Co pěstovat v červenci

Když v červenci zahřejete hlávkový salát, hrášek a brokolici do prachu, obvykle můžete záhony přesadit plodinami, které jsou mnohem lépe odolné vůči teplu (nebo alespoň teplu tolerují).

Zde je zelenina, kterou obvykle sázím v červenci pro bohatou úrodu koncem léta nebo začátkem podzimu:

Většina kmenů přejde od semene ke sklizni za pouhých 52 dní.
Okurky dobře snášejí horké letní počasí, pokud mají každodenní zásobu vody.
Na fotce výše se malá okurka promění v nálev stejně jako u klasických kyselých okurek a následně se uloží do lednice.

Svou nedávno našlehanou římskou jsem nahradil zelenými fazolkami. Doba od zasetí semen zelených fazolí po sklizeň je pouhých 48 dní. Budu mít proto na zimu spoustu fazolí k zamražení. Snadno se pěstuje, velmi výnosné a také snadno skladovatelné.

Řepa se také vyznačuje rychlým růstem. Jedlá zelenina může být nakrájena na saláty za pouhých 25-30 dní, zatímco kořeny níže dozrávají za 59 dní.

Zasaďte mrkev v polovině července pro sklizeň koncem září (75 dní od semene do sklizně). Mrkev je jedinečná v tom, že poroste, dokud zem nezamrzne. Letos jsem zasadil mrkev poté, co můj dubový salát dostal do kompostu nové čtvrtky.

  • Côtes de Chards nebo Chards

Jaká skvělá náhradní plodina, získání lahodné zeleniny bohaté na antioxidanty trvá pouze 60 dní. A tato zelenina v letních vedrech neoslabuje.

Pokud byla vaše brokolice vysazená na jaře katastrofou (všechny listy, žádné hlávky), můžete jistě začít s podzimní sklizní v polovině července nebo dokonce koncem července. Nesázejte na stejné místo jako vaše stará plodina, jinak byste mohli způsobit problémy se škůdci. Ponechejte 55 dní od semene ke sklizni brokolice.

Všechny odrůdy, podlouhlé nebo kulaté, jsou bleskurychlé, od semene po sklizeň zaberou pouhých 22-28 dní (ideální pro začátečníky a děti, ale také vždy oblíbené u všech amatérů a odborníků). Zasaďte je hned a brzy budete mít hlavní surovinu pro skvělé letní saláty.

A přemýšleli jste o paprikách, tykvi, arašídech a rajčatech, které se ve vaší školce stále neprodávají? To vše se vyplatí vysadit už nyní, zvláště pokud rostliny již kvetou. Nedávno jsem ve své místní školce koupil 6 rostlin papriky za 1 euro. Obchod byl rád, že se jim vrátila část jejich investice, sazenice byly vděčné, že byly zachráněny z jejich maloobchodního vězení, a já jsem rád, že mám přebytky zeleniny na zavařování.

Pokud spoléháte na svou letní zeleninovou zahrádku, že vás přečká zimní měsíce, a já rozhodně ano, určitě nahraďte hotové plodiny čerstvými plodinami. Obdělávaná půda je totiž většině z nás drahá. Proč nechat vypadnout i metr čtvereční? Jen je potřeba umět točit.

Už jste dokončili jarní plodiny? Řekněte mi, jakou zeleninu teď zasadíte na podzimní sklizeň!