Jak pěstovat a sklízet Taro kořeny a listy

TaroDnes vám ukážu, jak pěstovat a sklízet vlastní kořeny taro ve vaší zeleninové zahradě. Taro jedlé (Colocasia esculenta) obvykle roste v tropických oblastech, říká se mu také sen nebo madeira, patří do čeledi Araceae, pod obecným názvem sídlí velké množství rostlin. V rodině existuje mnoho kultivarů jedlých odrůd taro vhodných do zahrady. Někdy se taro nazývá „sloní uši“, protože rostliny mají velké listy, se také nazývá „dosheen“. Tato vytrvalá rostlina tropické až subtropické oblasti se pěstuje pro svou potravinovou hlízu.

Listy lze konzumovat i tepelně upravené jako ostatní zelenou zeleninu. Je bohatá na minerály a vitamíny A, B a C. V Karibiku se zelené listy intenzivně vaří v pokrmu zvaném callaloo. Hlíza se uvaří a vyčistí na pastu zvanou poi, která byla kdysi běžnou havajskou hlavní surovinou. Škrob ve velkých hlízách nebo taro globulích je vysoce stravitelný. Je dobrým zdrojem sacharidů a v menší míře i draslíku a bílkovin. Jedlé taro je považováno za základní plodinu v mnoha zemích, ale zejména v Asii. Nejběžnější odrůdou používanou jako zdroj potravy je Colocasia esculenta.

Jak pěstovat a sklízet Taro:

Jak již bylo řečeno, taro je tropické až subtropické, ale pokud nežijete v takovém klimatu, stále můžete zkusit pěstovat taro ve skleníku. Velké listy dorůstají do výšky 90 cm až 1,80 m, takže prostor bude stále potřeba. Navíc bude potřeba trpělivost, protože taro potřebuje 7 měsíců teplého počasí, aby dozrálo. Chcete-li získat představu o tom, kolik rostlin pěstovat, 10-15 rostlin na osobu je dobrý průměr. Rostlina se snadno šíří prostřednictvím hlíz, které lze získat z některých školek nebo potravin, zvláště pokud máte přístup na asijský trh. V závislosti na odrůdě mohou být hlízy hladké, kulaté nebo drsné a vláknité. V každém případě stačí umístit hlízu do oblasti zahrady s bohatou, vlhkou a dobře odvodněnou půdou s pH mezi 5,5 a 6,5.

racine taroHlízy zasaďte do rýh 15 cm hlubokých a zasypte je 5 cm zeminy, hlízy rozmístěte 40 až 60 cm od sebe v řadách vzdálených 1 m od sebe.

Co se týče zálivky, budete muset taro udržovat rovnoměrně vlhké. Taro se často pěstuje ve vlhkém prostředí, podobně jako pěstování rýže. Krmte taro organickým hnojivem s vysokým obsahem draslíku a kompostem. Pro nepřerušenou dodávku taro lze zasadit druhou plodinu mezi řádky asi 12 týdnů před první plodinou.

Sklizeň kořenů taro:

Během prvního týdne byste si měli všimnout malého zeleného stonku, který se šíří půdou. Rostlina brzy vyroste v hustý keř, který může v závislosti na odrůdě dorůst až do výšky 1,80 m. Jak rostlina roste, bude i nadále produkovat výhonky, listy a hlízy, které vám umožní neustále sklízet část rostliny, aniž byste ji poškodili. Celý proces trvá přibližně 200 dní od výsadby hlíz po sklizeň. Chcete-li sklízet hlízy taro, opatrně je zvedněte ze země pomocí zahradních vidlí těsně před prvním podzimním mrazem.

Listy lze sbírat, jakmile se otevřou první listy. Dokud neodříznete všechny listy, vyrostou nové a zajistí nepřetržitý přísun zeleně.