6 tipů na zeleninové zahrady, které by měl znát každý nový zahradník

V posledních měsících rychlý nárůst nákladů na zeleninu a postupné zadržování způsobily, že mnoho lidí chtělo začít pěstovat vlastní zeleninu doma s malým koutkem zeleninové zahrádky. Očekává se, že ceny potravin budou v blízké budoucnosti dále růst, protože stále více majitelů domů se obrátí na zeleninové zahrádky, aby kompenzovali cenu produkce, a také na zábavu, odbourávání stresu a obohacující zábavu. Pro ty, kteří jsou v zahradničení noví nebo alespoň v zeleninovém zahradničení, je zde šest tipů na zahradničení, které vám pomohou začít.

1) Budiž světlo

Většina zeleniny, zejména ta plodící (například rajčata, okurky, tykev a paprika), potřebuje slunce a dostatek. V ideálním případě byste měli vybrat místo s alespoň 8 hodinami přímého slunečního záření denně. S menším množstvím světla můžete stále pěstovat potraviny; hlavně listová zelenina jako špenát nebo saláty a aromatické bylinky.

2) Pozemek je důležitý

Zdravá, bohatá půda je klíčem k úspěšné a produktivní zeleninové zahradě, takže tento krok nevynechávejte! Analýza půdy vám poskytne představu o úrodnosti a pH vaší půdy a nabídne návrhy typů hnojiv nebo doplňků, které udrží váš pozemek v šňupacím tabáku. Na vlastní zahradě se spoléhám na domácí kompost, dobře zkompostované bio hnoje a organická hnojiva.

3) Nepřemýšlejte příliš velké věci

Zeleninová zahrada může být nenáročná na údržbu, ale není bezúdržbová. Proto si udělejte laskavost a první rok nebo dva se držte malé náplasti. Zeleninový záhon o rozměrech 2 x 3 metry je ideální pro začínající zeleninovou zahrádku a poskytne vám dostatek prostoru pro pěstování hrstky plodin. Pokud chcete začít ještě v menším množství, zkuste si na slunnou terasu zasadit vhodnou zeleninu a bylinky do květináčů nebo květináčů.

4) Dobře si vybírejte rostliny

S vaší první zeleninovou zahradou je velmi lákavé chtít pěstovat všechno! Ale pro vaše vlastní dobro vám doporučuji vybrat si 4-5 druhů zeleniny a dobře je pěstovat. Snažte se toho všeho moc nenacpat do kompaktního prostoru, protože to způsobuje problémy a skončíte s menší sklizní, ne větší. Výnos však můžete zvýšit postupnou výsadbou. Po sklizni počátečních plodin proveďte druhý výsev. Například jarní salát následujte letními fazolemi. Následná výsadba vám umožní prodloužit sklizňovou sezónu co nejdéle. Nebojte se zkoušet nové plodiny, jako jsou rychle rostoucí asijské saláty.

5) Zvažte přidání květin

Dobře, možná je to těžké uvěřit, ale většina hmyzu jsou vaši přátelé! Jo to je pravda. Myslete na včely, motýly, berušky a další! Abyste přilákali tyto dobré pracovníky do vaší zahrady a podpořili opylování plodin, zařaďte mezi zeleninu a bylinky květiny z rostlin přátelských k hmyzu, jako jsou sladké trávy, cínie, kosmos a slunečnice.

6) Zálivka, plevel a výživa

Může se to zdát jako jeden z nejzřejmějších tipů na zeleninové zahrady, ale noví zahradníci možná neví, kdy a kolik zalévat své plodiny. Nově oseté záhony budou vyžadovat časté zalévání, ale většina zavedených plodin si vystačí s trochou vody za týden. Chcete-li ušetřit vodu a snížit potřebu zavlažování, mulčujte půdu několika centimetry slámy nebo drceného listí. Vedlejší výhoda: mulč potlačí i plevel! Pokud jde o krmivo, rychle rostoucí plodiny, jako jsou ředkvičky a salát, nebudou potřebovat další hnojivo, pokud se pěstují v úrodné půdě. Dlouhověká zelenina, jako jsou rajčata, zimní dýně a lilek, však ocení podporu několikrát během vegetačního období. Dejte jim příležitostnou dávku organického ve vodě rozpustného krmiva, abyste podpořili růst a podpořili větší sklizeň.

Jaké jsou vaše tipy pro amatérské zahradníky, kteří se dostávají do zeleninové zahrady?