7 bylinek k pěstování v zimě

Prvním krokem je vybrat trávy, které jsou dostatečně odolné, aby vydržely chladné zimy. Pro kulinářské účely doporučujeme tymián, oregano, kerblík, petržel a šalvěj. Tymián, šalvěj a petržel mají také silné léčivé vlastnosti a k ​​jejich doplnění můžete pěstovat yzop (na bronchitidu) a řebříček (na infekce a horečky).

Byliny jako bazalka a máta jsou příliš jemné a rychle zmrznou, takže je nejlépe uchovávat jako letní letničky.

Bylinky potřebují alespoň čtyři hodiny zimního slunce a chráněné stanoviště. Z tohoto důvodu je nejlepší je pěstovat v květináčích, aby mohly sledovat slunce (s vaší pomocí).

Vyberte nádoby o průměru alespoň 20 cm s drenážními otvory a dostatečně hluboké, aby se mohly rozvíjet kořeny. Použijte půdu, která dobře odvodňuje.

Bylinky nemají rády mokré nohy, proto pod květináče nedávejte talířek. Denně kontrolujte úroveň vlhkosti půdy, protože půda by neměla být úplně vysušená. Obecně platí, že bylinky v květináčích stačí v zimě zalévat jednou až dvakrát týdně, nejlépe ráno. V případě potřeby krmte jednou měsíčně tekutým hnojivem.

Při sklizni sbírejte malé množství najednou a vždy ponechejte na rostlině dva růstové body.Místo sekání využijte příležitost rostlinu zaštípnout, abyste podpořili odolnost. Po nasbírání zacházejte s bylinkami co nejméně, protože při příliš energickém zacházení se ztratí jemné nuance chuti.

Le thym (Thymus vulgaris)

Tymián je jednou z nejodolnějších bylin. Potřebujete malý hrnec a čím více řezů zvolíte, tím lépe. Nálev, zejména citronový tymián, pomáhá zmírnit kašel a nachlazení. V kuchyni lze tymián použít do kastrolů a dušených pokrmů, na ozdobu pečeně nebo přidat do dresinků a salátů. Tymián je také vynikající antioxidant a tonikum, podporuje normální tělesné funkce, buduje imunitní systém a bojuje proti účinkům stárnutí.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj potřebuje trochu více výživy než tymián a má tendenci zpomalovat růst a listy se v zimě zmenšují. Potřebuje plné slunce, nemělo by se přelévat a mělo by být chráněno před průvanem. V kuchyni je šalvěj odolná bylina, která se dobře snáší při vaření, zejména v kastrolech, na pečeně a jiné kastrolky. Skvěle se hodí i k sýrům.

Nálev z listů šalvěje lze použít k léčbě nachlazení a kašle a je také výborným kloktadlem při bolestech v krku.

Le persil (Petroselinum crispum)

Petržel vyžaduje plné slunce, pokud se pěstuje v zimě v nádobě a půda by měla být vlhká. Pravidelné krmení podporuje tvorbu listů, které jsou bohaté na vitamíny A, C, E a železo. Ještě lepší je, že petržel má antioxidační vlastnosti, které neutralizují látky podporující rakovinu.

Budujte svůj imunitní systém tím, že budete jíst dvě polévkové lžíce čerstvé nasekané petrželky denně. Posypte jím saláty, ke konci vaření přidejte do omáček k masu, těstovinám či sýrovým omáčkám nebo uvařte v mixéru s jablečnou či rajčatovou šťávou. Vždy sbírejte vnější listy a prodlužte životnost rostliny odříznutím hlávky, která se chystá kvést. Italská petržel má ploché listy a ještě snadněji se pěstuje.

Kerblík (Anthriscus cerefolium)

Kerblík je odolná rostlina, která ve skutečnosti preferuje chladnější počasí a ne plné slunce. Jeho jemné listy z něj činí atraktivní rostlinu. Listy jsou plné vitamínu C a mají lehce anýzovou chuť. Nejlépe se používá jako petržel, nasekaná jako ozdoba nebo se přidává do salátů, polévek, omáček, zeleniny a masitých pokrmů na konci vaření.

Sušením ztrácí chuť, proto jej používejte čerstvé. Nálev z listů povzbuzuje trávení, zmírňuje nachlazení a působí jako čistič krve.

L’Origan (Origanum vulgare)

Oregano je jednou z nejodolnějších zimních bylin, snadno odolává zimním mrazům. Má rád plné slunce. Čím více oregana sklidíte, tím větší bude růst. Má výraznou aromatickou chuť, ideální pro syté zimní jídlo, ale používejte s mírou, nebo může být příliš výrazná. Nálev z oregana lze použít k léčbě kašle, únavy a podrážděnosti.

L’Hysope (Hyssopus officinalis)

Yzop je méně známá bylina, která dobře roste v květináčích a snáší i docela chladné počasí. Rostlina má keřovitý tvar a atraktivní klasy modrých květů. Listy a květy lze použít v nálevu k léčbě bronchitidy a uvolnění hlenu. Listy mají pepřovou chuť a jsou dobrým doplňkem hustých polévek a dušených pokrmů.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček je odolná trvalka, krásná rostlina s péřovitými listy a růžovými květy. Pěstujte ji na slunném místě v hlubokých širokých květináčích a udržujte půdu vlhkou. Řebříček je dobrou indikátorovou rostlinou, protože vždy jako první ukáže, že je potřeba zalévat.

Je to především léčivá bylina, kterou lze použít ke snížení horečky a pomáhá zmírňovat infekce, chřipku a záněty dutin. Listy a květy rostliny se používají jako infuze. Přidejte mátu peprnou nebo lžičku medu, pokud se vám zdá listy příliš hořké.