7 tipů, jak připravit zeleninovou zahradu na zimu

Zeleninové zahradě je v zimním období věnována velmi malá pozornost. Není čas na plení, prořezávání nebo pečlivé hodnocení zdraví rostlin.
Než udeří mráz, většinu zahrady tvoří změť odumřelých nebo odumírajících rostlin, plevele a shnilých rajčat. Už žádné cukety na uskladnění, okurky na přeměnu na okurky nebo konzervované zelené fazolky.
Ulevilo se mi a zároveň jsem trochu smutný, když většina sklizně zahrady každou sezónu končí. Vím, že se budu cítit lépe, až budu venku a začnu uklízet a připravovat zahradu na zimu.

Zde je několik tipů na podzimní úklid zahrady a způsobů, jak připravit zeleninový záhon na příští rok:

7 tipů, jak připravit zeleninovou zahradu na zimu:

1) Vyčistěte záhony se zeleninou:

Zeleninová zahrádka je na konci sezóny tak nepořádná, že se tento úkol zpočátku zdá zdrcující. Rozložte práce v průběhu času a pracujte na zahradě po jednom záhonu nebo ploše, dokud nebudou všechny uklizeny a odloženy na zimu.
Odstraňte veškerou odumřelou vegetaci, některé choroby včetně plísní a škůdců mohou přezimovat na listech a ovocích ponechaných na zahradě. Odstraňte veškerou mrtvou rostlinnou hmotu a shnilé ovoce nebo zeleninu. Do vaší kompostovací hromady lze přidat zdravou vegetaci. Většina hromad kompostu se nezahřeje natolik, aby zničila choroby nebo plísně. Pokud byly vaše rostliny nezdravé kvůli plísni nebo plísni, vyhoďte listy do domácího odpadu nebo je odneste na skládku, abyste je nerozházeli na hromadu kompostu.
Přidejte vrstvu kompostu a mulče, vytrhejte plevel a přidejte vrstvu kompostu. Lehce zakryjte záhony starým mulčem, abyste pomohli potlačit plevel a ochránili půdu bez izolace záhonů. Mnoho chorob a škůdců je zabito, když půda v zimě zamrzne. Příliš silné mulčování záhonů by mohlo zabránit úplnému promrznutí půdy. Jakmile půda zmrzne, přidejte další vrstvu mulče z vytrvalých bylin a květin.

2) Otestujte svou půdu:

Nyní je vhodný čas provést test půdy, abyste zjistili, zda vaše půda vyžaduje přidání živin a úpravu pH. Výsledky půdního testu vám prozradí: PH půdy, draslík (K), fosfor (P), vápník (Ca), hořčík (Mg) a síru (S) Obsah organické hmoty. Půdní test doporučí, kolik vápna a hnojiva (organického nebo chemického) přidat ke zlepšení půdy. Vápno se běžně používá k úpravě pH půdy. Přidání vápna na podzim je výhodné, protože má celou zimu na to, aby se rozpustilo v půdě. Další nutriční doplňky lze přidat na jaře v době výsadby.

3) Zasaďte česnek:

Vyberte si záhon, na kterém letos česnek nerostl, a zasaďte česnek příští rok. Vše zapracujte do štědrého množství kompostu v půdě a trochou organického hnojiva. Když si na podzim vynaložíte úsilí na úklid zeleninových záhonů, je velmi snadné začít s pěstováním následující jaro. Cibule sázejte 20 cm od sebe a 8 cm hluboké, v době výsadby přidejte lehkou vrstvu mulče a poté, co půda zamrzne a rostliny jsou v klidu, následujte značnou vrstvu mulče.

4) Zvětšete plochu své zeleninové zahrady:

Podzim je ideální čas na rozšíření zeleninové zahrady. Zvažte vybudování několika vyvýšených záhonů nebo zahrad čtvercových stop těsně nad trávou. Mnoho zahradních center na podzim pytlovalo organickou zahradní zeminu a kompost. Když si na podzim vynaložíte úsilí na úklid zeleninových záhonů, je velmi snadné začít s pěstováním následující jaro. Naplňte své nové záhony čerstvou zeminou, přidejte vrstvu mulče a na jaře příštího roku budete připraveni k výsadbě.

5) Shromážděte listy:

Podzimní listí je opravdovým zlatem zahradníků. Snažím se na podzim nasbírat co nejvíce listí a naplnit své kompostovací nádoby nebo je dát do pytlů na odpadky. Podzimní listí lze použít k mulčování na zahradě, jako hnědou složku kompostu a plísně listů.
Mulčování: Velkorysá vrstva drceného listového mulče na povrchu půdy pomůže potlačit plevel, udržet vlhkost a obohatit půdu, protože se rozpadá, a povzbudí prospěšné půdní organismy.
Kompost: Listí je perfektní hnědý (uhlíkový) prvek pro vaši kompostovací hromadu. Rád mám po ruce další nádobu na listí, takže mohu podle potřeby házet vrstvu do kompostovací nádoby, abych doplnil zelenou hmotu (dusík) jako kuchyňské zbytky.
Plíseň listů: Listy shromážděné v kompostové hromadě nebo nádobě se časem rozloží na bohatý humus, který lze začlenit do vaší půdy, aby se zlepšila struktura a schopnost zadržovat vlhkost. Plíseň listová také poskytuje potravu pro půdní organismy.

6) Dělejte si poznámky:

Při úklidu zeleninové zahrádky přemýšlejte o tom, co jste vypěstovali a jak to vzniklo. Poznamenejte si, kolik rostlin jste vypěstovali, které odrůdy se dařily a kolik jste sklidili. S jakými škůdci jste se letos museli vypořádat? Existuje zahradní postel, která se příliš neosvědčila? Když si tyto detaily zapíšete hned, dokud je máte čerstvé, pomůže vám to naplánovat vaši zeleninovou zahradu na příští rok. Poskytne vám také čas na prozkoumání řešení jakýchkoli problémů, se kterými jste se mohli setkat. Považujte zahradnický deník za svůj svatý grál rok od roku.

7) Využijte podzim před příchodem zimy:

Udělejte si čas a užijte si chladné podzimní dny při práci na zahradě. Žádná vlhkost jistě dělá venkovní práci pohodlnější. Pozorujte krásu kolem sebe a teplo slunce. Zhluboka se nadechněte a vychutnejte si svěží vůni země. Brzy bude vše pokryto sněhem a zmrzlé až do jara. Když si na podzim vynaložíte úsilí na úklid zeleninových záhonů, je velmi snadné začít s pěstováním následující jaro. Záhony budou čekat a připraveny k výsadbě. Jednoduše shrabte mulč, vytrhněte plevel, doplňte půdu organickým hnojivem na základě výsledků půdního testu a zasejte semena nebo přesaďte sazenice do zahrady. Budete mít celou zimu na snění a plánování zeleninové zahrádky na příští rok.