6 zimní zeleniny, kterou můžete pěstovat na sněhu

Navzdory přirozenému stavu dormance, do kterého se většina rostlin dostává během zimních měsíců, pokud si vyberete správné odrůdy, můžete celou zimu pěstovat lahodnou zeleninu. Ať už opravdu chcete posílit svou udržitelnost nebo jen chcete zjistit, zda to dokážete, níže uvedené tipy by měly zajistit, aby vaše zahrada produkovala i v chladnějších měsících.

Pokud žijete v podnebí, které je celou zimu relativně mírné s teplotami nad 15 stupňů, gratulujeme. Máte šanci pěstovat nespočet zeleniny venku. Pro zahrádkáře v jiných oblastech, kteří mohou očekávat mráz, led a pořádné množství sněhu, je toto zelenina, které byste se měli držet při veškerém zimním zahradničení v této sezóně.

Než si nasadíte zahradnické rukavice a vytáhnete nářadí, je třeba mít na paměti několik věcí.

Rostliny v zimních podmínkách neporostou tak dobře a nebudou tak velké, takže v první řadě zmírněte svá očekávání ohledně sklizně. Tyto rostliny sice rostou, když teploty klesají, ale nerostou tak dobře nebo tak rychle jako za optimálních podmínek, takže nečekejte tučný salát nebo gigantický pórek.

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je určitá forma krytu pro vaše rostliny. Přestože je tato zelenina mrazuvzdorná, není nezranitelná, a proto může potřebovat fyzický kryt, aby se chránila před nejdrsnějšími živly. Plátna nebo studené rámy jsou běžné způsoby, jak chránit vaše plodiny před chladem.

Níže se podívejte na 6 zimní zeleniny, kterou můžete pěstovat na sněhu:

1) Špenát

Špenát je nejen bohatý na vitamíny, ale také dostatečně odolný, aby přežil cokoli, co mu zima přinese. Pěstujte je do lahodného salátu nebo k přidání do polévek, dušených pokrmů a dalších. Pro nejlepší možný zimní výnos vyzkoušejte výsadbu odrůd jako Bloomsdale Long Standing Spinach nebo Giant Winter Spinach. Jak jejich název napovídá, jsou zvláště vhodné pro pěstování i při poklesu teplot.

2) Brokolice

Brokolice je také velmi odolná, a i když obří brokolici v zimním období neuvidíte, do vašeho oblíbeného receptu na restování nebo dušení jí bude stačit. Vzhledem k tomu, že výsadbou v této sezóně hrajete proti počasí, je důležité dát vaší zelenině co největší šanci. To znamená, že vaše zahradnické techniky musí být špičkové. Například brokolice bude úspěšněji růst v mírně kyselé půdě a důležitým faktorem je také rozestup. Mezi klíčky brokolice je třeba ponechat asi 45-60 cm prostoru.

3) Kapusta nebo kapusta

Kale je věrným základem zimních zahrad. Vážně, toto není rostlina, kterou můžete snadno zabít, protože dokáže přežít i v mrazu. Vaše kapusta nemusí vyrůst tak vysoko nebo mít tolik listů, zvláště pokud rostlina na jaře přezimuje a slétne. Stále se mu však bude dařit a chladnější podmínky mohou ve skutečnosti změnit chuť vaší sklizně a učinit ji sladší. Mezi další zeleninu, která přežije sezónu, patří zimní saláty jako rukola.

4) Česnek

Česnek se často sází na podzim, a proto roste většinu v zimních měsících. I když nevidíte pod hladinu, abyste viděli rostoucí cibulky, můžete vidět, jak zeleň roste. Pravidelně je nakrájejte, abyste je přidali do salátů, polévek a dalších jídel pro jemnou česnekovou chuť.

5) Pórek

Pór také dělá většinu svého růstu během zimních měsíců. Pór, který zasadíte, nevysévejte před jarními měsíci, abyste dosáhli maximálního růstu.

6) Ředkvičky

Ředkvičky jsou stejně malé, ale v zimních měsících pokračují v růstu. Vzhledem k tomu, že mají tak krátké období růstu, obvykle kolem měsíce, můžete být schopni získat více sklizní během chladných zimních měsíců.

Hlávkový salát, čekanky, endivie, jehněčí salát jsou některé ze zelených salátů, které snesou trochu chladu a mrazu. Pokud toužíte po zimním salátu, pěstujte je pro lahodné saláty po celou sezónu.

Mrkev roste nejlépe v zimních měsících. Přestože zelená část může při nízkých teplotách zemřít, kořen poroste dál, nebojte se.

Petržel může růst v různých podmínkách, dokonce i za studena. Zůstane překvapivě silný, když vzduch klesne k bodu mrazu. Ujistěte se, že nakrájíte spoustu, než se počasí příliš ochladí, abyste si mohli vychutnat čerstvou petrželku ve svých polévkách a dušených pokrmech.

Asijské zelí jako čínské zelí si poradí i se sněhem.

Zelí je další zelenina, která poroste začátkem zimy a brzy na jaře. Nezapomeňte ji sklidit před nejchladnější částí zimy, abyste ji mohli použít do dušených pokrmů a jiných teplých jídel.

Konečně je celer také odolný, bude dále růst a přežije zimní měsíce.