláte cíl pro napadení plísní. Za suchého počasí zalévejte asi dvakrát týdně, zvláště když rostliny kvetou a vyvíjejí se lusky se semeny. Jakmile jsou lusky zralé a rostlina začne odumírat, můžete omezit zalévání, abyste usnadnili proces sušení.

semena zeleninové zahrady cizrnyPěstujte v nádobách:

Rostliny porostou dobře v nádobě široké a hluboké alespoň 25 cm, ale protože každá rostlina produkuje relativně malý počet fazolí, nemusí být praktické pěstovat celou úrodu cizrny v květináčích. Abyste získali plodinu užitečné velikosti, budete potřebovat několik rostlin, které mohou způsobit, že pěstování v nádobách nebude vhodné, i když se rostlinám v květináčích daří velmi dobře. Potřebujete asi 7 nebo 8 rostlin na osobu.

Choroby a škůdci:

Mnoho hmyzu může představovat hrozbu pro vaše rostliny cizrny, jako jsou listonohy, brouci, roztoči a mšice. Velký hmyz, jako jsou fazolové brouci, lze vytáhnout, když je uvidíte, a měli byste odstranit všechny listy, na kterých jsou vajíčka.

Mšice jsou menší a může být obtížnější se s nimi vypořádat. Proud vody je může smýt, ale měli byste to dělat téměř každý den (nebo častěji), abyste s nimi bojovali. Samotné mšice jsou až na velké množství celkem neškodné, ale měli byste se obávat šíření chorob, jako je virus mozaiky fazolí.

Virus fazolové mozaiky vaše rostliny zabije, ale existuje řada odolných odrůd cizrny, které můžete preventivně zasadit. Listy se začnou rolovat a mít svraštělý vzhled a celá rostlina bude hladovět. Neexistuje žádná léčba, takže všechny zasažené rostliny by měly být vykopány a zničeny. Dejte do odpadu, ale nepřidávejte je do hromady kompostu.

Sklizeň a skladování:

Rostliny vyrostou do malých lusků o délce 2,5 cm, z nichž každý bude mít uvnitř pouze jednu nebo dvě fazole. Pokud jste zvyklí pěstovat hrách nebo jiné fazole, může se to zdát zklamáním nebo známkou potíží. Jde jen o to, jak rostlina roste.

Ačkoli je lze sbírat zelené a konzumovat jako čerstvé fazole, je běžnější sklízet cizrnu jako suchou plodinu fazolí. Lusky můžete na rostlině ponechat až do úplného vyschnutí, ale vlhké počasí je může vystavit riziku plísně. Místo toho seberte lusky poté, co listy rostliny zhnědly, a přeneste je dovnitř, aby se dokončily sušení.

Umístěte je tam, kde je teplo a na dobře větraném místě, dokud se cizrna při kousání nerozdělí. Jakmile jsou úplně suché, můžete je skladovat ve vzduchotěsné nádobě, kde je chlad po dobu jednoho roku.