Jak pěstovat česnek ve vaší zeleninové zahradě

Pro tu nejčerstvější chuť a nejšťavnatější stroužky si vypěstujte vlastní česnek. Zabírá málo místa a nevyžaduje téměř žádné úsilí k získání dobré sklizně. Česnek prostě potřebuje teplé, slunné místo s dobře odvodněnou půdou, která není v zimě příliš mokrá.

Tipy pro pěstování česneku na zeleninovém plácku:

Česnek lze zakoupit pro jarní a podzimní výsev. Aby dobře rostla, potřebuje období chladného počasí, proto je nejvhodnější podzimní výsadba. Pokud však máte těžkou jílovitou půdu, je nejlepší počkat do jara. Tento typ půdy má tendenci zadržovat hodně vody, zejména v zimě, což může způsobit hnilobu stroužků česneku.

Chcete-li zasadit česnek, rozdělte cibule na jednotlivé stroužky a zasaďte je špičatým koncem nahoru. Dávejte pozor, abyste lusky při oddělování nepoškodili. Rozmístěte je asi 18 cm od sebe a zasaďte je do dvojnásobné hloubky.

Případně začněte česnek vysazováním stroužků jednotlivě do květináčů na podzim. Ty lze vysadit na jaře. Pokud máte nedostatek místa, zkuste česnek pěstovat v nádobách.

Pokud zahradničíte v hlinité půdě nebo půdě náchylné k vlhku v zimě, pěstujte česnek v hromadách o výšce 15 cm a šířce 20 cm u základny. Lusky sázejte 15-20 cm od sebe a 7-10 cm hluboko. Výsledky jsou obecně vynikající, a to i za velmi vlhkého počasí.

Jak se starat o rostliny česneku

Česnek vyžaduje malou péči. Plevele mezi rostlinami, aby se snížila konkurence o vodu a prostor. Nepropadejte panice, pokud rostliny vykvetou, protože byste přesto měli získat úrodu – jen se zmenší. Můžete jíst i květy, které mají lahodnou chuť.

Jak sklízet česnek

Česnek sklízejte v létě, když listy žloutnou. Dále připravte rostliny na sklizeň seškrábáním části okolní půdy, aby se k cibulkám dostalo slunce a vzduch a pomohly je vysušit. Po přípravě žárovky jemně nadzvedněte vidličkou nebo zednickou lžící.

Jak uchovávat česnek

Cibulky česneku zavěste do síťovaných sáčků. Dávejte pozor, abyste lusky nerozdrtili, protože jakékoli poškození může způsobit jejich znehodnocení při skladování. Jakmile uschnou, můžete cibulky buď volně uložit, nebo jejich listy spletit do copu, abyste vytvořili tradiční řetězec cibulí.

Jak připravit a použít česnek

Rozdrťte, nakrájejte nebo jemně nasekejte nebo opečte celé hřebíčky, abyste přidali chuť mnoha pokrmům.

Česnek: řešení problémů

Česnek je obecně bez škůdců. Česnek může být ovlivněn rzí pórkovou, což je plísňová infekce častější ve vlhkém počasí. Cibulky česneku jsou naprosto bezpečné k jídlu, ale postižené rostliny by měly být okamžitě sklizeny, aby se zabránilo šíření choroby.

Můžeme zasadit česnek koupený v supermarketu?

Česnek je možné vypěstovat ze supermarketových cibulí (nejlépe koupit bio), ale to se nedoporučuje, protože existuje riziko virové infekce. Pokud si koupíte správný sadební materiál, měl by být bez virů. A můžete si také vybrat odrůdu, která byla vyšlechtěna speciálně pro vaše klima.