Jak nainstalovat oddenkovou bariéru pro kontrolu bambusů

Rostliny s oddenky, jako je bambus, jsou nutností, když chcete vytvořit krásnou exotickou zahradu s bambusem, který může dosáhnout výšky 4 až 7 metrů jako obří bambus (Phyllostachys viridiglaucescens), bambusy vyžadují malou péči a navíc mají tu výhodu, že zůstávají zelené po celý rok. I když byly bambusy vysazeny v mnoha zahradách, bohužel trpí špatnou pověstí jako invazivní druh, který se může v zahradě vymknout kontrole jako máta.

Je škoda se o tuto krásnou rostlinu připravit, když existuje mnoho řešení, jak udržet její množení na zahradě a omezit ji v prostoru pro ni vyhrazeném.
Umístěním kořenové bariéry (oddenkové bariéry) můžete bezpečně kontrolovat druhy bambusu, které mohou být příliš invazivní.

Tímto způsobem si můžete vychutnat tyto krásné rostliny bez obav z nepříjemných překvapení. V tomto článku vám navrhuji zjistit, jak umístit takovou oddenkovou bariéru.

Kořenová bariéra nebo oddenková bariéra

Ne všechny materiály jsou vhodné jako kořenová bariéra. Bambus má velmi silné oddenky, které bez námahy proříznou materiály, jako je beton. Vykopaná kanalizační trubka proto nepřichází v úvahu. Geotextilie je samozřejmě také k ničemu. Pro zastavování bambusových oddenků bude vhodný pouze speciální vysokohustotní polyetylen (PE-HD), pevná plastová fólie z vysokohustotního polyetylenu o tloušťce alespoň 1 mm. Tato plachta, dostupná u specialistů na bambus, je k dispozici v různých výškách mezi 50 a 70 cm. Cena se obecně pohybuje kolem 4 až 5 eur za metr, zábran lze najít celou řadu proti oddenkům na internetu.

Vhodná výška závisí na druhu bambusu. Některé druhy klesají a jdou hlouběji a dále než jiné. Navíc je třeba počítat i s několika centimetry světlé výšky nad zemí. Když je kořenová bariéra vykopána příliš hluboko, bambus může uniknout tím, že přejde bariéru. Když oddenková bariéra vyčnívá několik centimetrů nad zem, je snazší každou novou sezónu zkontrolovat, zda uniklé stolony.

Místo

Pěstování bambusu obecně vyžaduje hodně místa. Z dlouhodobého hlediska, i při použití oddenkové bariéry, příliš malý prostor povede k opětovnému růstu, který je mimo vaši kontrolu. Tomu se lze vyhnout pouze tehdy, když je lesík konstrukčně ztenčený, ačkoli bambus nikdy nevypadá tak dobře, dokud nemá dostatek místa. Pár metrů čtverečních za lesík proto není zbytečný luxus. Kořenová bariéra oddělí půdu od zbytku zahrady. To způsobuje rychlejší vysychání půdy. Někteří zahrádkáři však umístí zábranu pouze na jednu stranu, ale dávají pozor na otevřenou stranu, aby odřízli jednoleté oddenky a tak kontrolovali šíření, aniž by zcela odřízli plochu od zbytku zahrady. Při použití uzavřené bariéry musíte dostatečně zalévat, aby místo nevysychalo.