Jak pěstovat cherry rajčata nebo koktejlová rajčata

Pěknou a chutnou odměnou ze zahradničení je zakousnout se do zralého, pevného, ​​šťavnatého rajčete z vlastní zeleninové zahrádky.

Existuje mnoho odrůd rajčat, a proto velmi velký výběr, ale většina zahrádkářů ráda zařadí alespoň několik rostlin cherry rajčátek nebo koktejlových rajčat, která jsou potěšením v salátech a letních předkrmech.

Cherry rajčata jsou červená, oranžová, žlutá a dokonce i „černá“ a jsou stejně sladká a chutná, když dozrávají na rostlině.

Pár tipů pro pěstování cherry a koktejlových rajčat.

Před výsadbou cherry rajčátek plánů a je nezbytné mít dobrý nápad nebo alespoň znát základy pěstování rajčat, než začnete.

Na začátku jara, ať už jste začali se semeny doma nebo jste si sazenice koupili ze školky, ujistěte se, že v den, kdy se rozhodnete je zasadit, nehrozí mrazy. Sazenice, které jsou příliš jemné a křehké, zemřou, pokud se teploty příliš sníží.

Počkejte, až budou vaše malé rostlinky vysoké 15 až 25 cm, aby byly dostatečně pevné a odolné, aby je nesežrali ptáci a jiní plži.

Nezapomeňte také ponechat mezi rostlinami rajčat alespoň 30 až 60 cm, aby měly dostatek prostoru k vyjádření.
Stonky třešňových rajčat mohou vyrůst ve velké, košaté rostliny, takže budou potřebovat dostatek prostoru.

Při plánování organizace vaší zeleninové zahrady mějte na paměti, že rajčata jsou nejšťastnější v dobře odvodněné půdě s vyvážením pH 6,2 až 6,5 a vyžadují čtyři až šest hodin slunečního svitu každý den.

Pěstování rostlin rajčat:

Zkontrolujte svou rostlinu cherry rajčátek v jejím malém květináči. Můžete odstranit všechny malé stonky a výhonky ze spodní části hlavního stonku sazenice až několik centimetrů nad aktuální linii půdy.
Když ji vyjmete z jejího malého květináče, jemně promačkejte stávající kořeny.
Chcete-li zasadit, zakopejte většinu holého stonku hluboko do země, až k prvnímu zbývajícímu stonku. Rostlině to dá šanci vytvořit spoustu dalších kořenů a během růstu se stát silnými a odolnými.

Abyste se vyhnuli některým běžným problémům při pěstování cherry rajčat, nasypte na dno každé jamky hrst vápna a použijte trochu rajčatového hnojiva, aby se vaše rostliny dobře nastartovaly. Dobře shnilý hnůj také funguje dobře.

Jakmile se založí, můžete je přihnojit domácím kompostem nebo rostlinnou potravou 10-20-10 v závislosti na obsahu půdy.

Péče o cherry a koktejlová rajčata:

Průběžná péče spočívá v zaštipování přísavek, které se objevují při pěstování cherry rajčat. Sledujte, kde se větve setkávají se stonkem a tvoří „V.“ Odstranění malých přísavek na těchto spojích a ve spodní části hlavního stonku umožní vaší rostlině spotřebovat více energie k produkci ovoce.

Pokud se vaše rostlina koktejlového rajčete začne keřovat, měli byste jí pomoci kůlem/kolíkem umístěným několik palců daleko, abyste ji podepřeli a zabránili tomu, aby se ovoce opíralo o zem nebo aby se větve nelámaly pod tíhou.

Jemně přivažte hlavní stonek rostliny ke kůlu kouskem ohebného drátu nebo provázku a plánujte jeho uspořádání, jak rostlina poroste.

Cherry rajčata jsou nejspokojenější s vydatnou týdenní zálivkou spíše než s častou mírnou zálivkou.

Rostlinám se také daří, když se zralé plody sbírají denně nebo obden.

Sklizeň koktejlových rajčat:

V závislosti na počasí trvá asi dva měsíce, než vaše koktejlová rajčata dozrají.
Vyberte je, jakmile budou mít očekávanou barvu.
Až budou vaše rajčata hotová a plně zralá, půjde je velmi snadno oddělit od rostliny.
Každý den nebo každý druhý den v hlavní sezóně budete mít ke sklizni stále více zralých koktejlových rajčat. Sbírání zralých a čerstvých koktejlových rajčat do salátů, předkrmů a předkrmů je rozhodně jedním z vrcholů zahradničení pro děti a všechny milovníky zeleninových zahrad!

Dobrou chuť!