7 zeleniny, kterou můžete pěstovat v zimě doma

Zima nemusí nutně znamenat konec roku na zeleninové zahrádce. Zatímco silný vítr a mráz mohou způsobit problémy plodinám rostoucím venku, stále můžete pěstovat bylinky a zeleninu navzdory sněhu, mrazu a chladu.

V chladných zimních měsících je zcela možné pěstovat zeleninu. Zahradit můžete jednoduše uvnitř. Dnes si povíme o sedmi zeleninách, které můžete v zimě pěstovat doma.

Pěstování zeleniny uvnitř, zejména v zimě, může vyžadovat jiný přístup než pěstování venku v létě.

Tipy pro pěstování uvnitř v zimě:

– Použijte kvalitní zeminu z květináče (místo zahradní zeminy).
– Používejte květináče, které mají dobrou drenáž a mají správnou velikost pro rostlinu, kterou pěstujete.
– Nádoby umístěte k oknům orientovaným na jih, protože na tato místa je v zimě nejvíce slunce.
-Vyvarujte se umísťování květináčů na místa, kde hrozí nebezpečí mrazu. Měli byste je také držet mimo dosah ohřívačů, které je mohou vysušit.
-Vyberte si ty správné rostliny pro pěstování v zimě uvnitř. Ne veškerá zelenina je dostatečně odolná, aby přežila zimní podmínky, bez ohledu na to, jak moc se snažíte ovládat pěstební prostředí. Musíte si vybrat ty správné plodiny, které přežijí tu zahradnickou metodu, kterou chcete, aby byla úspěšná.

7 zeleniny, kterou si tuto zimu vypěstujete doma

1) Aromatické bylinky

Aromatické bylinky jako rozmarýn, tymián, oregano, koriandr a bazalka budou v zimě šťastně růst v interiéru. Tyto plodiny nepotřebují mnoho slunce a budou se jim dařit i v malých květináčích umístěných poblíž vašeho kuchyňského okna.

2) Saláty

Hlávkový salát se neuvěřitelně snadno pěstuje uvnitř, i když je venku všude mráz. Tato mrazuvzdorná zelenina bude šťastně růst v květináčích nebo květináčích umístěných poblíž slunného okna. Semena hlávkového salátu najdete ve většině zahradních obchodů. Za týden začnou semena klíčit. Zhruba za měsíc sazenice vyrostou natolik, že vám a vaší rodině zajistí saláty v zimě.

3) Kapusta nebo kapusta

Stejně jako hlávkový salát je také kapusta nenáročná na pěstování a není náchylná na nízké teploty. Můžete je zasadit stejným způsobem jako salát. Musíte je však více rozmístit, protože potřebují více místa k růstu.

4) Raketa

Tento pikantní a pikantní salát nabízí skvělé zakousnutí do každého míchaného salátu a dokonce i do polévek. Těmto plodinám za chladného počasí se daří při nižších teplotách, což znamená, že je můžete snadno pěstovat i v zimě. Jen je nezapomeňte umístit do okna orientovaného na jih a nevystavujte je zdrojům tepla, aby půda nevyschla.

5) Fazole

Fazole se velmi snadno pěstují bez ohledu na to, kolik času máte. Pokud váš domov potřebuje trochu zeleně, aby rozbil ponurou zimní náladu, mějte hrnec s fazolemi uvnitř. Můžete je pěstovat v zimě v květináči opatřeném bambusovými tyčemi, aby fazole šplhaly. Můžete je nechat růst na mini trelážích vyrobených z dřevěných rámů s napnutým provázkem.

6) Papriky

Papriky rostou nejlépe v květináči. Jednoduše zasaďte jedno nebo dvě semínka do květináče a udržujte substrát vlhký, ale ne přemočený. Umístěte nádoby do okna orientovaného na jih nebo zajistěte doplňkové světlo, aby rostly. Pokud jste začali pěstovat chilli papričky koncem podzimu, můžete očekávat, že plodí do tří měsíců.

7) Česnekové listy a pažitka

Listy česneku nebo pažitka jsou chutné bylinky, které mohou nahradit zelenou cibulku. Nejlepší na tom je, že zatímco cibulky česneku vyžadují ke svému růstu určitou teplotu, tato plodina ne. Stačí zasadit jednotlivé stroužky česneku do 3 cm vody a asi za týden vyklíčí. Můžete je začít sklízet, když listy dosáhnou délky 20 až 30 cm.

Existuje tedy poměrně dost zeleniny, kterou můžete v zimě pěstovat doma, ať už si vyberete zeleninu nebo bylinky nebo obojí, nemusíte čekat až do jara, abyste si zeleninu a bylinky znovu pochutnali.

a ty? máte nějaké návrhy nebo tipy na pěstování zeleniny v zimě doma?