7 semen zasít v lednu

Ve Francii je v lednu denní světlo stále velmi krátké, venkovní teploty nízké a v únoru pravděpodobně klesnou. Nejlepší radou pro výsev semen pro většinu lidí je počkat s výsevem semen pro většinu rostlin do března, kdy bude denní světlo delší a počasí venku se začne oteplovat. Mezi výhody čekání patří silnější a zdravější rostliny ve zlepšených podmínkách, je méně pravděpodobné, že se etiolují (natáhnou se směrem ke světlu) nebo podlehnou uvadnutí sazenic (různé problémy s ničením sazenic), a méně času zabírání parapetů nebo polic ve skleníku. To znamená, že existují určité výjimky a dokonce i některé rostliny, které budou mít prospěch z toho, že budou nyní zasety. Takže, pokud máte svědění a hrozné nutkání zasít leden, postupujte podle návodu!

7 semínek můžete zasít už teď v lednu

1) Paprika, paprika a lilek

Výsev mezi lednem a únorem prospívá celé řadě rostlin, protože mohou pomalu klíčit a růst. Čím dříve zasejete, tím lépe. Semena by se měla vysévat v teple a dokonce i sazenice, které jsou na světlém parapetu, budou potřebovat rozmnožovač vytápěný spodem, ve skleníku jej budou potřebovat a skleník bude vyhříván minimálně na 15-18°C. okenní parapety, budou mít prospěch z rostoucího světla pro doplňkové osvětlení nastavené na 14:00 letního času.

2) Sladký hrášek

pokud je ještě nezaséváte, můžete vlastně počkat do jara a vykvetou o něco později, což nemusí být na škodu, protože v létě budou kvést déle. Obvykle však své vysévám v lednu, aby se nyní vytvořil silný kořenový systém. Nechte je klíčit uvnitř v nějakém teple a poté je přesuňte ven, jakmile vystřelí nad kompost. V závislosti na tom, kde se v zemi nacházíte, můžete buď ponechat venku na chráněném místě, pokud jste v mírné oblasti, nebo umístit do chladného rámu nebo nevytápěného skleníku v teplejších oblastech.

3) Microgreens a vyrašené mladé výhonky

Tato semena lze vysévat na okenní parapet v kteroukoli roční dobu, včetně poslední zimy, ačkoli stále potřebují tolik slunce, kolik jim můžete poskytnout. Vyzkoušejte například výhonky hrášku, bazalku, kapustu, koriandr, amarant, řeřichu, hořčici a další.

4) Cibule

Mnozí čekají do února, já obvykle vysévám své na začátku února, ale cibuli lze zasít již nyní, pokud ji potřebujete. Dávám přednost pěstování cibule ze semínek než ze sazenic a je to velmi snadné. Včasný výsev v interiéru jim dává více času na růst a tvorbu cibulí. Naštěstí, i když potřebují hodně světla, nebudou ve skutečnosti etiolovat stejným způsobem jako stonkové rostliny, i když jejich listy porostou ještě déle, aby se zpočátku natáhly.

5) Okrasné trávy:

Zjistil jsem, že se opravdu dají vysévat uvnitř kdykoli během roku. Jaro bude nejlepší období, ale mnoho bylinek jsem zasel v prosinci nebo lednu, a protože nemají stonky, netrpí jako stonkové rostliny nedostatkem světla. Téměř všechny bylinky samozřejmě potřebují hodně slunce – tolik, kolik jim můžete dopřát. Na jaře pak vypustí páru.

6) Stínomilné okrasné rostliny:

Rostliny jako Coleus lze nyní začít pěstovat uvnitř, i když to opravdu nedoporučuji. Jeden rok jsem v lednu zasel tuny semen coleus, protože se mi nechtělo čekat, byla krásná, když vyklíčila, pak všechna podlehla uvadnutí (nemoc rostlin, jejímž hlavním příznakem je hnijící rašící výhonky) a uhynula. Následující roky jsem čekal do začátku března a všechny bez problémů rostly mnohem rychleji a silnější

7) Odolná semena, která je třeba stratifikovat

Balíčky se semen často doporučují stratifikovat semena v lednici, ale funguje také přírodní lednice: venku, pokud je dostatečně chladno.
Tyto odolné druhy semen můžete zasít do květináčů nebo přímo do země, pokud si to přejete, ale označte je, protože bude chvíli trvat, než vyklíčí, protože teplé jarní počasí je ještě daleko. Ostatní běžné odolné rostliny, které nepotřebují stratifikaci, můžete zkusit zasít také, ale osobně bych očekával, že v horkém počasí rychle vyklíčí, než aby riskovaly hnilobu nebo sežrání. Asi budou v pořádku, ale proč být měsíc nebo dva netrpěliví.

Skleníky, verandy a pěstební osvětlení:

Je zřejmé, že všechna pravidla mohou být vyhozena z okna, pokud můžete rostlinám uměle zajistit různé podmínky prostředí. Pokud dokážete udržovat trvale vysoké teploty a poskytovat doplňkové světlo prostřednictvím pěstebních světel, můžete v podstatě vytvořit jarní nebo letní podmínky. V tom případě zkuste nyní pěstovat to, co máte rádi!

Poznámka k rajčatům:
Někteří lidé doporučují sít a pěstovat rajčata už teď v lednu, ale já bych počkal, pokud si nebudete jisti a nebudete mít připraveno veškeré vybavení, abyste je udrželi ve zdraví na dalších pár měsíců. Rajčata porostou dobře pouze v teplém prostředí, ale bez dodatečného světla budou etiolovat (dlouhé stonky), což pro rajčata nepředstavuje velký problém, protože je můžete vždy dát níže do kompostu a zahrabat je hlouběji, abyste podepřeli tyč. To podporuje růst dalších kořenů. Osobně bych se však neobtěžoval je zasít alespoň do konce února, protože bez skleníku, kde je přemisťovat, budete mít velké rostliny, které zaberou spoustu místa na měsíce, než je můžete přesunout jinam . Rostliny mohou na většině území země vylézt až koncem dubna/začátkem května a pravděpodobně byste neriskovali, že je do té doby vezmete do nevytápěného skleníku nebo do jeho blízkosti.