Co zasadit v létě pro podzimní sklizeň

Ano, opravdu je možné uprostřed léta znovu osázet zeleninovou zahrádku. Nebo, pokud jste ještě neměli příležitost začít, začněte výsadbou své první zahrady sezóny!

To platí, i když jste letos na jaře promeškali příležitost zasadit si zahradu, letos máte ještě čas pěstovat zeleninu. A věřte nebo ne, seznam toho, co ještě můžete pěstovat, je poměrně dlouhý.

Opětovná výsadba zahrady uprostřed léta je skvělý způsob, jak udržet vaši zahradu v produkci až do podzimu.

Zasévání nových semen pro zeleninové plodiny v polovině léta je perfektní způsob, jak udržet zahradu v plné produkci až do pozdního podzimu, protože nejenže poskytuje vaší rodině další úrodu, ale je to také snazší než kdy jindy v horkých letních měsících.

Zakládání nových plodin během léta má ve skutečnosti mnoho výhod pro zahradníka i rostliny!

Pro zahradníka je to šance zasadit bez obav z mrazu. Odstraňuje také problémy s plísní a hnilobou, které mohou existovat v chladném, vlhkém a někdy příliš deštivém jarním počasí.

U rostlin umožňuje horká letní půda semenům rychle klíčit. A dlouhé hodiny denního světla v kombinaci s horkými a vlhkými letními nocemi dělají zázraky pro rychlý a stabilní růst rostlin!

Klíčem k úspěchu při opětovné výsadbě zahrady v létě je vybrat odrůdy, které porostou a dozrávají dostatečně rychle, aby před zimou vyprodukovaly druhou plnou podzimní úrodu. A možná budete překvapeni, kolik zeleniny lze znovu zasadit!

Zde jsou některé z nejlepších plodin k přesazení:

Zelené fazole

Zelené fazolky jsou skvělé pro pěstování více plodin v jednom vegetačním období.

Zelené fazolky zasazené na jaře obvykle začínají blednout v polovině až koncem července. Ale opětovná výsadba v polovině léta přinese lahodnou 2. sklizeň, až přijde podzim.

Vyberte odrůdy, které mohou přejít od semene ke sklizni za 60 dní, zelené fazolky jsou perfektní volbou pro letní výsadbu.

okurky

Semena okurek klíčí a rychle rostou v teplé letní půdě a při vysoké teplotě vzduchu. Z tohoto důvodu jsou vynikající volbou pro přesazení letní zeleninové zahrádky.

Odrůdy okurek dozrávají za pouhých 50-65 dní. S ohledem na to je výsadba v polovině července ideální pro sklizeň září / října.

A jako bonus navíc, mnoho škůdců, kteří škodí okurkám na jaře a začátkem léta, není v létě tak rozšířené.

Velmi dobrou volbou jsou i okurky, rychle roste a hodně dává koncem léta a na podzim.

Cuketa

Rostliny cukety jsou další zeleninou, která jde od semínka ke sklizni poměrně rychle. Ve skutečnosti některé odrůdy produkují sklizeň již za 50 dní!
Cuketa rychle dozrává v horké letní půdě.

Při přesazování cuket a okurek v letní zeleninové zahrádce je důležité mít na paměti, že pravidelná zálivka je velkým klíčem k úspěchu. Obě plodiny vyžadují stálý přísun vody k naplnění ovoce, proto dobře zalévejte.

Salát / kapusta / špenát

Celá rodina „zelených“ je ideální pro letní přesazování v zeleninové zahradě. Salát, kapusta, špenát a další podobná zelenina rychle klíčí a rostou.

Mnoho odrůd je připraveno ke sklizni již za 25-30 dní po výsadbě. Zasejte několik řádků semen v červenci, poté znovu každé 3 týdny až do srpna pro čerstvé saláty na podzim.
Salátové plodiny lze přesadit několikrát za sezónu.

S letní výsadbou pěstujte v těch nejstinnějších oblastech vaší zahrady nebo dokonce vedle polních plodin. Upřednostňují chladné počasí, které jim zabrání v bouchání.

Hrách

Pokud milujete hrách, přesazení na letní zahrádce je nutností! Zasazením na konci července bude hrách připraven kvést a produkovat, jakmile nastanou chladné podzimní teploty – a to je ideální pro silnou a zdravou úrodu.

Hrách štípaný a hrách sněžný jsou vynikající pro druhou výsadbu. Stejně tak tradiční hrách, ale pro druhou výsadbu určitě vybírejte rychle sklizňové odrůdy. Ty dozrají rychleji než popínavý hrách.

Jednoleté bylinky

Při přesazování zeleninové zahrádky v létě nezapomeňte na jednoleté bylinky!

Existuje poměrně málo bylin, které lze snadno zasít a znovu pěstovat v polovině léta pro nádhernou podzimní sklizeň. Bazalka, koriandr, petržel a kopr jsou skvělou volbou pro druhou podzimní sklizeň.
Bazalka roste rychle ze semen a může být připravena na druhou sklizeň na začátku podzimu.

Všechny tyto aromatické bylinky mohou být užitečné pro ochucení polévek, omáček a další při konzervaci zahrady. A nezůstávejte jen u jednoletých bylinek.

Pokud chcete rozšířit svůj výběr domácích bylinek, polovina léta je ideální čas. Tymián, oregano a pažitka mohou být bezpečně zasazeny nebo přesazeny v polovině léta. To dává těmto vytrvalým trávám dostatek času na přizpůsobení a zapuštění trvalých kořenů před zimou.

Některým druhům zeleniny se vyhnout:

A nakonec je tu několik zeleninových plodin, kterým se při přesazování letní zeleninové zahrady vyhnout. Brambory, rajčata a papriky prostě nejsou vhodnými kandidáty na letní přesazování.

Bohužel rajčata a papriky nelze znovu vysadit uprostřed léta.

Tyto plodiny potřebují k dozrání 75 až 90 dní nebo více a ve většině oblastí nastanou mrazy, než rostliny mohou produkovat jedlé plody.

Neváhejte a doplňte do komentářů vlastními tipy!

Dobrá sklizeň!