9 plodin k výsadbě v srpnu pro podzimní a zimní sklizně

Podle některých autorů existuje více než 30 různých plodin, které můžete zasadit v srpnu pro sklizeň na podzim a v zimě. V tomto článku se zaměřím na 9 plodin, které můžete zasadit v srpnu a které považuji za základní podzimní a zimní plodiny. Ale seznam dalších rostlin, které můžete pěstovat, jsem uvedl na konec tohoto článku.

Vaše přesná data výsadby budou vycházet z očekávaného data prvního mrazu. Výsadba pro dobrou podzimní a zimní sklizeň začíná 6-8 týdnů před prvním očekávaným datem mrazu. Pro většinu z nás tedy termín výsadby připadne někde na konec srpna.

Níže je 9 plodin, které můžete zasadit v srpnu a které považuji za základní plodiny pro výsadbu podzimní a zimní zahrady.

Brokolice a zelí

První z plodin, které můžete v srpnu zasadit, je vlastně celá rodina! Rostliny z čeledi Brassicaceae jsou perfektní plodiny, které můžete zasadit v srpnu. Na podzim se velmi dobře daří brokolici, kapustě, květáku, kedlubně a růžičkové kapustě. Jedna velmi důležitá věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že byste měli zasadit všechny tyto plodiny ze sazenic a ne ze semen.

Pokud zasadíte ze semen, vaše rostliny nebudou mít dostatek času na růst, než přijde chladné počasí. Takže musíte buď koupit sazenice z místní školky, nebo si založit vlastní sazenice uvnitř. Tyto sazenice byste měli vysadit na zahradu asi 6 týdnů před prvním mrazem a na konci sezóny byste měli plánovat jejich ochranu látkovým krytem nebo skleníkem.

Kapustové zelí nebo kapusta

Všechny druhy kapusty také patří do rodiny Brassica, ale je to velmi odlišná plodina a zaslouží si své vlastní místo na tomto seznamu. Kale je jednou z nejodolnějších rostlin, které můžete na podzim a v zimě pěstovat. Ve skutečnosti, pokud žijete v oblasti s mírnými zimami, můžete kapustu pěstovat na zahradě pouze s ochranou kusem látky. Další skvělá věc na podzimní kapustě je mráz a mrazivé teploty kapustu změkčují a dramaticky mění chuť.

Další dobrá věc na kapustě je, že ji lze zasadit semenem nebo sazenicemi. Protože používáte listy, trvá méně času, než získáte jedlou sklizeň. Stačí dát semena do země 8 týdnů před mrazem a budete mít sladké, voňavé listy po celou zimu.

Saláty

Salát bude jednou z vašich nejhojnějších plodin na podzim a začátkem zimy. Popravdě, pěstování salátu na podzim se mi líbí víc než na jaře. Salát je poměrně mrazuvzdorný, takže mírný mráz a chladné noční teploty opravdu nejsou velký problém. A největší rozdíl oproti podzimnímu salátu je ten, že nebojujete s hrozícím letním horkem, které způsobuje pálení a hořkost.

Podzimní salát můžete začít sázet 8 týdnů před prvním mrazem. Pokračujte ve výsadbě až dva týdny. Tyto pozdější výsadby lze použít jako sazenice nebo je lze přezimovat v chladném prostředí pro velmi časné jarní sklizně.

Čínská zelená zelenina

Čínská zelenina je další na seznamu plodin, které můžete zasadit v srpnu. Jsou také technicky součástí čeledi Brassicaceae. Ale opět si zaslouží své vlastní místo na seznamu.

Čínské zelené jako pac choy a tatsoi jsou velmi odolné a na podzim rostou velmi dobře. Chladné podzimní teploty dodávají této zelenině skvělou chuť.

Čínská zelenina může být vysazena ze semen, pokud je to žádoucí, 8 týdnů před prvním mrazem. Pro dřívější sklizeň můžete začít tím, že je přenesete dovnitř a vysadíte je na zahradě, až později na podzim začne být místo na zeleninovém záhonu.

Mrkve

Mrkev je jednou z našich oblíbených pochoutek pozdního podzimu a zimy. Když se teploty začnou ochlazovat, uvnitř vaší mrkve dojde k neuvěřitelné změně. Rostlinné škroby se přeměňují na cukry, díky čemuž je mrkev sklizená v zimě sladká a lahodná. Jsou to opravdu jedny z nejlepších druhů zeleniny!

Srpen je pro většinu z nás obvykle docela teplé období, což znamená, že musíte věnovat zvýšenou pozornost své mrkvi, aby naklíčila a začala dobře. Plánujte jednou až dvakrát denně semeniště mírně zalít.
Když se v prosinci začne opravdu ochlazovat, stačí záhon přikrýt slámou.

Špenát

Špenát zasazený na podzim je úžasná rostlina. Trocha ochrany proti chladu vám zajistí úrodu na 6–8 měsíců. Zasazením špenátu v srpnu získáte sklizeň začínající v polovině října. Pokud záhon zakryjete, můžete pokračovat ve sklízení malých množství celou zimu. Když pak přijde jaro, rostliny se vrátí a nabídnou dobrou úrodu až do května.

Začněte sázet špenát 8 týdnů před prvním mrazem. Stejně jako hlávkový salát můžete pokračovat v výsadbě až 2 týdny před prvním mrazem. Pozdní výsadba vám sice nepřinese úrodu na podzim, ale přezimují pro brzkou jarní sklizeň.

Švýcarský mangold

Mangold je další velmi odolná rostlina. Zacházejte s ním stejně jako se špenátem. Včasná výsadba vám poskytne podzimní a zimní sklizně. Pozdější výsadby vám poskytnou časnou jarní sklizeň, pokud budete rostliny chránit před chladem. Všechen váš mangold zasazený na podzim přezimuje. Počítejte s tím, že podzimní a zimní plodiny se skládají převážně z malých listů. Na jaře se dočkáte velmi časné sklizně tradičních velkých rostlin mangoldu.

Řepa

Včasná výsadba řepy vám poskytne stabilní sklizeň v pozdním podzimu. Následné vysazení řepy přinese pouze listy, ale přesto vám dá něco jiného, ​​co můžete přidat do svých podzimních salátů.

Abyste měli řepu ke sklizni, musíte začít s výsadbou 8 týdnů před prvním mrazem. Cokoli 6 týdnů před mrazem přinese jen chutné výšky.

Vodnice

Dříve známý pouze jako krmivo pro hospodářská zvířata nebo jako selská strava. Šlechtitelé rostlin opravdu zlepšili chuť a rozmanitost tuřínu. Hledejte chutné orientální odrůdy a mnoho dalších malých kořenových vodnic.

Stejně jako řepu ji budete muset zasadit brzy, pokud chcete sklízet kořeny. 8 týdnů před vaším posledním mrazem by bylo perfektní. Následný výsev vytvoří pouze listy.

Pokud nežijete v oblasti s poměrně mírnými zimami, neplánujte přezimování řepy nebo tuřínu, prostě nejsou dostatečně odolné, aby přečkaly zimu.

Další plodiny, které můžete zasadit v srpnu:

9 plodin, které jsem uvedl výše, považuji za své „základní“ plodiny pro svou podzimní a zimní zahradu. Existuje několik dalších plodin, které lze zasadit v srpnu a sklízet na podzim av zimě. Patří mezi ně následující:

 • Raketa
 • Čekanka
 • Šťovík
 • Ředkvičky
 • Petržel
 • Endivie
 • Pampelišky
 • Pórek
 • La Mâche (nezasévejte dříve než v září)
 • Čekanka
 • Le Mizuna